'Esed’i vurursanız Türkiye'yi vururuz'

Wikileaks tarafından yayınlanan yeni bir belge, İran’ın Esed’e müdahale etmesi durumunda Türkiye’yi vurmakla tehdit ettiğini ortaya çıkardı.

30.06.2015 19:17:32

Infocenter.Media'da yer alan bir habere göre; Suudi Arabistan'ın Tahran büyükelçiliğinden Dışişleri Bakanlığına yollanan mektuba göre İran medyası Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki Türk Hükümetini iki yüzlülükle ve Amerikan ve İsrail siyaseti uygulamakla suçlayarak propaganda faaliyetleri yürüttü.

Büyükelçilik tarafından hazırlanan rapora göre İran basınının söz konusu tutumu, Türk Hükümetinin Suriye devrimini desteklemesi ve Esed'in halka yönelik baskıcı tutumuna karşı çıkışı nedeniyle dizayn edilmiş.

Rapora göre Tahran Yönetimi, Türkiye'yi Suriye Devrimini desteklemekten vazgeçirmek için defalarca girişimde bulundu.

İran Yönetimi tarafından Türkiye'ye gönderilen bir delegenin herhangi bir Türk hava üssünün Suriye'yi vurmak için kullanılması durumunda Türkiye'nin İran füzelerinin hedefi olacağı tehdidinde bulunduğu bilgisi ise raporun en ilgi çeken bölümü.

Rapor, bölgede meydana gelmesi muhtemel bir kutuplaşma durumunda Suriye, Irak ve İran arasında kurulacak bir konsorsiyumun habercisi olarak yorumlandı.

Irak'taki Sünni cihat yanlılarına karşı savaşa en az 30 bin Şii milisle destek veren İran'ın ‘Şii Hilali' içerisinde bulunan ülkelerin merkez çekim gücü olduğu gözleniyor.

Hz Muhammed'in damadı ve en yakın arkadaşlarından biri olan Hz Ali'nin Yaratıcı Allah'ın ta kendisi olduğuna inanan Nusayri inancı, İran'ın resmi mezhebi Şiiliğin bir kolu olarak kategorize ediliyor.

Resmi yazışmaları sızdırmakla tanınan Wikileaks, geçtiğimiz haftalarda Suudi Arabistan'a ait 60.000 gizli belge yayınlamış ve bunun sayısının 500.000'e çıkacağı belirtilmişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

serhat

Yaw kardeşim iranıda ABD israil kurdurdu ne irani ne şeriatı ne islam cumhuriyeti Allah ın şeriatında masum bir insanı öldürmeye yer varmı ama adamlar sünnileri ismi ömer olanları terörist diye öldürüyor. Allah bizi fitnelerinden korusun hiç boşunada atıp tutmasın Türkiyeyi vururmuş Türkiyede seni vurur

hilmi

Elmalılı 5:8 - Ey iman edenler, Allah için hakkı ayakta tutanlar ve adaletle şahitlik yapanlar olunuz. Bir kavme olan kininiz, sizi adaletsizliğe sevketmesin. Adaletli olun, çünkü o, takvaya daha yakındır. Allah'tan korkun. Şüphesiz Allah, yaptıklarınızdan haberdardır.-Ey site ehli,Nusayrilerin''HzAlinin Yaratıcı olduğunainandığını söyleyerek ,mezhepçi bir iftirada bulunuyorsunuz,bu dünyada yalan söyle!ahirete zerre inancınız varsa bakalım orda neyapacaksınız.

galip

türkiyeni 2 yıl önce suriyeye girmesi çok riskli idi artık şuan o risk yok.haklı olarak hem ülkedeki mülteciler hem terör faaliyetleri hemde ulusal çıkarların zedelenmesi hadebiyle kimseye hesab vermeden girmesi meşru hakkıdır.

Cemil AYDIN

Kağıttan kaplan kof kabadayı İran kurulduğu günden beri hep batıyla ittifak kurup Osmanlıyı arkadan vurmuştur.Hep sahte kabadayılık yapıp İsrail edebiyatı yaparak cambaza bak taktiği uygulamıştır.Ancak maskesi düşmüştür.Türkiyeyi BOP eşbaşkanı olmakla suçlayan ABD işe kolkola Irakta arzı endam ediyor Suriyede ise Rusya ve Çinle BOP unn yeni Eşbaşkanı Ruhanidir...

ahmet

İran kurulduğundan beri ortadoğuda o ürüyor ama abd ve israilin kervanı yürüyor. İran şahı gitti mollalar geldi değişen hiçbir şey yok. Şah döneminde de şii idiler bu gün de şiiler. İslam ümmetine hiçbir katkıları olmadığı gibi münafıklığın adını takiyye koymuşlar.

turkuaz

Lran bölge süper gücü. dost kalalım. bunlar 5000 yıllık devlet. öyle ıraka,suriyeye benzemezler. 2000 yıl boyunca suriye toprakları onlarındı.dost kalalım, para kazanalım,ülkemiz ticareti kazansın. savaş isteyen İsrail yanlısıdır.

ALİCAN

İslam Dünyasında ayrıştırıcı değil birleştirici dile ihtiyaç var. Bu habere yorum yapanların dili buna hiç uygun değil. İran'ın da, Şiilerin de, Sünnilerin de birleştirici olması gerekir. Herkes kendince buna katkı sağlamalıdır.

ekol türk

Zaten zararin basi bu üniversiteler.maxislerin ana vatani.ilim bilim diye kominizim maxizim den baska bir sey ögretmediler genclerimize.bu sadece müslüman ülkelerde böyle yani islam düsmanlari beynimizi ele gecirmis

44

mecusi demeyi unutmuşsunuz :)

ALİCAN

İslam Dünyasında ayrıştırıcı değil birleştirici dile ihtiyaç var. Bu habere yorum yapanların dili buna hiç uygun değil. İran'ın da, Şiilerin de, Sünnilerin de birleştirici olması gerekir. Herkes kendince buna katkı sağlamalıdır.