SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMSPORÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜREMLAKEĞİTİMFOTOVİDEO

Dünyanın en eski mağara resimleri bulundu

Endonezya'da yapılan kazılar neticesinde dünyanın en eski, mağara resimleri bulundu.

Dünyanın en eski mağara resimleri bulundu
08.11.2018 13:16:15

Endonezya'ya bağlı Borneo Adası'ndaki bir mağarada keşfedilen 40 bin yıl öncesine ait çizimin, bugüne kadar bulunan en eski hayvan resmi olduğu açıklandı.

İspanya, İtalya ve Fransa'da yapılan keşifler mağara çizimlerinin bugüne kadar Avrupa'da geliştiğini gösteriyordu. Endonezya'da bulunan çizimler, bu teoriyi de değiştirmiş oldu.

Çarşamba günü Nature dergisinde yayımlanan makalede söz konusu keşifle ilgili farklı dönemlere ait çizimlerin bulunduğu kaydedildi. Mağarada bulunan diğer çizimlerinse geliştirilen 'uranyum serisi tarihlendirme' yöntemiyle 20 bin yıl öncesine ait olduğu saptandı. Kırmızı ve mor renkte yapılan hayvan resimlerinin yanı sıra, küçük kayıklar, geometrik şekiller ve insan vücudunu tasvir eden çizimler de bulundu.

Arkeologlar ayrıca, çizimlerin en az 40 bin yıl öncesine ait olduğunu ancak bu tarihin 52 bin yıl öncesine kadar dayanabileceğini belirtti.

Avustralya Griffith Üniversitesi Araştırma Görevlisi Profesör Doktor Maxime Aubert, yeni bulgularla ilgili olarak, "Betimleme sanatının Asya ve Avrupa'da aşağı yukarı aynı zamanlarda ortaya çıkıp geliştiğini görüyoruz." diye konuştu. Aubert, "Bugüne kadar tarihlendirdiğimiz en eski mağara sanatı resmi, tanımlanamayan bir hayvan. Bu, muhtemelen Borneo ormanlarında hala bulunan bir yaban sığırı türü. En az 40 bin yaşındaki resim artık, bugüne kadar bilinen en eski figüratif sanat eseri." dedi. Ayrıca mağaralardaki insanları tasvir eden resimlerinse 13 bin 600 yıllık olduğu belirtildi.

880x495_cmsv2_d2f6fc0f-6927-5a16-98f0-34bf754c0fd8-3423994

2014 yılında Endonezya'nın Sulawesi Adası'nda yapılan çalışmalarda benzer mağara resimleri bulunmuş ve 35 bin yıl öncesine ait olduğu belirlenmişti.

Almanya'da bulunan ve bir mamut dişini tasvir eden çizimlerin bu tarzdaki en eski mağara resmi olarak kabul ediliyordu.

Borneo Adası Malezya, Endonezya ve Brunei Krallığı arasında bölünmüş durumda. Resim, adanın Endonezya'ya bağlı Doğu Kalimantan bölgesindeki ıssız ve dağlık alandaki mağaralardan birinde keşfedildi.


      YORUM YAZ
  Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
  TİMETÜRK SON HABERLER
  ÇOK OKUNANLAR
  TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
  SON YORUMLANANLAR