DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

18,4832 ₺

EURO

17,7944 ₺

ALTIN

970,98 ₺

BİST

3.302,31 ₺

Eroğlu, Gürcistan'ın Ankara Büyükelçisini kabul etti

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Gürcistan'ın Ankara Büyükelçisi Koplatadze'yi kabul etti

5 Yıl Önce
2017-10-26 13:18:04
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Gürcistan'ın Ankara Büyükelçisi İrakli Koplatadze'yi kabul etti.

Büyükelçi Koplatadze'yi makamında kabul eden Bakan Eroğlu, Türkiye ile Gürcistan'ın kardeş iki ülke olduğunu belirtti.

Gürcüleri çok sevdiğini dile getiren Eroğlu, mevkidaşının daveti üzerine Tiflis'e gittiğini anımsatarak, Azerbaycan sınırındaki bir milli parka Türkiye'den gelen karacaları yerleştirdiklerini söyledi.

Bakan Eroğlu, Gürcistan'a ormancılık, meteoroloji, milli parklar, su işleri ve orman yangınlarıyla mücadele konularında destek verdiklerini dile getirerek, eğitim çalışmalarında da Gürcüleri davet ettiklerini ifade etti.

Yangınların dünyanın ortak sorunu olduğunu aktaran Eroğlu, Gürcistan'da çıkan yangınları Başbakan Binali Yıldırım'ın talimatıyla söndürdüklerini vurguladı.

Veysel Eroğlu, şunları söyledi:

"Helikopterler yaklaşık 205 saat, uçak 20 saat olmak üzere 225 saat oradaki yangınları söndürmek üzere faaliyet gösterdik. Öyle günler oldu ki biz de kritik günler yaşadık. Bir günde 35 yangının çıktığı günler oldu. Ona rağmen Sayın Başbakanımızın talimatıyla Gürcistan'a yangın söndürme helikopter ve uçakları gönderdik. Geçmiş olsun."

Antalya'da dünyanın en ileri uluslararası yangınla mücadele merkezini kurduklarını aktaran Eroğlu, Gürcistan'ın yangınla mücadele ekibine orada eğitim verebileceklerini belirtti.

Eroğlu, angınla mücadelede meteorolojinin çok önemli olduğuna dikkati çekerek, Gürcistan'daki yangınlarla mücadele ekibin Meteoroloji Genel Müdürlüğünün ilgili bölümüyle yangına riskli günleri ve alanları belirlemek için iletişim kurmalarını istedi.

Bakan Eroğlu, şunları kaydetti:

"Meteorolojiden aldığımız bilgilere göre kritik bölgelerde ve havalarda, riskli alanlara yoğunlaşıyoruz. Böylece yangın çıktığında da hızla müdahale ediyoruz. Geliştirdiğimiz Yangına Dirençli Ormanlar Tesisi Projeleri (YARDOP) ile yangına dayanaklı ormanlar kurulması için çalışma yaptık. Özellikle köylere, yangın riski olan yerlere yangına dayanıklı türleri dikiyoruz. Dünyada ilk uygulamayı biz Antalya'da yaptık."

Bakan Eroğlu, Gürcistan ile su alanında iş birliğini arttırmayı istediklerini, bu kapsamda görüşmeler yaptıklarını vurgulayarak, büyükelçiden bu konuyu takip etmesini istedi.

Gürcistan'ın Ankara Büyükelçisi İrakli Koplatadze ise iki ülke arasında samimi ilişkilerin ve stratejik ortaklığın olduğunu söyledi.

Koplatadze, Türkiye'nin Gürcistan'a yaptığı yardımlar için Gürcistan hükümeti adına teşekkür ederek, "Son aylarda Türk hükümeti kararıyla Bakanlığınız tarafından Gürcistan'a yapılan yardımları Gürcistan hiçbir zaman unutmayacaktır. Gürcistan hükümeti ve halkı adına teşekkür ederim." dedi.

Gürcistan'ın çeşitli yerlerinde çıkan yangınları söndürmek için Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından helikopter gönderildiğini anımsatan Koplatadze, "Desteğiniz olmasaydı Gürcistan ormanları şuan felaket durumda olacaktı." ifadelerini kullandı..

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş