Emine Erdem kimdir?

Emine Erdem kimdir?

Türk iş kadını Emine Erdem kimdir? İşte Emine Erdem'in biyografisi

1959'da İstanbul'da doğan Emine Perviz Erdem Notre Dame de Sion Fransız Kız Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur.

“Çok Uluslu Şirketlerin Yönetim Yapısı” üzerine İşletme yüksek lisansına sahip olan ve 1985'ten beri kariyerine Erdem Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Hukuk Danışmanı olarak devam eden Erdem 1990'dan 2017'ye kadar Türk Hava Yolları'nda Müşavir Avukat olarak da çalışmış ve emekli olmuştur.

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İhtisas Komitesi Üyesi olan Erdem 2013 yılından bu yana Yönetim Kurulu Üyesi ve 2017 itibarıyla Başkan Yardımcısı olduğu KAGİDER'de Toplumsal Etki Strateji Grubu'nu yönetmiştir.

2008-2010 döneminde Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu Başkanı, 2013 ve 2017 yılları arasında Avrupa Soroptimist Federasyonu'nda Yönetim Kurulu Üyesi, 2015 yılında Uluslararası Soroptimist Konvansiyonu Başkanı ve 2015-2017 döneminde Avrupa Soroptimist Federasyonu Başkan Yardımcısı olarak çalışmıştır.

Sektörel Dernekler Federasyonu (SEDEFED) Başkan Yardımcısı ve UNESCO Küresel Etik ve Sürdürülebilir Kalkınma İstanbul Merkezi kurucularından olan Erdem, Kadın Adayları Destekleme Derneği Danışma Kurulu, Uluslararası Üniversiteli Kadınlar Federasyonu, Türk Hukukçu Kadınlar Derneği üyeliklerinin yanı sıra İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği Koordinatör Yardımcılığı da yapmıştır.

Kadınların güçlendirilmesi ve cinsiyet eşitliği alanında Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Eşitlik Komisyonu Toplantısı (2009), 6. Dünya Su Forumu ( 2012) ve Uluslararası Üniversiteli Kadınlar Federasyonu Kongresi (2013) gibi birçok uluslararası toplantıya ana konuşmacı olarak katılmıştır.

KAGİDER Genel Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

Fransızca ve İngilizce biliyor.