Dünya liderleri, Lübnan'a yardım için toplanıyor

Dünya liderleri Lübnan'ın başkentini yıkıma uğratan patlamadan 5 gün sonra bugün Beyrut'a yardım toplamak için bir zirve gerçekleştirecek. Beyrut'un limanında 2 bin ton amonyum nitratın neden olduğu patlamanın 15 milyar dolar zarara yol açtığı tahmin ediliyor.

09.08.2020 12:24:43

Dünya liderleri Lübnan'ın başkentini yıkıma uğratan patlamadan 5 gün sonra bugün Beyrut'a yardım toplamak için bir zirve gerçekleştirecek.

Fransa ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından düzenlenen ve internet üzerinden gerçekleşecek zirve Türkiye saatiyle 14.00'te başlayacak.

ABD Başkanı Donald Trump da zirveye katılmayı planladığını açıkladı.

BBC'nin haberine göre; Beyrut'un limanında 2 bin ton amonyum nitratın neden olduğu patlamanın 15 milyar dolar zarara yol açtığı tahmin ediliyor.

Patlamada en az 158 kişi hayatını kaybetti, 5 bin kişi yaralandı ve 300 bin kişi evsiz kaldı.

Cumartesi günü Beyrut'taki 'Öfke Günü' protestolarında binlerce kişi sokağa çıktı. Birçok bakanlık binası göstericiler tarafından bir süre işgal edildi. Protestoya, güvenlik güçleri gaz ve tazyikli suyla müdahale etti.

Başbakan Hasan Diab televizyondan yayınlanan konuşmasında, ülkenin içinde olduğu kriz nedeniyle erken seçim çağrısı yapacağını söyledi. Konunun Pazartesi günü Bakanlar toplantısında gündeme gelmesi bekleniyor.

Türkiye Beyrut Limanı'nın inşaasına
hazır olduğunu açıkladı

Perşembe günü Beyrut'u ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron daha fazla uluslararası yardımı organize etme sözü vermişti.

Fransa Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndan yapılan açıklamada, Pazar günkü toplantının "Lübnan'ın uluslararası arenadaki asli ortaklarını bir araya getirerek, uluslararası toplumdan gelecek acil durum yardımlarını organize ve koordine etme amacı taşıdığı" kaydedildi.

Avrupa Birliği ülkelerinden temsilciler ve Çin, Rusya, Mısır, Ürdün ve İngiltere de toplantıda yer alacak.

ABD Başkanı Trump da Macron ile "feci olay" hakkında konuştuklarını ve zirveye katılacağını açıkladı.

Bir dizi ülke çoktan Beyrut'a milyonlarca dolarlık yardım sözü vermiş durumda. Ancak BM ajansları daha fazla yardım yapılması çağrısında bulundu.

Beyrut'taki pek çok eve su ya da elektrik sağlanamıyor ve gıda konusunda sıkıntı yaşanacağı endişeleri hakim. Ülkede Covid-19 vakalarında da artış yaşanıyor ve patlamadan önce de Covid-19 vakaları nedeniyle yoğun baskı altında olan hastaneler yaralılara yetişmekte zorlanıyor.

Türkiye hafta içi Beyrut'a tıbbi ve insani malzemeler ile arama-kurtarma personeli gönderdi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte Cumartesi günü, Beyrut'a gitti ve çeşitli ziyaretlerde bulundu.

Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Avn, Oktay ve beraberindeki ekibi Baabda Sarayı'nda kabul etti.

Oktay ziyareti sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, Beyrut Limanı ve çevresindeki binaların tekrar inşası konusunda Türkiye'nin yardıma hazır olduğunu açıkladı.

Oktay ayrıca Beyrut Limanı'nın inşası tamamlanana kadar Mersin Limanı'nın Lübnan'ın hizmetinde olacağını belirttiklerini kaydetti.

 

YORUMLAR (0)