DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Dilipak: Kılıçdaroğlu Beştepe'ye çıkacak

Yeni Akit yazarı Abdurrahman Dilipak, bugünkü köşe yazısında 'Demokrasi, hukuk devleti, parlamenter rejim' diyenlerin AK Partisiz çözümü düşünmemesi gerektiğini belirterek Beştepe'ye çıkmamakta ısrar edenler için de ''tıpış tıpış çıkacaksınız'' ifadesini kullandı.

7 Yıl Önce
2015-08-27 09:56:23

Türkiye'nin başkanlık sistemine artık daha yakın olduğunu yazan Dilipak, Kılıçdaroğlu'nun çıkmamak için direndiği Beştepe'ye gideceği tarihi yazdı. Hem gitmeyiz deyip hem de görev beklemelerine de yer veren yazar, yaşanılanlardan ders alınması gerektiğini ifade etti.

Dilipak'ın yazısı şöyle;

Seçim sonuçları daha bugünden belli.
1. parti AK Parti. 2. sırada CHP var. Diğer iki parti oy ve sandalye kaybederek varlıklarını sürdürecekler..

Erdoğan Beştepe'de oturmaya devam edecek.. Siz başkanlık sistemine geçin ya da geçmeyin o fiilen, değiştirmediğiniz 12 Eylül Anayasasının güvencesinde sınırsız ve sorumsuz başkanlık yetkisini sonuna kadar kullanacak. Adam “gelin yetkilerimi tanımlayın ve kararlarımdan sorumlu olayım” diyor. Ama birileri “inadım inat” diyor..

Yeni parlamentonun önünde en ciddi sorumluluk olarak yine bu Anayasa konusu olacak. Bugün bu konuda sorun çıkartanlar eğer yarın inatlarını sürdürecek olurlarsa o liderler koltuklarını kaybederler. Bu konu AK Parti'nin oy oranı ve sandalye sayısından bağımsız olarak Türkiye'nin gündeminde olacak.

BAŞKANLIK SİSTEMİ DAHA YAKIN

Bugün Türkiye başkanlık sistemine dünden daha yakın. Dünden bu güne devam eden kriz bir koalisyon sorunu.. Eğer başkanlık sistemi olsaydı, başkanı millet seçecek ve hükümet parlamento dışında kurulacağından ülke liderlerin komplekslerine kurban edilmeyecekti.. Bugün yaşananlar başkanlık sisteminin anlatılması ve anlaşılması açısından önemli bir fırsat oldu.

Muhalefetin şunu görmesi gerek, mevcut Anayasa Erdoğan'a önemli yetkiler veriyor. AK Parti'nin desteği olmadan bu yetkileri sınırlandıramazsınız. Yeni bir düzenleme yapılacaksa bu AK Parti'ye rağmen olamaz.

AK PARTİ'SİZ ÇÖZÜM YOK

“Eğer Demokrasi, hukuk devleti, parlamenter rejim” diyorsanız durum bu. Erdoğan'sız ve AK Parti'siz bir çözüm yok. Erdoğan'a da, Davutoğlu'na da, Beştepe'ye de alışacaksınız. Kılıçdaroğlu'nun tabiri ile “tıpış tıpış çıkacaksınız Beştepe'ye”. Ya bu gerçeği kabul edecek, ya da bu siyaset vadisine veda edeceksiniz. Bu sonuç milletin iradesinin eseridir.

Sanırım Kılıçdaroğlu seçimden hemen önce 29 Ekim resepsiyonunda Beştepe'ye çıkacaktır. Keskin sirkenin küpüne zarar vermekten başka bir işe yaramadığını görmüş olması gerekir. Tabi, öfkesi aklından büyük değilse, yaşananlardan ders almışsa. Son yaşananlar ortada. Hem Beştepe'ye çıkmayacağım diyor, hem Beştepe'nin kendilerini davet edip görev vermesini beklediler. Verilmeyince de Beştepe'ye küstüler, yeni kabineye üye vermeyeceklerini açıkladılar.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (3)

Ebu Cerrah Bin Ubeyde

Hayal aleminde yasayan ve huseyin uzmezle gazete yoldasligi yapan biri daha. Akp olmadan da bu ulke cok guzel yoluna devam eder.Akp olmasa gemicikler,turgev,700 bin liralik saat,yolsuzluklar ve reza zerab da olmaz.hic bu konulara girecek feraset yada cesaretin var mi efendiiii

Metin acar

sayın dilipak ak partisiz olmaz derken içinizin de rahat olmadığını biliyoruz,çünkü sadece ak parti ilede olamıyor .Daha bu ilk raund.Sonraki raundları hep bberaber göreceğizBizi ezeli bir ak parti muhalifi olarak algılamayın İki seçimde oylarımızı ak a verdik ve aldatıldığımızı düşünüyoruz .Her demde milli irade lugatı yapanlar O iradeden gizli gizli çözüm toplantıları alıp sonunda bu günlere geldik akil adamlar diyerek milli iradenin hilafına süreç yaşatanlar bu süreç masalınıakiller yerine dillerinden düşürmedikleri iradeye havale edip bir referandum yapsınlar .

sadosan

Bugüne kadar hep Ak Partiye oy verdim. Hiç bir zaman Abdullah Gül'ü sevmedim, sevmeyeceğim de. Ola ki Ak Partinin başına geçti. İşte o gün Ak Partinin intiharidır. Artık yeni oluşum, yeni parti farz olur. Benden söylemesi.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş