DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Batı Trakya'da

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Batı Trakya'da

01.06.2015 23:18:48
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Batı Trakya'da Müslüman kimliğin muhafaza edilmesi gerektiğini belirterek, "Tarih bize gösteriyor ki dinini, inancını kaybeden, dilini de kaybediyor. Dilini, dinini kaybeden, kültürünü, tarihini ve kimliğini de kaybediyor" dedi.

Berat Kandili dolayısıyla İskeçe Çınar Camii'nde düzenlenen programda konuşan Görmez, yüzyılın başında Batı Trakya'da büyük acılar yaşandığını belirtti.

Görmez, "Bu acılardan sonra kimimize hasret, kimimize gurbet düştü. Aramıza sınırlar girdi. Allah'a hamdolsun ki nerede yaşarsak yaşayalım Rabbimiz bizi kardeş kılmış. Bu yüzyılın başında Balkan Savaşları'nda hayatını kaybeden bütün büyüklerimize Allah rahmet eylesin. Size sıhhat ve afiyet içerisinde Müslüman kimliğinizi bu topraklarda ebediyen payidar kılmayı nasip eylesin" diye konuştu.

Tarihte yaşanan tecrübelerin, dini inancını kaybetmenin birçok şeyi kaybetmek anlamına geldiğini gösterdiğini vurgulayan Görmez, "Tarih bize gösteriyor ki dinini, inancını kaybeden, dilini de kaybediyor. Dilini, dinini kaybeden, kültürünü, tarihini ve kimliğini de kaybediyor. Onun için sizden istirhamım, hep birlikte vazifemiz, burada barış içerisinde kalarak ama Müslüman kimliğimizi muhafaza ederek yaşamaktır" dedi.

- "Beratın bir manası özgür olmaktır"

Berat'ın üç önemli mesajı olduğunu aktaran Görmez, ilk mesajın yeryüzünde her türlü kötülükten, her türlü zulümden, her türlü adaletsizlikten, şirkten, küfürden, kibirden uzak olmak olduğunu söyledi.

Berat Kandilinin verdiği ikinci dersin ise, Müslümanların birbirini bağışlaması olduğunu vurgulayan Görmez, "Allah'tan affetmeyi dileyen, kardeşini affetmeyi bilir. Allah'tan bağışlanmayı dileyen, kardeşini bağışlamayı bilmelidir. Birbirimizi onarıcı olmalıyız. Birbirimizi bağışlayıcı olmalıyız. Birbirimizin ayıplarını örtücü olmalıyız. Tıpkı gece gibi. Hz. Mevlana'nın dediği gibi" diye konuştu.

Görmez, Berat Kandili'nin üçüncü büyük mesajına ilişkin ise, "Yeryüzünde özgürlük beratımıza sahip olmaktır. Çünkü beratın bir manası özgür olmaktır" ifadelerini kullandı.

İnsanın kendini kötülükten kurtardığı zaman özgür olabileceğinin altını çizen Görmez, "İnsan kendi gönül dünyasını her türlü kötülükten, sinesini her türlü ağır yükten, günahtan, arındırdığı zaman, tutkularının, arzularının esiri ve kölesi olmaktan çıktığı zaman ancak özgür olur" şeklinde konuştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş