DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Diyanet İşleri Başkanı Görmez'den Suudi Arabistan'a 'hilal' eleştirisi

Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr.Mehmet Görmez, İslam aleminin bayramı yine farklı günlerde kutlamasından ötürü Suudi Arabistan'a yüklendi. Görmez, 'Kabe vakit belirleme yeri değildir' dedi.

6 Yıl Önce
2016-07-06 23:00:35

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, İslam ülkelerinde Ramazan Bayramı'nın bir gün arayla kutlanmasıyla ilgili, "Kabe bizim kıblegahımızdır, vakit belirleme yeri değildir. Vakit belirleme yeri hilaldir, semadır, Allah'ın kainata yerleştirdiği ayetlerdir. Kabe'nin, Mescidi Nebevi'nin, hac ibadetinin yönetiminin bir ülkede olması, Allah'ın kainata yerleştirdiği kanunları ve kuralları değiştireceğimiz anlamına gelmez." dedi.

Aralarında Türkiye'nin de olduğu İslam ülkelerinin bazıları, Ramazan Bayramı'na dün girerken, bazı ülkeler ise bayramın ilk gününü bugün kutladı.

7 KONGRE YAPILDI AMA SONUÇ ÇIKMADI

Bugüne kadar konuyla ilgili 2'si İstanbul'da olmak üzere 7 büyük kongre yapıldığını belirten Görmez, bu toplantılarda bütün İslam bilginlerinin ortak beyanda bulunduğunu ifade etti. Görmez, İslam bilginlerinin, dünyanın her tarafında yaşayan Müslümanların aynı sevinçte buluşmasını önemli gördüklerini ve önceden hazırlanmış bir takvim olması gerektiğini söylediklerini anlattı.

"ASTRONOMİ ESAS ALINMALI"

"Bunlardan birincisi hilalin tespitinde sadece çıplak gözle tespitten vazgeçip astronomi ilminin verilerini esas almak, Allah'ın güneşe, aya ve kainata yerleştirdiği kanunları dikkate alarak bunu yapmak gerekiyordu. İkincisi de ihtilaf-ı metaliye itibar etmemek. Yani, dünyanın başka bir yerinde hilal görüldüğünde onu dünyada yaşayan bütün Müslümanlar için kabul etmemiz gerekiyordu. Bu iki ilke üzerinde anlaşılmadığı zaman Müslümanların bu ibadetleri beraber yapma imkanı yoktu. Yıllar içerisinde Müslümanlar bu her iki ilkede de anlaştılar. Dediler ki biz bundan böyle sadece çıplak gözle hilali gözetlemeyi değil, biz astronomi ilminin geldiği noktaları tespit edelim, o verileri esas alalım, takvimlerimizi ona göre hazırlayalım ve ihtilaf-ı metaliye itibar etmeyelim."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Bu ayrışmaların tek sebebi allahın(c.c)dininden (kur'an,rasulün sahih sünneti) yüz çevirmek, dinde bid'at(yenilik) çıkarmaktır.

Aynur

Düşman kazandıgimiz yetmedi mi şimdi de Suudi Arabistanla mi Hâlbuki daha başka bir söz olabilirdi...Diyanet de siyaset yapma yeri değil bu kadar insanin yediği orucun hesabını verirsiniz Allah'a...İsrail'e bile yeşil ışık yakanlar neden müslümanları karşısına alır...neden böyle Allahım basiret ver noluyor bize!...israil kuklasi sisi ye tavır ilişkileri kopar sonra Israille anlaş...sonra Kabe vakit belirleme yeri değil Şili vakit belirler de...Allahim bizi bu enkazdan kaldır yardım et bize...

Emil

Kardeşim Hadislerin tümü ortada.Bu adam öyle konuşuyor ki,sanki dini ilmi yokmuş gibi.Allah'tan korkmak lazım.

Hamza

Arkadaşlar Diyanet işleri başkanı Vakit belirleme yeri hilaldir, semadır, Allah'ın kainata yerleştirdiği ayetlerdir diyor burda bir sorun yok, yorumcular (Peki Şili vakit belirleme yeri mi, diyor diyanet işleri bunu söylemiyor diğer yorumcular farklı konuşuyor Allah aşkına ) yapmayın hemen kendinize saf seçmeyin zira hepimiz aynı safta olmamız için çalışmalıyız, ben senden daha iyi biliyorum daha iyi müslümanım zihniyetinden vazgeçelim, önce şahsımızı sonra çevremizi güzellikle biliçlendirelim ve teşvik edelim zıtlaşmakla ancak dağılırız Selametle Kalın Hakkınızı Helal Edin.

Ali oral

Eğer Kabe vakit belirleme yeri değilse neden Türkiye veya başka bir yer vakit belirleme yeri olsun??? Peygamber ve sahabeler yanlış mı yaptı astronomi ilmini kullanmayarak.takvim birlikteliği yapılacaksa neden hicri takvimin yerine miladi takvimi esas alıcam???bence sorun hıyanetlerinizin açığa çıkmasından korktunuzdan dolayı ve insanların sorgulamaya başladıklarında bugüne kadar nasıl kandirildiklarini anlayacaklari vakit sizin koltlarinizdan inme endisenizdir bu çabalarınız...

İslamdavetcisi

Önce kendi devletinin kanunları hakkında konuş düne kadar içtihad farklılığı dediğin meseleyi siyaset konusu yapıp hedef gösterme...

Aynur

Bu durumda kurban bayramında da hacılar Şili veya Türkiye de mi hac yapacak arafat vakfesinin yeri neresi ise arefe günü orda vakfe yapılmıyor mu?...yani durum böyleyse bir gün önce mu vakfeye duracaklar yada Şili de mi vakfeye duracaklar...Neden sürekli tefrika çıkıyor basiretsiz olmak yakışmiyor diyanete...

Mehmet Türkoğlu

Zemzem Tower'dan bakarsan değil hilâli, içine düştüğün şirk batağını dahi göremezsin.

Halid

Hanefî, Maliki ve Hanbelî mezhebine göre DÜNYANIN HERHANGİ BİR YERİNDE HİLÂL'İN GÖRÜLMESİ ile bütün müslümanlara oruç tutmak ve bayram yapmak vacib olur. Şafiî mezhebine göre ise bir beldede rü'yet-i hilâl sabit olursa sadece bu beldeye yakın olan beldeleri bağlar.Dolayısıyla, 'Yok efendim biz hilâli görmedik, falanca yerde görmüş olmaları bizi bağlamaz' sözü ancak bir muğalatadan ibârettir. Bu iddiasında ısrar edenler kıt aklıyla mezhepleri reddeden naylon müctehidlerdir.

cengiz

Isid niye hakli simdi anladiniz galiba demekki biri leri islami degil kendi heveslerine uyup uyguluyor

Görüş Bildir Bizimle Paylaş