DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

18,4191 ₺

EURO

17,8508 ₺

ALTIN

973,15 ₺

BİST

3.281,61 ₺

Dicle EDAŞ'tan yüzde 75 indirimli 'Tarımsal Sulama Kampanyası'

Dicle EDAŞ'tan yüzde 75 indirimli 'Tarımsal Sulama Kampanyası'

8 Yıl Önce
2015-05-26 18:08:05
Dicle EDAŞ, yüzde 75'e varan indirim oranlarıyla Tarımsal Sulama Kampanyası başlattı.

Dicle EDAŞ'tan yapılan açıklamaya göre, şirket, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak'taki çiftçilerin tarımsal sulamada kullandığı elektriğin bedelinde yüzde 75'e varan oranlarda indirime gidiyor. Dicle EDAŞ, bugün başlattığı 2015 yılı Tarımsal Sulama Kampanyası'nda yüzde 75'e varan indirim oranlarıyla kampanyaya çıkma kararı aldı. Kampanya, 26 Mayıs'ta başlayıp 30 Haziran'da sona erecek.

Açıklamada, bu yılki kampanyanın çiftçinin lehine yeniden düzenlendiğini belirtilerek, "Bu yıl çiftçilerimiz, tarımsal sulamada kullandıkları elektriğin bedelinin yaklaşık yüzde 25'ini ödeyecekler" denildi.

Tarımsal desteklemelerin en temel amacının çiftçilerin girdi maliyetlerini düşürmek olduğuna vurgu yapılan açıklamada, söz konusu kampanya ile çiftçilere Türkiye'nin en indirimli elektriğini kullanma imkanı sunulduğu bildirildi. 2015 yılı tarımsal sulama döneminde kullanılan enerji bedeli olarak Dicle EDAŞ'ın talep ettiği tutarlar, dönüm başına pamuk için 105 TL, mısır için 75 TL ve buğday için 25 TL olarak belirlendi.

Şirket olarak amaçlarının, çiftçilerin girdi maliyetini minimuma çekmek olduğu kaydedilen açıklamada, kampanyanın nitelik itibarıyla tarımsal desteklemenin amacına uygun olduğu bildirildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da tarımsal sulamada kullanılacak olan elektrik bedelinde yapılacak indirim oranı hesaplanırken Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, üniversiteler, ziraat odaları ve çiftçi temsilcileri gibi konunun tarafı olan farklı kesimlerin görüşleri ve hesaplamaları dikkate alındı. Kampanya rakamlarını memnuniyetle karşılayan çiftçilerimiz, kampanyaya büyük destek vereceklerini belirtti. Çünkü bu kampanya çiftçilerimiz için büyük bir fırsat. Biz de bunu göz önüne alarak şirket olarak elimizi taşın altına koyduk. Hesaplamalar neticesinde çiftçinin lehine olabilecek en yüksek indirim oranını uygulamaya karar verdik. Böylece rekor indirim oranını çiftçilerimize sunduk. Dicle Elektrik, çiftçilere sunmuş olduğu emsalsiz kampanyayla, dini hassasiyetlerin yüksek olduğu bölgede vatandaşların kaçak elektrik kullanıp harama düşmelerinin de önüne geçmek istiyor."

-'Kampanyadan yararlanın' çağrısı

Türkiye genelinde elektrikle yapılan tarımsal sulamanın yaklaşık yarısının Dicle EDAŞ'ın sorumluluğundaki 6 ilde gerçekleştiği kaydedilen açıklama, şöyle devam etti:

"Çiftçilerimizden, kampanya süresi içerisinde gerekli başvurularını yapmalarını ve bu tarihi fırsattan kampanyanın bitim tarihini beklemeden faydalanmalarını istiyoruz. Tüm çiftçilerimizin kaliteli ve kesintisiz enerji alabilmesi ve sorunların yaşanmaması için kampanyaya yoğun katılım beklemekteyiz. Topraktan en fazla verimi almak ve ekolojik değerleri korumak için, gelin damlama sulamaya geçin. Vahşi sulama erozyona sebep olarak toprağın tüm verimini alıp götürüyor. Özellikle gündüz sıcaklarda sulama değil, gece sulamaya yoğunlaşalım. Suyumuzu ve elektriğimizi verimli kullanalım ki, gün geçtikçe bölgemiz çoraklaşmasın. Bununla beraber enerjiyi verimli kullanmaya başladığımızda elektrik iletim hatlarında ve trafolarda çok daha az arıza olacak ve dolayısıyla kesintiler azalacaktır." .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş