DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Fransa hükümeti Müslümanlarla bir araya gelecek

Fransa'daki Müslümanların çatı örgütü Fransa İslam Konseyi 15 Haziran'da hükümetin üst düzey yöneticileriyle bir araya gelecek.

31.05.2015 17:50:10

Fransa İslam Konseyi'nden (CFCM) Abdallah Zekri'nin açıklamasına göre, İçişleri Bakanlığında gerçekleştirilecek toplantıda Başbakan Manuel Valls açılış konuşmasını yapacak.

Öte yandan İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve de Paris Camii'nde konsey yetkilileri bir araya gelecek.

Hükümet, Charlie Hebdo saldırıları sonrasında, şubatta Müslüman açılımının başlayacağını duyurmuştu. Valls, İslami kuruluşlarla daha yakın çalışacaklarını belirterek, yılda 2 kez hükümet temsilcilerinin İslam dininin temsilcileriyle toplantılar düzenleyeceğini kaydetmişti.

Bu toplantılarda, camilerde görevli imamların eğitimi, helal et kesimi için hazırlanan mezbahalar, ibadet yerlerinin güvenliği, laiklik konusu ve ülkedeki Müslümanların günlük hayatta karşılaştığı sorunlar ve çözüm önerileri masaya yatırılacak.

Toplantılara, Müslüman toplumun içindeki bütün farklı görüşlerin yansıtılmasının yanı sıra dernek temsilcileri, Müslüman aydınlar, yazarlar ve önemli şahsiyetler de davet edilecek.

Fransa'da sayıları 2 bin 300'ü bulan ibadet yerlerinde görevli imamların önemli bir kısmının Fransızcayı ve Fransız kanunlarını bilmemesi yüzünden, bu kişilere verilecek eğitim de yine hükümetin öncelik vereceği konular arasında yer alacak.

Fransa'da yaklaşık 5 milyon Müslümanın yaşadığı tahmin ediliyor.    

Ülkede 2003 yılında devletin girişimiyle bütün Müslüman dernekleri bir çatı altında toplamak için Fransa İslam Konseyi kurulmuştu. Bu konsey, bünyesindeki iç çekişmeler yüzünden etkili olamamak ve bütün Müslümanları yeteri kadar temsil edememekle suçlanıyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş