DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

19:57:00

İftar vakti

BURSA

19:55

04:38
19:55
SAHUR
İFTAR

ANKARA

19:39

04:23
19:39
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:22

04:07
19:22
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

19:06

03:50
19:06
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

18:52

03:48
18:52
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

19:57:00

İftar vakti

ANKARA

19:39

04:23
SAHUR
19:39
İFTAR

ERZURUM

19:06

03:50
SAHUR
19:06
İFTAR

Fransa’da eski bir senaryo tekrarlanıyor!

Alaraby’de yayımlanan, “Eski bir senaryo tekrarlanıyor” başlıklı analiz haberde, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un İslam karşıtı açıklamaları masaya yatırılıyor.

29.10.2020 10:37:01

Alaraby'de yayımlanan, “Eski bir senaryo tekrarlanıyor” başlıklı analiz haberde, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un İslam karşıtı açıklamaları masaya yatırılıyor.

Alaraby'de yayımlanan Fransa ile ilgili analiz haber şöyle:

"Halkları, Macron'un açıklamalarına karşı isyan eden birden fazla ülke var.” (Fransa Basını)

Sahne, sanki üzerinden oynatılan bir video kaseti gibi neredeyse tüm detaylarıyla tekrarlanıyor. Bir terör saldırısı olarak Müslümanları kışkırtan bir karikatürü, tüm Müslümanları kötü adam, terörist ve zalim olarak gösteren düşmanca siyasi açıklamalar izliyor. Daha sonra, halklar arasındaki sürtüşmeyi artıran ve çatışmaları körükleyen bir boykot kampanyası başlıyor ve sahneyi gözlemleyen gerçek gizli aşırılık yanlılarına, destekçileri toplamak için verimli bir zemin ve orada burada ateş yakmak için yeni gerekçeler sunuyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un da bundan habersiz olduğunu düşünmüyoruz, tam tersi olduğunu düşünüyoruz. Birden fazla seviyede cepheyi açtığı dış bahislere ek olarak, herhangi bir başarı da elde edemiyor. Bunun yerine yeni rakibi Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, Fransız kafa karışıklığından, bu hatalardan ve hesaplanamaz adımlardan yararlanarak Arap bölgesine daha fazla girme fırsatı veriyor.

Macron'un açıklamalarına karşı, (İsrail'in kollarına atılan yeni müttefikleri dışında) birden fazla ülke ayaklandı ve ekonomik boykot kampanyaları orman yangını gibi başlatıldı.

Dünya terörizmden muzdariptir. Hâlâ bu tür çılgınlıklar tarafından körüklenmekte ve ona müdahale eden her şeyi tüketen, nefret söylemine ve halklar arasındaki ayrımcılığa dayanan bir ateşe dönüşene kadar politikacıların, insanların duygularını geçici bir siyasi an için değiş tokuş etmeleri nedeniyle büyümüştür.

Fransız solcu lider Jean-Luc Melonchon, bu konularla ilgili önceki eleştirilerini bırakmış ve Müslümanlara yönelik bu nefret ve aşağılamanın haksız olduğunu ortaya koydu. Daha önce Yahudilere ve Protestanlara zulmetmiş olan Fransa'nın bugün Müslümanlara haksız yere zulmettiğini, onları kuşattığını ve hepsine tehditmiş gibi davrandığını hatırlattı. Melonchon, ateşle oynadıklarını, çünkü bugün sadece bu tür kararlar, açıklamalar ve duruşlarla değiştirilemeyen Fransa'nın birliğini ve dokusunu manipüle ettiklerini de sözlerine ekledi.

Ama öfkeli başkan Macron, bu konuşmayı duyuyor mu? Seçimlere koşarken çevresinde oluşan birlik ile yapamadığını, ayrımcılıkla başarabileceğine gerçekten inanıyor mu? Irak'ta, Afganistan'da ve birden fazla Afrika bölgesinde olanları görmüyor mu? Bu aptallıklarla yaktıkları yangınlar hepimizi nasıl etkilediğini görmüyor mu? Tarihi okumuyorlar mı? Yoksa aynı senaryoyu tekrar etmek için bu okumaya mı karar verdiler?

Kaynak: Alaraby

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş