Esed'in fotoğrafının yakıldığı şehir kuşatıldı

Suriye rejim güçleri, Şam’ın güney batı kırsalında yer alan Kanaker ilçesinde 3 kadının ve bir kız çocuğunun 22 Eylül’de tutuklanmasını protesto etmek için gösteri düzenlendi. Gösteride Beşar Esed’in fotoğrafının yakılması üzerine ilçe kuşatıldı.

26.09.2020 18:48:39

Suriye rejim güçleri, Şam'ın güney batı kırsalında yer alan Kanaker ilçesinde 3 kadının ve bir kız çocuğunun 22 Eylül'de tutuklanmasını protesto etmek için gösteri düzenlendi. Gösteride Beşar Esed'in fotoğrafının yakılması üzerine ilçe kuşatıldı.

Şarku'l Avsat'ın paylaştığı bilgilere göre, “protestocuların lastikleri ateşe vererek Kanaker yolunu kapatması ve Beşar Esed'in fotoğrafının yakılmasının ardından” dört gün önce Şam rejim güçleri tarafından temel gıda malzemelerinin ve ilaçların kasabaya girişi ve çıkışı engellendi.

İlçenin ileri gelenleri, rejim askerlerinin ablukasını kaldırmak için Esed güçleriyle anlaşma yapmaya çalışıyor. Ayrıca birçok ticarethanenin kapatılmasının ardından başta ekmek ve sebze gibi temel gıda maddelerinin bulunmaması sebebiyle ilçedeki hayat son derece sıkıntılı.

Esed'in fotoğrafının yakılması üzerine şart koşuldu

Öte yandan kuşatmanın kaldırılması için protestoların dağıtıldığı sırada lastik yakarak yolu kapatan, Esed'in fotoğrafını yakan ve güvenlik güçlerine ateş açan gençlerin teslim edilmesini rejim unsurlarının şart koştuğu belirtildi.

Yerel basın, protestolara katıldığından şüphelenilen bazı gençlerin rejim güçleri tarafından tutuklandığını, tutukluların serbest bırakılması yönündeki taleplerin kabul edilmediğini, aynı şekilde gözaltına alınan kadınların serbest bırakması çağrılarının da kesin bir şekilde reddedildiğini aktardı.

Kanaker ilçesinde dört gün önce, bir askeri kontrol noktasında tutuklanan 3 kadının ve bir kız çocuğunun serbest bırakılması için gösteriler düzenlendi. Rejim güçleri eyleme protestoculara ateş açarak karşılık verdi. Bazılarını da tutukladı.

Bunun üzerine protestocular da rejim güçlerine ateş açtı. Bu sırada bir subay ve iki asker çeşitli yerlerinden yaralandılar.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), “rejim güçlerinin bilinmeyen bir sebeple ilçedeki 3 kadını tutuklaması üzerine başlayan gösteriler sırasında bir gencin, 21 Eylül 2020 akşamı Kanaker'deki Esed'in büyük bir fotoğrafını yırtarak yaktığını” bildirdi. Gözlemevi açıklamasında “ilçe sakinlerinden silahlı grupların sokaklara çıkmasının ardından bölgeye gerginliğin hakim olduğunu” belirtti.

“Ölüm aşağılanmaktan daha onurludur”

Dera'ya bağlı ilçelerden yapılan açıklamalarda Kanaker halkının yanında oldukları duyuruldu. Gözlemevi, Al Yadudah ilçesinde kimliği belirsiz kişilerin Kanaker halkıyla dayanışma içerisinde olduğu yönünde yazılar yayınladığı, söz konusu yazılardan birinde “Kanaker! Dera ölümüne seninle birlikte. Kanaker'in özgürlüğü bizim özgürlüğümüzdür. Ölüm aşağılanmaktan daha onurludur” ifadelerinin kullanıldığı belirtildi. Dera kırsalındaki Casim beldesinden de benzer bir dayanışma açıklaması yapıldı. Kanaker'de tutuklanan kadınların serbest bırakılması çağrısında bulunan broşürler dağıtıldı.

Gözlemevi ayrıca 22 Eylül tarihinde ortaya çıkan kimliği belirsiz silahlı kişilerin Kuneytra şehrindeki askeri güvenlik birimi komutanını hedef aldığı bilisini paylaştı. Yapılan açıklamada söz konusu komutanın Kanaker ilçesi yakınlarında, es-Selam karayolundan geçişi sırasında saldırıya uğradığı belirtildi. Suriye Gözlemevi ayrıca saldırıda doğrudan hedef alınan müfreze komutanının yaralandığı, yanındaki bir askerin ise öldüğü bilgisini paylaştı.

Kaynak: Şark'ul Avsat

YORUMLAR (0)