DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Dışişleri Bakanlığı diplomatik temsilcilik ve turistlere yönelik ey

Dışişleri Bakanlığı diplomatik temsilcilik ve turistlere yönelik eylemler için uyardı

09.07.2015 18:57:18
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Türkiye'de son günlerde Çinli turistler ve bazı işyerleri ile diplomatik temsilciliklere zarar verme eylemlerinin tasvip edilmediğini ve üzüntü duyulduğunu söyledi.

Bilgiç, Tayland yönetiminin bir grup Uygur Türkünü kendi iradeleri dışında üçüncü bir ülkeye (Çin) iade etmesi ve Türkiye'de bazı turistlere yönelik münferit tepkiler gösterilmesine ilişkin gelişmeleri AA muhabirine değerlendirdi.

Türkiye'de son günlerde Çinli turistlere ve bazı işyerlerine yapılan saldırılar ile bazı diplomatik temsilciliklere yönelik bayrak yakma ve binaya zarar verme gibi eylemlerin tasvip edilmediğini vurgulayan Bilgiç, "Bu tür fevri davranışların hiç kimsenin yararına olmadığı düşünülmektedir" dedi.

Bilgiç, Tayland'ın İstanbul Fahri Konsolosluğu'na dün yapılan saldırıyı da anımsatarak, şunları kaydetti:

"8 Temmuz günü Tayland'ın İstanbul Fahri Konsolosluğuna karşı gerçekleştirilen saldırıdan da üzüntü duyulmuştur. Yabancı misyonların güvenliğinin sağlanması hususunda uluslararası hukuktan kaynaklanan sorumluluklarımız mevcuttur. Bu çerçevede gereken her türlü tedbir alınmıştır. Ülkemizi ziyaret eden turistler misafirlerimiz olup, ülkemizdeki can ve mal güvenliklerinin korunması hepimizin ortak sorumluluğudur."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş