Erdoğan'ın İsrail televizyonuna verdiği röportajın tamamı ortaya çıktı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen hafta İsrail televizyonuna verdiği röportajın tamamı ortaya çıktı...

01.12.2016 03:00:44

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta 13 yıl aradan sonra ilk kez bir İsrail televizyonuna röportaj verdi. İsrailli gazetecinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'la gerçekleştirdiği röportajın tamamına ulaşıldı. 

ODATV.com'da çevrilen röportajda; İsrailli gazeteci İlana Dayan Orbach'a Erdoğan'ın söylediği sözler de gündeme oturdu. 

İşte o röportajda Erdoğan'ın söyledikleri...

İD - Sayın Cumhurbaşkanı, bizi ağırladığınız için teşekkür ederim. İsrail medyasına röportaj vermeyeli 13 yıl oldu. Bu arada iki ülke arasında çok şeyler geçti aslında. Ancak bundan söz etmeden önce  15 Temmuz gecesine dönmek istiyorum. Marmaris'te tatildesiniz, ailenizle birlikte. Orada Öleceğinizi düşündüğünüz anlar oldu mu?

RTE - Dönme hazırlığını yaptığımız an 15 Temmuz'du. Ve 15 Temmuz'un akşamında , tabii şimdi ilk aradığım kişi Başbakanımız olsun, bunun yanında  istihbarat müsteşarım olsun, Genelkurmay Başkanımız olsun, fakat bu esnada hiç biri ile... Bu arada bizler de medya ile ve Facetime vasıtası ile tüm halkıma duyuruyu yaptım. Bunun gerekli olduğuna inandım.

İD - Marmaris'ten Uçağınıza bindiğinizde F-16'ların gökte olduğunu ve sizi hedef seçebilecekleri an mıydı? Onların sizi hedef almaları olası mıydı? Ve bunların olabileceğini düşündünüz mü?

RTE - Tabii ki bunların hepsini düşündük. Düşündük ama biz şuna inanmışız. ‘'Hiç ölmeyecekmişiz gibi Dünyaya , her an ölecekmiş gibi Ebedi aleme hazırlıklı olacaksın.'' Biz bu yol'a böyle çıktık. Lider eğer bir kaya'nın taşın arkasına saklanırsa miller dağın arkasına saklanır. Onun için lider her zaman dik duracak ,önde olacak ki o'na inanan milleti de  onun arkasından yürüsün onlar da dağın arkasına saklanmasınlar.

İD - Sayın Başkan size bazı zor sorular sormak özgürlüğümü kullanmak istiyorum. Bunun  sizin için de en sağlıklı cevapları vermek olduğunu düşünüyorum.

BUNLAR KOLAY MIYDI

RTE - Şu an'a kadar sorduklarınız kolay mıydı ?

İD - Tamam gelin biraz daha deneyelim isterseniz. O gece demokrasi kazandı dediniz. Evet bu doğruydu. Türk halkının büyük bir kısmı Askeri yapının yönetimi el'e geçirmesini istemediklerini söylediler.Ancak bazıları , peki size bir şey daha söyleyeyim Demokrasi sadece çoğunluk oy'u demek değildir. Demokrasi aynı zamanda söz söyleme hürriyeti ve bireysel ses demektir. Ve bundan sonra ertesi gün geldi. Bir çok insan tutuklandı. Bir çok insan işlerini kaybetti. Bunun aşırı bir tepki olduğunu söyleyen eleştirilere ne diyeceksiniz.Cevabınız ne olacaktır?

RTE - Bizim tabii Cumhuriyet 93 yıllık bir süreç. Bu 93 yıllık süreç içersinde Türkiye çok darbeler yaşadı ve bütün bu darbelerin yaşandığı anlarda Türkiye'nin ödediği bedeller çok ağır oldu. Ama hiç biri Bu darbe karşısında Türk milletinin gösterdiği tavrı görmedi. İlk defa bir darbe girişimi milletçe bu şekilde püskürtüldü bertaraf edildi.Derdest edildi.

Burada özellikle bir şeyi söylemek istiyorum.Bu darbeyi yapan örgüt FETÖ . Fethullahçı Terör örgütüdür. Bunlar 40 yıllık bir süreç içersinde Devletin değişik kurumlarını , Silahlı Kuvvetler , Polis Teşkilatı ,Yargı , Bakanlıklar ,Bütün bunlar Devleti el'e geçirmeye çalıştılar.

İD - Ve bu yüzden midir ki on binlerce insan işyerlerini mi kaybettiler. Ve de binlercesi de bu yüzden  mi tutuklandılar? Bunun sadece olası suçluları yakalamak değil aynı zamanda her tarafı muhaliflerden  temizlemek olduğunu söyleyenlere ne diyeceksiniz?

RTE - Eee İsterseniz şöyle bir usul takip edelim. Sık Sık kesilirse  izleyiciler bunun neticesini rahatlıkla alamazlar. Onlarda bunun neticesini çok rahat alsınlar. Bu olayda ise ortada bir gerçek var. Nedir bu gerçek , ha bu Silahlı Kuvvetlerin içersindeki bu şebeke , bu terör örgütü , geleceğe yönelik , ordumuzun içinde daha kim bilir sağlıksız işler yapacaklar ? Kim bilir Ordumuzun başına ne gibi çoraplar öreceklerdi? Polis teşkilatımızda , Devletin bir çok Bakanlıklarında , çünkü bunların içinde öyle şeyler ortaya çıkıyor ki, öyle hileler , öyle yalanlar dolanlar ortaya çıkıyor ki , sürekli bunları yakaladıkça temizlemek durumundasınız. Bu aynı kanser hücresi gibi vücuda yayılmış vaziyette.

Şu anda bir METASTAZ var ve bizim bu Metastaz durumundaki hücreyi temizlememiz lazım. Eğer bunu temizlemezsen yarın bunun nerede nasıl patlak vereceğini bilemeyiz.

Bu hukuk devletinde yasalar neyi emrediyorsa biz bunu yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz bundan geri dönüş yok.

İD - Bu adamın sert yüzünü son yıllarda, her İsrailli tanımıştır. Özellikle oldukça yüksek bir sıcaklıkta hissetmişlerdir.

RTE- İsrail sergilediği insafsızlığı adaletsizliği , ahlaksızlığı meşruu müdafaa diyerek Dünya'ya yutturmaya çalışıyor.

İD - Ancak İsrail ile uzlaşma anlaşmasından neredeyse bir dakika sonra ise  bu söyleşiye neredeyse yeni bir Erdoğan gelmiş görünüyor. Gülümseyen ve uzlaşmış. En azından yeni bir şeylerin başladığı intibası mevcut.

RTE - Ekranları başında bizleri izleyen bütün dostlara şahsım olarak  ailem olarak en kalni selamlarımı  göndermek istiyorum.

İD - Sayın Başkan , İsrail ile Türkiye ilişkilerinde  yeni bir sayfa açıldığını söyleyebilirmiyiz? Yeni bir dönem mi açılıyor.

RTE - Normalleşme sürecini başlatalı ciddi bir süreç oldu. O da benim ileri sürdüğüm 3 madde idi biliyorsunuz. Bu maddelerden birincisi ÖZÜR meselesi idi MAVİ MARMARA ile ilgili olarak. Bir diğeri malum TAZMİNAT meselesi idi. Bir de AMBARGO'nun kaldırılması olayı idi.

O telefon görüşmemizde Sayın Natanyahu bu ÖZÜR meselesini gerçekleştirdi.

Daha sonra TAZMİNAT konusu da yoluna girdi. ABLUKA kaldırılması konusunda ise bir sürecin içersindeyiz , büyük bir ihtimal ile bu abluka da kalkacaktır. Öyle gözüküyor. U anda aslında kalkmış gibi de gözüküyor.Şu anda da münasebetler iyi. Normalleşme sürecine ciddi manada yaklaşıldığını düşünüyorum.

İD- İşte ben de tam bu konuyu sormak istiyordum.Yıllardır bunu söylüyorsunuz.Gazze ABLUKA'sının  insani sebeplerle kaldırılması gerektiğini iddia ediyordunuz. Yarın sabah itibarı ile bunu gerçekleştirildiğini  varsaysak siz Hamas'ın İsrail'i bombalamayacağına ve girecek olan mallarda silahlar bombalar ve başka silahlar  olmayacağına HAMAS'a kefil ourmusunuz?

RTE- Bakın burada çok samimi bir şey'i söylemem lazım.

Mesela siz İsrail adına Silahla Gazzenin vurulmayacağını bana söyleyebilirmisiniz?

Gazze'nin , Filistinin silahla , bombalarla vurulmayacağını söyleyebilirmisiniz?

Bakın Ehud Olmert döneminde biz , tam herşeyi bitirmiş , anlaşmaların yapılacağı bir hale gelmiştik. Suriye İsrail arasında. Ve haftasonu Cuma gününe  kadar. Hemen şu cümle düzeltilsin ve bu anlaşma imzalansın noktasına gelinmişti. Karşı tarafta Ehud Olmert vardı. Ve o zaman ESED adına bizler işi yürütüyorduk.

İD - Yani Ehud Olmert Golan Tepelerinden tek taraflı ve tamamından  çekileceğini mi taahhüt etti  ve bunu size 2008 de mi taahhüt etti diyorsunuz ?

RTE - Kazan ,Kazan esasına göre burada mutabakat sağlanmış noktada idi. Ama tam son an , Filistin Gazze bombalanmaya başlandı.Tam biz anlaşmayı bitirdik imzalanacak orası bombalanıyor. İsrail ile Suriye arasında Golan ile ilgili bir anlaşma yapılırken öbür taraf bombalanmaya başlandı. Ve biz yazıklar olsun dedik. Biz şurada bir iş yapacaktık. Bunu yapamadık. Zaten Ehud Olmert de orada dışlandı. Ehud Olmert'in orada yöneticiliği bitti.

BİRAZDAN YENİ SESLER DUYACAĞIZ...

İD -Siz Evvelce İsrail'in 2014'teki Gazze Operasyonun Hitlerin eylemlerinden bile daha barbarca olduğunu söylemiş olduğunuz için pişman mısınız?

RTE - Bu tür şeyleri söylerken bir şeyi çift  taraflı görmek lazım. Bir defa sürekli olarak Gazze'yi veya Hamas'ı suçlamak değil,acaba orayı suçlayanlar , kendilerini hiç suçluyor mu? Bizim istediğimiz buradaki bu kısır döngüyü sona erdirelim , ve kesinlikle İsrail'in elindeki silah gücü ile , Atom Bombasından tutun konvansiyonel silah gücüne varıncaya kadar , karşında böyle bir imkan var mı ? Yok. Böyle bir imkan olmadığı halde siz Hamas'la Filistin'le bu mukayeseyi yapmaya kalkarsanız buna herkes güler.Burada çok adil olmak lazım.

İD - Sayın Başkan bütün saygımla  söylemek isterim ki Sadece unuttuğunuz bir şey var. Hamas'ın sürekli olarak sivilleri hedef aldığını unutuyorsunuz. Hep sivilleri hedef alan terör eylemleri gerçekleştiriyor. Bunu neden söylediğimi sorduğumu söyleyeyim. Özellikle son yıllarda bu ülkede  korkunç terör tecrübesi olan bir ülkesiniz. Aradaki fark nedir?

RTE - Çok daha farklı bir şey yapın. Bakın sizler Gazze'yi bombaladığınız zaman , Filistini bombaladığınız zaman kaç bin kişi çldürdünüz? Onlar roket attı füze attı diyorsanız kaç tane İsrailli öldü?

Şu anda İsrail'in cezaevlerinde ne kadar Hamaslı var , ne kadar Filistinli var ? Yüzlerce binlerce Filistinli Gazzeli ne yazıkki İsrail'in cezaevlerinde yatıyor. Ee yani bunları görelim.

Bakın biz burada dönüp durursak çözüm bulamayız.

Bir defa burada halkların huzuru için bir çözüm şart.

Bu çözümüm üzerinde durmalıyız.

İD - Ve siz İsrail'in halihazırda bir terör organizasyonu olarak kabul ettiği  Hamas'ın olası bir çözümün tarafı mı olmalıdır?

BANA GÖRE HAMAS TERÖR ÖRGÜTÜ DEĞİLDİR

RTE - Bana göre Hamas bir terör örgütü değildir. Hamas bir dirilişin ortaya koyduğu siyasi  harekettir. Bu güne kadar hep Mahmud Abbas ile Fetih Örgütü ile  oturdunuz netice aldınız mı? Alamadınız.

Eğer burada herhangi bir seçim yapılmayacaksa burada Fetih Örgütü de Hamas ta birlikte masaya oturmalıdırlar. Aksi takdirde burada netice almak mümkün değildir.

İD - Hamas ile bu konuda tutumlarını değiştirmeleri konusunda  herhangi bir görüşmeniz , teatiniz oldu mu acaba?

RTE - Bakın bizim Hamas ile her zaman ilişkimiz var , her zaman görüşüyoruz. Bunu Amerikadaki Yahudi Lobisi de çok iyi biliyor. Oradaki Yahudi Lobisi bunları benimle defaatle konuştu.Görüştüler ve bu konularla ilgili olarakta ben Hamas tarafına da bu düşüncelerimizi hep ilettim , iletiyorum. Yani bu noktada ben açığım. Çünkü benim gizli ajandam yok.Bu konularda rahat birisiyim. Ana isteğim şu : bu bölgede huzurun olması lazım. Eğer bu bölgede huzur olmazsa , yazık olur.

İD - Ve siz istenirse araya girer misiniz?

RTE - Ya bizden böyle bir şey talep edildiği zaman niye girmeyelim. Bizim bütün derdimiz o bölge huzura kavuşsun.

Ama iki devletli bir çözüme İsrail yaklaşıyor mu? Yaklaşmıyor. Niye yaklaşmıyor?

O toprakların sahibi İsrail değil ki... Bunu bir kenara koyamazsınız ki...

İD- Sayın Başkan size göre sorumluluk tamamı ile sadece İsrail tarafındamıdır ? Gçrüşmelerin başarısızlığının tek sorumlusu sizce sadece İsrailmidir?

RTE - Birinci derecede öyle. Çünkü kabul etmiyor. Diyor ki sadece Fetih. Sadece Fetih ile bu iş olmaz olmadı da zeten. Bakın şu anda tıkandı . Ve şimdi burada  ya Seçim ve bu seçimle beraber Fetih mi kazanır Hamas mı kazanır oradaki iktidar belli olur ve masaya oturacak taraf ta ortaya çıkar.

İD - Sormak istediğim spesifik bir sorum var. Başbakan natanyahu evinde (İsrail'de) oldukça fazla eleştirildi. Ve bu uzlaşma esnasında Hamas'a baskı yaparak ellerindeki iki askerin cesetlerini vermesi için sizi yeterince zorlamadığı için eleştirdiler. Sayın Başkan acaba Hamas'ın elinde olan iki askerin cesetlerinin Arad Goldwn ve Oron Şaul'un ailelerine iade edilmeleri için çaba göstereceğinize söz verebilirmisiniz?

RTE - Hangi aileler?

İD - Cesetleri halen gazze'de tutulan ve iade edilmeyen askerlerin cesetlerinden söz ediyorum. İsrail'de bu konuda oldukça büyük tartışmalar ve eleştiriler yapıldı.Ve başbakan natanyahu onların geri getirilmesi konsuunda sizden yardım istemediği veya bu uzlaşma anlşaşmasına dahşl edilmediği için eleştirildi.

RTE - Bakın böyle bir şeye bizim girmemiz söz konusuysa , benim burada söyleyeceğim bir şey olur. Ben orasıyla görüşürüm ama orasıyala görüştüğüm zaman onların da bana soracakları bir şey olur. Onlarında eğer bırakılması bize taahhüt edilecekse , ha biz de aynı taahhüdü gereğini yerine getiririz derler. O zaman ben ne diyeceğim?Bununher iki taraf için de karşılıklı sorumluluğu var. Eğer bu sorumluluk karşılıklı olarak yerine gelirse , o zaman tabii  ki biz de elimizden geleni yaparız ve her zaman yaptığımız gibi.

İD - Sayın Başkan , sürekli olarak Türkiye'deki Yahudi Cemaati ile olan iyi ilişkilerinizden söz ediyorsunuz.ve onlarla olan iyi ilişkileriniz de göz önünde bulundurularak , 2014'teki İsrail'in Gazze'deki operasyonunun  Hitlerin eylemlerinden de daha barbarca olduğunu söylemiş olmanızdan pişman mısınız?

RTE - Tabii şimdi bu güne göre değişir. Şimdi , Öyle anlar oldu ki , mesela Gazze'yi vurdukları zaman orada yüzlerce binlerce kişinin öldüğü anı benim unutmam mümkün değil. Ben Hitler'in yaptığını da tasvip etmem İsrail'in yaptıklarını da tasvip etmem.

Orada o kadar insan öldürüldüğü zaman şu mu daha barbardır bu mu daha barbardır , böyle bir benzetmeyi yapmak yersiz.İnsanca yaşamalarından daha iyi bir şey var mı?

İD  - Sayın Başkan ,seçilen sözcüklerin her Yahudi için ne denli ağır ve yaralayıcı olduğunu anlayabiliyor musunuz acaba? Özellikle İsrail ve Yahudilerin Hitler ile kıyaslanmasının ne denli rahatsız edici olduğunun bilincinde misiniz ?

RTE - Ben çok iyi bilincindeyim de acaba Yahudi Cemaati de yaptıklarının bilincinde mi?Yani sen kalkıp Gazze'de Filistinde binlerce insanı çldüreceksin. Ben Peres'e  ‘'Siz İnsan Öldürmeyi çok iyi biliyorsunuz dedim'' Bunu kendisine Davos'ta söyledim. Bunu ben peres'e söylerkem  herhalde bir şey yaşadığımız için söyledim.

2009 DAVOS KRİZİ

RTE - Biliyorum ki sesinin bu kadar çok yüksek çıkması  bir suçluluk belirtisidir psikolojisinin gereğidir.

İD - Davos ‘taki o geceden neredeyse 8 sene sonra İsrail ile Türkiye arasında uzlaşma anlaşması imzalandı ve anlaşmadan sadece 6 ay kadar sonra  iki üşke arasında yeni  bir meltem esintisi görülmektedir ilişkilerde. BN-VTR İsrail ve Türkiye  bölgedeki iki  önemli devlettir. Ve bu iki devlet arasında soğukluk ve kopukluk olması müşterek menfaatlerimize yararlı etkiler yapmamaktadır.

RTE - Mescidi el-Aksa 3 dinin öukaddes bir mabedidir. Ama ne yapıyor ? Şu anda bakıyoruz ki Mescidi El Aksayı ne yazık ki İsrail kendi tasarrufu altına alma gayreti içersinde.Olmaz. Olmaz. Bir kere korumalıyız ve burayı altından delmek suretiyle tamamı ile arkeolojik çalışmalar yapmak suretiyle el'e geçirme yoluna gidemeyiz. Ki biliyorsunuz Kudüs 3 din için mukaddes olan bir yerdir. Dolayısıyla buna herkesin saygı duyması gerekiyor. Şimdi mesela bizim normalleşme süreci İsrail'le ben bunları konuşmak istemiyorum. Bunları bitirmemiz lazım. Eğer bunları bir kenara koyamazsak her zaman Hamaslı kalktığı zaman hep endişe ile kalkıyor , Filistinli kalktığı zaman endişe ile kalkıyor, Tel-Avivli kalktığı zaman o da endişe ile kalkacak. Bunların ortadan kalkması en isabetli olanı değil midir?

İD - Eminim Mavi Marmara'nın güvertesinde neler olduğunu gösteren videoları seyrettiniz. Gemiye çıkmış olan İsrail komandoları ile görüştüm. Ve onlar kan dökmemek için ne kadar çaba sarf ettiklerini anlattılar. Onlara inanmıyor musunuz?

RTE - Hepsi yalan. İnanmak mümkün değil. Bizim elimizde o İsrailli subayların Uluslararası karasularında Mavi Marmara'ya yaptığı baskının tüm belgeleri var. Bütün belgeler var, mümkün değil. Orada 10 tane ne yazık ki kardeşimiz Şehit olmuştur.

İD - Video filmlerini izlemediniz mi?

RTE - Onlar bunu hiç acımadan yaptılar buna nasıl inanayım.

Hepsini ama hepsini seyrettim. Sen bile doğru konuşamıyorsun. Doğru konuşun.

Doğru konuşun, hepsi elimizde.

Yani Gazeteci olmak sizi doğru konuşmaktan alıkoymamalı.

Şimdi burada eğer sen kalkıpta Tayyip Erdoğan'ı sıkıştıracağını sanıyorsan Beni sıkıştıramazsın. Niye?

Çünkü benim bütün belgeler elimdedir, neyi savunuyorsunuz artık.

DOĞRULARI KONUŞUP KONUŞMADIĞIMI SORDUNUZ

İD - Bir gazeteci olarak doğruları konuşup konuşmadığımı sordunuz. Yazdıkları veya yayınladıkları haberler yüzünden tutuklanan gazetecilerin sayısını gördük. İzin verirseniz Bayan bir gazetecinin söylediklerini aktarmak istiyorum: "Ben burada mahkemede kitapların bomba , twitterin bir felaket sayıldığı soru soran gazeticilerin de terbiyesiz sayıldığı bir ülkedeyim." Bu SEDEF KABAŞ'ın sözleriydi. Bazı haberlerini mahkemesi için beklemekte olan bir gazetecidir. Sayın başkan saygı ile soruyorum kendisi hatalı mıdır?

RTE - Heh. Bakın bu ülkede gazetecilik yaptığı için kimse tutuklanmamıştır. Bu ülke bir hukuk devletidir. Soruyorum: Gazeteci dedikleri sınırsız özgülüğe sahip midir? Gazeteciler sınırsız özgürlüğe sahip midir?Onlarında özgürlüğünün bir sınırı yok mudur?

İD - Ve limit neresidir?

RTE - Benim sınırımın başladığı yer. Benim özgürlük sınırım nereye kadarsa oraya kadar gelebilir ondan daha ileri gidemez.

Sen istediğin gibi  köşende siyasetçiye ,cumhurbaşkanına , başbakana , partisine , bakanlara ,  istediğin gibi hakaret edeceksin , ailelerine hakaret edeceksin ve onlar buna karşı bir dava açtığında rahatsız olacaksın. Böyle bir şey olabilir mi? Dünyanın hiç bir yerinde medya mensupları LAÜSEL (Hesap sorulamaz) değildir. Herkesin hesap verme mecburiyeti vardır. Bu hesabı da verirler.

İD - Birazdan Türkiye Cumhurbaşkanı ilk kez Amerika'daki yeni arkadaşı hakkında konuşacak.Bir dakika sonra...

İD - Hatırlarsanız bunu söyleyen sizdiniz. ‘'Demokrasi bir tren gibidir. İstasyona vardığınızda inmeniz gerekir ‘'Halen bu söylediğinizin altına imza atıyor musunuz?

RTE - Siz o tercümeyi yanlış anladınız. Bir defa onun aslı öyle değildir.

Bir tren gibidir demokrasi ve demokraside vakti geldiği zaman kişi inmesini bilmelidir.Bunu Batı'da bir çok liderler yapar. Buyurun seçim kaybetmiştir gider.

İD - Sayın Başkan vaktimiz azalıyor ve size İŞİD ve SURİYE konusunda sormak istiyorum. Bütün olanlardan sonra siz şimdi IŞİD'e karşı savaşmak için Koalisyona dahil olmayı taahhüt ettiniz mi?

RTE - Önce batı'ya bu soruyu sorun? Batı DAEŞ'E karşı bir mücadele veriyor mu?

İD - Batı mı?

RTE - Hayır DAEŞ'e karşı mücadele veren biziz.

İD- ABD yeni başkanı Sayın TRUMP'ın Sayın OBAMA kadar sert ve farklı olacağına mı inanıyorsunuz?

RTE - Amerika zaman zaman Koalisyon güçlerine hava desteği verdiği var, ama ne yazık ki DAEŞ'in elinde  batının silahlarını görüyoruz. Tabii ki bunlar çıkıp bağırarak biz DAEŞ'e destek veriyoruz demiyorlar. Ama bakıyoruz uçaklarla silahlar iniyor. Bu silahların yarısı PYD'ye YPG'ye  yarısı da DAEŞ'e gidiyor.

Bu konuda tabii ki İsrail'in de hassasiyeti gerekiyor.

Ve biz bu mücadeleyi bu bölgede verip bir an evvel bu bölgeyi huzurlu bir hale getirmeliyiz.

İD - Aslında ben Sayın Trump'ın başarısına şaşırdınız mı bir sürpriz miydi sizce?

RTE - Şimdi bakın ben size bir şey söyleyeyim. Şu anda...

DONALD TRUMP'IN ZAFERİ

Hayır, şaşırtmadı. O zannediyorum daha çok  Amerikalıları şaşırtmıştır. Çünkü ben sandığın neticesine inanan bir insanım. Çünkü ben de Türkiye'de ilk belediye başkanı olduğum zaman birileri beni İstanbul'da Belediye Başkanlığını kazanmama şaşırmıştı. Dolayısıyla Amerika'da Donald Trump'ın seçimi kazanması niye birilerini  şaşırtıyor ki?

Burada bir şey var, şimdi Donald Trump kendi imkanları ile bir mücadele verdi. Bakın bir yerden valilikten gelmedi. Veya bir yerde politika yaparak gelmedi.Ama karşısındaki rakibi siyasetin içinde olan bir insandı.Çok ta emindiler kendilerinden. Paraları topladılar da nereden topladılar? Bakın onu da söylemek gerekirse bizim Türkiye'de mücadele ettiğimiz FETÖ idi. FETÖ bunlara ciddi destekler verdi. Fakat ben kendilerine haber gönderdim. Bakın dedim yanlış yapıyorsunuz...

İD - Ne için Trump hakkında soruyorum?

RTE - Excuse me -Rica ederim

İD -Tabii tabii buyrun.

RTE -Dedik ki  buralardan alacağıunız paralarla bir yere varacağınızı sanmayın. Ve oralardan aldıkları desteklerle bakın ne hale geldiler.

Şu anda Sayın Trump ile Amerika'da yeni bir süreç başlayacak. Belki de Avrupa'nın değişik yerlerinde Amerika'nın değişik yerlerinde  eyaletlerinde Trump'a karşı yapılanların hepsi Demokrasiye bir saygısızlıktır. Ya da her şeyden önce sandığın neticesine insanların saygı göstermesi gerekir.

İD - Fakat bir Müslüman olarak ABD'ye gitmeden önce iki kez düşünmeniz gerekir. Artık Trump Başkan ve Müslümanlar hakkında söylediklerinden sonra özelikle Seçim kampanyasında...

RTE - Şimdi bakın bu yaklaşım tarzınız sizin de çok yanlış. Demek ki biz bundan sonra İsrail'e de gidemeyeceğiz?Öyle mi?

İD - Hayır hayır o  dedi ki Amerika'nın içine herhangi bir Müslüman sokmayacağını söyledi.

RTE - Seçim kampanyası esnasında söylenenler saha sonra bir kenara konulur. Bunları Trump'la oturur konuşuruz. Ben ilk seçildiği akçam kendisini aradım ve telefonuma çıktı , kendisi ile konuştuk. Kendisi ile konuşmamızda da geleceğe yönelik Türkiye Amerika arasında yapacak çok şey olduğuna da mutabakata vardık.Ben Trump'ın Müslümanlara karşı böyle bir tavır içinde olacağına kesinlikle inanmıyorum. Nitekim daha sonra yapmış olduğu açıklamalarla zaten bunları da telafi etmiştir.

İD - Sayın Başkan belki Dünyada insanlar Güçlü ve kararlı liderler aramaktadır olabilir mi ?

RTE - Her ülke güçlü liderlerle ileriye gider. Eğer güçlü liderler olmazsa o ülkeler ileri gidemez. Güçlü lider olmayan bir ülke batar.Sadece güçlü olmak yetmez, güçlü olmanın yanında dürüst olacaksın. Dürüst ve güçlü olursa o ülke ayağa kalkar.

İD - En azından 2023 yılına kadar ülkenin başında olmayı hayal ettiğiniz doğrumudur? Cumhuriyetin 100. Yıl dönümünü kutlarken .

RTE - Şimdi bu milletimin tercihidir. 2023'e kadar kim öle kim kala, biz bunu bilemeyiz. Ama şu anda ben makamımdayım Türkiye'de çok değişikliler var ve nereye varırız onu ben bilemem.

İD - Politikayı bırakacağınız zaman ayrıldıktan sonra politik hayatınızdan kesinlikle özlemeyeceğiniz şey nedir?

RTE - Bunların hepsi için şu anda çok erken cevap vermek için. Dolayısıyla hayatın bu dinamizmi içinde...

İD - Peki işiniz içinde ve politikada nefret ettiğiniz şey nedir?

RTE - YALAN... OKEY ?

İD - Çok Teşekkür ederim sayın Başkan...

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Kafası Karışmış

(1)Uzun süredir düşünüyorum. Bu adamın dedikleri, yaptıkları bir türlü bir birini tutmuyor. En sonunda şu karara vardım. RTE'yi iki döneme ayırmak gerekiyor. İlki sistemin içinde güçlenme, Erbakan ile danışıklı dövüş sayesinde, güven kazanma. İkincisi 2010'dan sonra. Gücü kullanma. Bir fark ortaya koyma. Sonrasındaki gelişmeler ise malumunuz. İndirilmek için her şeyi yaptılar. Şimdilik inmedi. İnşallah da milletin iradesine aykırı şekilde inmez. Ancak en azından bizi kendimizi ifade edebilmemizi sağlayan bir çok açıklaması var.

Kafası Karışmış

(2)İsrail kanalına bu kadar açıkça içtenlikle fikirlerini söylemesi, onların suçlamalarını kendilerine yöneltmesi muhteşem bir oyun. Ancak halen sistemin içinde. Halen birbiri ile çelişen hareketleri var. Kanaatimce gittikçe Erbakan hoca ile kararlaştırdıkları asıl ajandasını yerine getiriyor. bundan dolayı her şey olabilir. Allah sonumuzu hayır etsin. Allah bu vatani milleti ve evlatlarını korusun. İslam dünyasını feraha erdirsin. Kendi sorumluluklarımızı yerine getirebilmemizi nasip etsin. Amin.