DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

15,7390 ₺

EURO

16,6539 ₺

ALTIN

927,91 ₺

BİST

2.407,15 ₺

Dünya fitneyi attı: Laiklik tehlikede

15 Temmuz Darbe girişimi sonrası destek yerine eleştirilerini sıralayan dünya medyası Yenikapı'daki birliği görünce yıllarca beslediği 'laiklik' fitnesini yeniden ısıttı.

6 Yıl Önce
2016-08-08 23:11:12

15 Temmuz FETÖ darbe girişiminin ardından Türkiye'de yaşananlar dünya medyasını, özellikle Avrupa medyasını şaşkına çevirdi.

15 Temmuz gecesinden itibaren sadece AK Parti seçmeni değil, toplumun tüm kesimlerinden insanların geceleri meydanlarda demokrasi nöbeti tutması, Türkiye'nin artık yeni bir yola girdiğinin habercisiydi.

Yenikapı mitingiyle birlikte ulusal birliğin sağlandığının en net görüntüsü verildi.

İngiliz Times gazetesi de, Yenikapı'yı analiz ettiği bir haberinde bu birliğe işaret ederken, satır aralarında laikliğin ve Atatürkçülüğün tehlikede olduğu mesajını vermeye çalıştı.

Gazete, Erdoğan'ın artık Yeni Türkiye'yi başlatmak istediğini, ancak birçok Türk için bu kavramın belirsiz olduğunu savundu.

Times, aynı haberde, 'Yeni Türkiye' anlayışıyla uyuşmayabilecekler arasında korkunun var olduğunu iddia etti ve Stockholm Üniversitesi Türkiye Çalışmaları bölümünden akademisyen Jenny White'ın şu sözlerini aktardı: 'İki ulusal model de (Atatürk'ünki ve Erdoğan'ınki) kendisiyle uyuşmayan toplum kesimlerini baskı altına alıyor. Yeni Türkiye'de bu, mütedeyyin olmayan herkes olabilir."

TIMES SUFLE Mİ VERİYOR?

Gazetenin Yenikapı'daki ulusal birlik görüntüsünü analiz ettiği haberde, aynı anda ihtilaf çıkarılabilecek konuları irdelemesi manidar karşılandı.

Times'ın haberindeki "laiklik, Atatürkçülük" vurguları, Yenikapı ruhunu baltalamak için bundan sonra Türkiye'de hangi sinir uçlarına dokunulması gerektiğine yönelik bir mesaj olarak algılandı.

.

YORUMLAR (2)

nazmi uçkan

türkiyede laiklik ve atatürkçülük satan pazarcı esnafı dertli.talebin azaldığı satışların düştüğünden şikayetçiler.bu ürünlerin ağızda kekremsi bir tat verdiği bunedenle bundan sonra'' türkiye batıdan uzaklaşıyor''içki içenlere baskı yapılıyor'' mallarını tezgaha döşemenin daha iyi olacağı konusunda çalışmalar yapacaklarını söylediler.

kamil hakkı

emperyallerin tuzaklarına karşı, hükümet ve siyaset de önlem alsın.. tüm tezgahlar açık oluyor zaten.. zamanında önlem alınıp, düzenleme yapılsın, onları haklı çıkaracak işlerden uzak durulsun.. uzlaşma birlik ve güç sağlansın.. siyasilerin varsa devlet-millet-düzen aleyhine olan gizli ajanda hesapları da terk edilsin.. aksi halde göre göre yeni olaylara sebebiyet verilir, sorumluları da hesap verir..

Görüş Bildir Bizimle Paylaş