Erzincan'da tarihi lahit mezarı satmaya çalışan 5 şahıs yakalandı

Erzincan'da jandarmanın düzenlediği operasyonda tarihi lahit mezar ele geçirildi. Üzerinde kabartmalar olan lahit mezar, Müze Müdürlüğü'ne teslim edildi. Lahit mezarı satmaya çalıştıkları öne sürülen 5 zanlı gözaltına alındı.

14.08.2020 15:33:40

Bir istihbaratı değerlendiren Erzincan İl Jandarma Komutanlığı görevlileri, kentte bazı kişilerin ellerindeki bulunan bir tarihi lahit mezarı, videosunu çekip para karşılığında satmak için girişimlerde bulunduğunu tespit etti.

Ekipler, Kültür ve Tabiat Varlığı Kaçakçılığı ile mücadele çerçevesinde yaptıkları araştırmada, lahitin kentte ikamet eden C.U. tarafından gizlendiğini saptadı.

Bu tespit üzerine söz konusu kişinin evine yapılan operasyonda 91 santimetre uzunluğunda, 30 santimetre genişliğinde ve 30 santimetre yüksekliğinde tarihi bir lahit mezar ele geçirildi.

Bölgede ele geçirilen 3. lahit mezar

Üzerinde kabartma figürler bulunan lahit, Erzincan Müze Müdürlüğüne teslim edildi. Olaya ilişkin C.U'nun yanı sıra bağlantılı olduğu R.U, İ.U, E.S. ve A.K. yakalandı. Gözaltına alınan şüphelilerin jandarmadaki işlemlerinin sürdüğü belirtildi.

Ayrıca son operasyonda ele geçirilen lahit mezarın, jandarmanın Erzincan'da bu yıl ele geçirdiği üçüncü lahit mezar olduğu öğrenildi.

Kaynak:Trt Haber

YORUMLAR (0)