DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

20:15:00

İftar vakti

BURSA

20:12

04:08
20:12
SAHUR
İFTAR

ANKARA

19:57

03:54
19:57
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:39

03:38
19:39
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

19:23

03:21
19:23
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

19:08

03:21
19:08
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

20:15:00

İftar vakti

ANKARA

19:57

03:54
SAHUR
19:57
İFTAR

ERZURUM

19:23

03:21
SAHUR
19:23
İFTAR

Donald Trump : Kasımda seçimi kaybedersem İsrail'in başı büyük belada

İsrail ile Arap dünyası ilişkilerini normalleştirme çabası içinde olan ABD Başkanı Trump, yaklaşan seçime ABD’de yaşayan Yahudi toplumunu seçim malzemesi yaptığı için kendi ülkesinde eleştiri oklarının hedefi oldu.

18.09.2020 17:46:45


İbrahim Anlaşması ile husumetli ülkeleri barıştırma çabası içinde olan Trump, İsrail'in Filistin topraklarını ilhak etme politikasının geçici olarak askıya alındığı duyurdu.


Amerikalı Yahudilerin İsrail'e olan sadakatinden şüphe duyduğunu ima eden Trump'ın telefon konuşmasına Times of Israel ulaştı.
Trump'ın, İbrani Bayramı Roş Aşana öncesi Amerika'da yaşayan Amerikalı Yahudi liderden oy istediği ifade edildi.


Trump, telefonda yaptığı uzun konuşmada seçim için oy istediği ABD vatandaşı Yahudi lidere ‘Sizi ve ülkenizi gerçekten seviyoruz' dedi.
Reuters'in haberine göre Trump'ın daha önce katıldığı Yahudi kuruluşlarından seçim için destek isteğini dile getirmişti.


Trump'ın bu tarz davranış modelini geliştirmesine tepki veren İsrail gazetesi yapmış olduğu açıklama da, “Trump'ın bu tarz çıkışları, Yahudilerin yüzyıllardır şüpheyle karşılanmasına neden olan antisemitik söylentileri hatırlatıyor. Trump çifte sadakat suçlaması barındıran bir konuşma yapıyor.' İfadesini kullandı.


Telefon konuşmasında damadı Jared Kushner'la konuşan Trump, kızının ve torunlarının Yahudi olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
İsrail, BAE ve Bahreyn için Kushner'in kilit isim olduğunu ileri süren Trump, 3 Kasım'da seçimleri kaybederlerse İsrail'in başının büyük belada olacağını söyledi.


Trump, Kushner için, ‘İsrail için inanilmaz bir lider' övgüsünde bulunurken, Kushner'in, de bu övgüyü,‘ Samimiyetle söylüyorum, tarihte Yahudi halkı için Donald Trump'tan daha büyük bir başkan yoktur' şekliyle tamamladı.


Kudüs'te Hamas, Hizbullah gibi örgütleri destekleyen Türkiye, İran gibi ülkelere karşı İsrail'e yardım etme planları soran Büyük Amerikalı Yahudi Kuruluşları Konferansı Başkanı Arthur'un cevabına Trump, ‘Cumhuriyetçilere oy verin' şeklinde karşılık verdi.
Kendi ülkesinin çıkarlarını bir kenara bıraktığını ifade eden Trump, İsrail için Ortadoğu'daki varlıklarını sürdürdüklerini açıkladı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

hunkartensi

Türkiye bir şey yapmak isterse İsrail e kendisi yapar ki Türkiye nin İsrail Halkıyla da derdi yok fanatikler hariç onların aklı işgale çalışıyor adeta ve siyasetçileri her şey onların istediği gibi olmalı gibi bir mantığa sahipler denge kurabilmek için bazen kendi çıkarlarından dahi feragat ediyorsun ki Türkiye senelerce Yunanistan a bu yüzden Ege de göz yumdu yaptığı bir çok haksızlığa gerçekten İsrail için Trump en hayırlı ABD başkanı oldu

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan