DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

18,4191 ₺

EURO

17,8508 ₺

ALTIN

973,15 ₺

BİST

3.281,61 ₺

DHKP-C'nin deşifre edilen dijital arşivinde 'ölüm orucu' talimatları tespit edildi

DHKP-C'ye yönelik geçtiğimiz ay İdil Kültür Merkezi'ne düzenlenen operasyonda ele geçirilen dijital arşivler deşifre edildi. Kod isimlerle faaliyet yürüten örgüt mensupları ve gizli yöneticilerin isimleri ortaya çıkarıldı

2 Yıl Önce
2020-11-05 19:26:13

DHKP-C'nin Türkiye'deki merkezi olarak bilinen, zırhlı kapıları ve çelik plakalarla güçlendirilmiş duvarları olan "İdil Kültür Merkezi"ne düzenlenen operasyonda örgütün dijital arşivinin tamamı, imha edilemeden ele geçirildi.

Detaylı raporlamalar ortaya çıktı

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgilere göre, dijital arşivin içeriğinde DHKP-C'nin tüm Türkiye'deki eylem ve faaliyetleri, örgüt yönetiminin alt kadrolara verdiği talimatlar, alt kadroların yapmış olduğu örgütsel faaliyetleri örgüt yönetimine raporlamaları, örgütün sadece illegal ilişki olarak kullandığı ve ismi bugüne kadar deşifre edilememiş “gizli gruplar” adını verdiği gizli ilişkileri deşifre edildi.

Örgütün aktif olduğu mahallelerde yapmış olduğu yazılamalardan topladıkları aidatlara, yaptıkları ölüm oruçlarından mahallede sattıkları dergilere kadar örgüt yönetimine detaylı raporlamalar gönderdikleri belirlendi.

5de2d987adcdeb21745b3aea

Kod isimler deşifre edildi

Örgüt mensuplarının örgüt yönetimi tarafından belirlenmiş bir kod ada sahip olduğu, aynı şekilde örgütün faaliyet yürüttüğü alanlardan, illere hatta mahallelere kadar kod isim belirledikleri tespit edildi.

Örgüt talimatıyla 'ölüm orucu'

Geçtiğimiz günlerde örgütün “ölüm orucu” olarak duyurduğu eylemde hayatını kaybeden avukat E.T'nin ölüm orucunu örgütün talimatıyla yaptığı, örgütün bu ölümle avukatları ayaklandırmayı planladığı, bir sonraki aşamada da bu ayaklanmayı halkın tamamına yayma planlarının ve talimatının olduğu belirlendi.

Yüksel Caddesi'ndeki eylemlerin arkasındaki örgüt

Ankara'da Yüksel Caddesi'nde İnsan Hakları anıtı önünde 2016 yılında 679 nolu KHK öğretim üyeliği görevinden ihraç edilen ve başlattığı açlık grevi eylemi ile uzun bir süre gündeme oturan N.G.'nin DHKP-C'nin yapılanmalarından olan ve diğer örgütler (PKK/KCK, FETÖ/PDY ve MLKP) ile birlikte hareket etme amacı güden Direnişler Meclisi isimli yapının sorumlusu olduğu, birçok örgüt mensubuna çeşitli talimatlar verdiği belgelendi.

Ayrıca Ankara Yüksel Caddesinde bazı kişiler tarafından gerçekleştirilen eylem ve etkinliklerin talimatının örgütün Avrupa'daki yöneticileri tarafından gönderildiği tespit edildi.

Bağlantılı oldukları binalarda sığınaklar ve tüneller açtıkları belirlendi

Örgütün 'Halkın Mühendis Mimarları' ismini verdiği mühendis ve mimar oldukları iddia edilen kişileri kullanarak örgütün ülke içindeki ilgili binalarda sığınaklar ve tüneller açtığı, kır gerillalarının ihtiyaçları için su tribünü, gece görüş kaskı gibi ekipmanlar hazırladıkları belirlendi. Örgütün çeşitli sanatçı, aydın, dernek, meslek odası gibi kurumlarla olan ilişkilerini kanıtlayacak belgeler elde edildi.

49 şüpheli tutuklanarak ceza evine gönderildi

Ele geçirilen dijitallerin incelenmesi sonrası İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ve Terörle Mücadele Şube Müdürlükleri koordinesinde İstanbul merkezli 12 ilde toplam 120 kişiye yönelik 87 adreste yapılan operasyonda aralarında örgütün sözde Akdeniz bölge sorumlusu, Anadolu illeri sorumlusu, çeşitli il ve alan sorumlularının da bulunduğu, 97 kişi gözaltına alındı, 49 kişi çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak ceza evine gönderildi, 48 kişi adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

 

.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş