Davutoğlu ve Babacan’ın temasta olduğu Doğu ve Güneydoğulu Kürt kökenli siyasetçiler

Yeni parti hazırlıklarını sürdüren eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eski bakan Ali Babacan’ın ekipleri Doğu ve Güneydoğu illerinde pek çok Kürt kökenli siyasetçi ile görüştüğü ileri sürüldü.

02.12.2019 12:46:41

Yeni parti hazırlıklarını sürdüren eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eski bakan Ali Babacan'ın ekipleri Doğu ve Güneydoğu illerinde pek çok Kürt kökenli siyasetçi ile görüştüğü ileri sürüldü.

Tarafsız Haber Ajansı'nın özel haberine göre Davutoğlu ile Babacan'ın ekipleri Doğu ve Güneydoğu illerinde pek çok isimle görüşüyor.

Pek çok eski AK Parti il başkanının çalışmalara Babacan'dan önce başlayan Davutoğlu ile hareket edeceği konuşuluyor. Bazı isimler de telaffuz ediliyor.

DAVUTOĞLU'NUN PARTİSİ İLE ANILAN
ESKİ HDP MİLLETVEKİLLERİ

Kulis bilgilerine göre, HDP'den istifa eden eski Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan ve yine eski HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan'ın adı Davutoğlu'nun kuracağı partinin kurucular kurulu üyeleri arasında geçiyor.

Eski HDP milletvekili Ufuk Uras'ın da Davutoğlu'nun kuracağı partiye destek vereceği belirtiliyor. Alevi derneklerinden bir ismin de kurucular arasında yer alması bekleniyor.

ERDOĞMUŞ VE ERDEM'İN ADI
BABACAN'IN PARTİSİ İLE ANILIYOR

Eski ANAP milletvekili olan ve hem AK Parti hem de HDP seçmeni üzerinde etkisi olduğu belirtilen Abdulbaki Erdoğmuş'un adının Babacan'ın kuracağı parti ile sık sık anılmaya başlandığı öğrenildi. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e yakınlığı ile bilinen Erdoğmuş'un, Babacan'ın kuracağı partide yer alması halinde, partinin Kürt politikasında önemli bir etkiye sahip olacağı belirtiliyor. Erdoğmuş'un kardeşi Nimetullah Erdoğmuş halen Şanlıurfa Milletvekili olarak HDP'de siyaset yapıyor.

Babacan'ın partisi ile ismi anılan bir diğer kişi ise, Dicle Üniversitesinden anayasa profesörü Fazıl Hüsnü Erdem. AK Parti'nin bir dönem kurduğu yeni anayasa yazımı ekibinde de yer alan ve AK Parti tarafından 7 Haziran seçimlerinde Diyarbakır'dan aday gösterilen Erdem, 5'inci sıradan aday gösterilmesi nedeniyle seçim çalışmalarında yer almamıştı. Babacan'ın birlikte çalışmak istediği birçok ismin de halen belli görevlerde bulunmaları nedeniyle isimlerinin gizli tutulduğu öğrenildi.

YORUMLAR (0)