DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Dört devlet başkanı ifadeye çağrılacak

Peru'da Brezilyalı inşaat grubu hakkında yürütülen yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasında görevdeki ve üç eski devlet başkanı ifadeye çağrılacak.

5 Yıl Önce
2017-01-12 16:12:59

Adalet Bakanlığı Hukuk Başmüşaviri Julia Principe, geçen aralık ayında  ABD hükümetiyle yaptığı bir ceza indirimi anlaşmasında Peru'da aldığı kamu  ihaleleri için 29 milyon dolar rüşvet dağıttığını itiraf eden Oderbrecht İnşaat Grubu hakkındaki soruşturma kapsamında, ihalelerde onayı olan üç eski devlet  başkanı Alejandro Toledo, Alan Garcia ve Ollanta Humala'nın ifadelerine  başvurulacağını açıkladı.

Principe, ayrıca görevdeki Devlet Başkanı Pedro Pablo Kuczynski'nin de  konu hakkında görüşüne başvurabileceklerini belirtti.

Kuczynski, 2006 yılında Toledo eyaletinin başbakanıyken, Oderbrecht'in  eyaletteki iki otoyol ihalesine girebilmesi için Kongre tarafından yapılan yasal  değişikliğe onay vermişti. Şirket o sırada başka bir kamu ihalesinde usulsüzlük  yaptığı gerekçesiyle soruşturma altında olduğundan kamudan yeni bir ihale  almasına olanak yoktu.

Pedro Pablo Kuczynski, verdiği onayda herhangi bir suistimal olduğu  iddiasını reddederken şirketin ifşa olan suçları hakkındaki soruşturmanın  derinleştirilmesi çağrısı yaptı.

Öte yandan iddialarla ilgili inceleme yürüten Peru Sayıştayı  Başdenetçisi Edgar Alarcon, başkent Lima'da düzenlediği basın toplantısında,  Oderbrecht İnşaat Grubunun 1998 yılından itibaren ülkede toplam değeri 16,9  milyar dolar olan 23 ayrı kamu ihalesi aldığını, bunlardan 16'sının müfettişler  tarafından incelendiğini ve makul olmayan maliyet artışları yanında kontrat  ihlallerinden kaynaklanan cezaların da tahsil edilmediğinin belirlendiğini  belirtti. Alarcon, ihalelerdeki usulsüzlüklerin kamuyu 283 milyon dolar zarara  uğrattığını kaydetti.

Oderbrecht ve Brezilyalı petrol şirketi Braskem geçen aralık ayında  ABD Adalet Bakanlığı ile bir ceza indirimi anlaşması yapmıştı. Şirketler anlaşma  kapsamında ondan fazla ülkede aldıkları kamu ihalelerinde yetkililere rüşvet  verdiklerini itiraf etmişti.

Peru'da görevdeki devlet başkanı yanında eski devlet başkanları da  yargı dokunulmazlığına sahip olduğundan, siyasiler hakkında cezai kovuşturma  başlatılması beklenmiyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş