DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

EXPO Milano Türkiye Pavyonu açıldı

EXPO Milano Türkiye Pavyonu açıldı

17.06.2015 15:21:48
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye'nin, bütün kültürlerin, dinlerin buluştuğu coğrafyada olma özelliğini, EXPO Milano Türkiye Pavyonu'nda gösterdiğini söyledi.

Bakan Zeybekci, "EXPO Milano Türkiye Pavyonu" resmi açılışını gerçekleştirdi. Törende konuşan Zeybekci, EXPO Milano'da olmaktan büyük gurur duyduğunu belirtti.

Türkiye'nin EXPO Milano'ya farklılık kazandırdığını belirten Zeybekci, "Türkiye bütün kültürlerin, dinlerin buluştuğu coğrafyada olmanın özelliklerini bu pavyonda göstermeyi başarmış" dedi.

EXPO Milano'nun konseptinin "Gezegeni Beslemek, Yaşam için Enerji" olduğunu kaydeden Zeybekci, bu amaçların barış ve huzur içerisinde gerçekleştirilebileceğine işaret etti. Zeybekci, "Dünyanın enerji ve gıda anlamında zengin kaynakların olduğu bölgelerinin, artık savaş sebebi olmaktan çıkması gerektiğine inanıyoruz. Türkiye paylaşma, barış ve huzur içinde yaşama anlamında güzel bir örnek. Bu özelliğimizi sürdürmek en önemli amacımızdır" ifadelerini kullandı.

- "Zengin bir 2016'ya başlayacağız"

Bakan Zeybekci, İtalya ve Türkiye'nin birlikte büyük şeyleri başarabilecek özelliklere sahip iki ülke olduğunu kaydetti. Zeybekci, "Bu yıl sonuna kadar problemlerimizi bitirmiş, işbirlikleri anlamda zengin bir 2016'ya başlamayı amaçlıyoruz" diye konuştu.

Zeybekci, Türk-İtalyan dostluğunun geregi olarak, Türkiye'nin EXPO Milano'da 5'inci büyük pavyona sahip olduğunu dile getirdi.

- "İki ülke arasında çok özel ilişkiler var"

İtalya Ekonomik Kalkınma Bakan Yardımcısı Carlo Caldena da Türkiye'nin, büyüleyici pavyonunda bulunmaktan memnuniyet duyduğunu belirtti.

Türk pavyonunun açık alanlardan oluşan sıradışı bir tasarıma sahip olduğunu anlatan Caldena, Türkiye'nin uluslararası ilişkiler ve ticarette önemli bir yer tuttuğuna işaret etti.

Caldena, Türkiye ile İtalya arasında çok özel bir ilişki olduğunu söyleyerek, iki ülke arasındaki ticaret ve yatırım hacminin anlamlı boyutlarda olduğunu ancak daha da geliştirilebileceğini söyledi.

İki ülke liderleri arasında da iyi ilişkilerin bulunduğunu belirten Caldena, eylül ayında Türk-İtalyan İş Konseyinin yapılması konusunda mutabık kaldıklarını anlattı. Caldena, daha sonra Türk Pavyonu'nu gezdi.

EXPO Milano Türkiye Pavyonu'nun resmi açılışına, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Ömer Cihad Vardan, Ekonomi Bakanlığının ilgili genel müdür ve daire başkanlarının yanısıra bazı oda ve borsa başkanları ile belediye başkanları da katıldı.

Açılış töreninin ardından Yedi Cihan Kadınları ve Neyzen Zeki Sözen, performans gösterisi gerçekleştirdi.

- Türkiye en büyük 5'inci pavyona sahip

Türkiye, 4 bin 170 metrekare büyüklüğündeki alan ile 22 milyon ziyaretçinin beklendiği EXPO Milano'da en büyük 5'inci pavyona sahip ülke konumunda bulunuyor.

Mayıs ayında, 145 ülkenin katılımıyla "Gezegeni Beslemek, Yaşam için Enerji" konseptiyle açılan EXPO Milano, gıda güvenliği ve sağlıklı gıda temini konularında küresel bir paylaşım platformu oluşturmayı amaçlıyor.

Organizasyona son anda katılma kararı alan Türkiye, buna karşın hazırlıklarını en kısa sürede tamamlayan ülkeler arasında yer aldı. Türkiye pavyonunun tasarımı 2 ayda, inşaat çalışmaları ise 3,5 ayda tamamlandı.

Türkiye, fuarda görsel simge olarak narı kullanacak. Narın tanelerini renkli ve koruyucu kabuğunun içerisinde saklayıp barındırması, Anadolu'nun farklı kültür ve varlıklardan oluşan niteliğinin altını çiziyor, bir arada yaşamanın güzelliğini ve zenginliğini yansıtıyor.

Açık, yarı açık ve kapalı olmak üzere 3 ana bölümden oluşan pavyonda, Osmanlı saraylarının kubbe ve kule mimarisi, kemerler, köprüler, ulu çınarlar, çeşme, geleneksel Türk evleri, medreseler ve Türkiye'nin yeni logosunun simgeleri sembolize edildi.

- EXPO Milano, 31 Ekim'e kadar açık kalacak

İlk kez 1851 yılında Londra'da gerçekleştirilen EXPO, dünyanın en prestijli ve kapsamlı organizasyonu olarak dikkati çekiyor. Paris'in en önemli simgelerinden biri olan ünlü Eyfel Kulesi, 1889 yılında Paris'te düzenlenen EXPO için hazırlanmıştı.

EXPO Milano'da bu yıl iki binin üzerinde etkinliğin gerçekleşmesi planlanıyor. Toplam 1 milyon metrekare alan üzerine kurulu EXPO Milano'da, Türkiye'nin komşuları arasında ABD, Japonya, Katar ve Rusya bulunuyor.

EXPO Milano, 31 Ekim'e kadar açık kalacak.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş