DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

19:48:00

İftar vakti

BURSA

19:46

04:54
19:46
SAHUR
İFTAR

ANKARA

19:30

04:40
19:30
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:13

04:24
19:13
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

18:57

04:06
18:57
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

18:44

04:03
18:44
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

19:48:00

İftar vakti

ANKARA

19:30

04:40
SAHUR
19:30
İFTAR

ERZURUM

18:57

04:06
SAHUR
18:57
İFTAR

En eski Mushaflar yayınlandı

En eski Mushaflar yayınlandı

13.07.2015 12:23:59
İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA), dünyanın dört bir yanındaki önemli kütüphane ve müzelerde yer alan ve hicri ilk asra ait en eski Kur'an-ı Kerim nüshalarını yayınladı.

IRCICA'dan yapılan açıklamaya göre IRCICA, büyük bir titizlikle yürütülen çalışmalar sonucu Mushafları hem basılı hem de dijital ortamda yayınlayarak bir ilki gerçekleştirdi.

IRCICA Genel Direktörü Halit Eren, konuya ilişkin değerlendirmesinde, projenin detaylarını ve mukaddes eserlerin bir araya geliş sürecini anlattı.

IRCICA olarak, Mushafların nüshalarının temini ve yayına hazırlanması ve yayınlanması çalışmalarına 2005 yılında başladıklarını belirten Eren, şunları kaydetti:

"Araştırmadan basıma kadar Dr. Tayyar Altıkulaç ve bendeniz olmak üzere IRCICA'da oluşturulan bir heyet süreci takip etti. Kûfi ve hicazi hatlarla yazılmış olan harekesi olmayan bu Mushafların baştan sona kadar satır satır okunması, yeniden yazılması, elimizde mevcut Mushaflarla ve zikredilen diğer Mushaflarla harf harf, kelime kelime karşılaştırılması çalışmasını eski Diyanet İşleri Başkanı Dr. Tayyar Altıkulaç Beyefendi büyük bir sabır ve titizlikle gerçekleştirdi. Sayın Altıkulaç, bu çalışmaların en yorucu kısmını, bugüne kadar dünyada hiç kimsenin yapmadığı meşakkatli bir hizmeti gerçekleştirmiştir.

Hicri ilk asra ait bu eserler bir elin parmaklarını geçmiyor. İşe en yakınımızdaki nüsha ile başladık. Topkapı Sarayı Müzesi'nde muhafaza edilen ve Hz. Osman'a nispet edilen Mushaf'ın tıpkıbasımını yayınladık. Akademik bir edisyonunu elimizdeki Mushaflarla karşılaştırarak yayınladık. Topkapı Mushafını Kültür Bakanlığı'nın izni ile inceledik ve yayınladık. Ancak, çok arzu ettiğimiz halde karbon testini yaptıramadık."

Halit Eren, çok değerli oldukları için Mushafların yurt dışından temininin oldukça meşakkatli bir süreç olduğunun altını çizerek, "Kahire'de Meşhedü'l-Hüseyni'de saklanan, bilahare Vakıflar Bakanlığı Yazma Eserler Kütüphanesi'ne nakledilen büyük boy Mushaf'ı temin etmek de hiç kolay olmadı" bilgisini verdi.

O günkü Mısır Vakıflar Bakanı ile yapılan birçok görüşme sonucunda bir nüshasını temin ettiklerini belirten Eren, şöyle devam etti:

"2200 sayfalık (1100 varak) Mushaf üzerinde bir çalışma yaptık. Daha sonra Yemen Sana'da bulunan ve Hz. Ali'ye nispet edilen Mushaf'ı temin etme girişiminde bulunduk. Yemen eski Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Salihi ile bizzat görüşerek Mushaf'ın nüshasını temin ettik. Yayına hazırladığımız farklı ülkelerden temin ettiğimiz Mushaflar da var. Paris, Londra ve Tübingen'de bulunan Mushaf parçalarını temin ettik. Bu Mushaflar üzerinde de çalışmalarımız devam ediyor. Hicri I. yüzyıla ait Mukaddes kitabımızın ilk nüshaları olması ve Kur'an-ı Kerim'de hiçbir tahrifat olmadığını bir kez daha kanıtlamasının yanı sıra Mushafların kağıt, cilt, hat gibi sanatsal bakımdan da tarihi öneme sahipler."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Mehmet OLGUN

Çok isabetli karar. Normalleşme budur.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş