DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Davutoğlu, tabutu böyle taşıdı

Srebrenitsa soykırımında hayatını kaybeden 136 kurbanın cenazelerini Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da taşıdığı görüntülere yansıdı...

7 Yıl Önce
2015-07-11 21:57:56

Soykırımın 20. yıldönümünde Srebrenitsa'da yapılan törene Başbakan Ahmet Davutoğlu da katıldı. Davutoğlu daha sonra soykırımda hayatını kaybeden 136 kişinin cenaze tabutlarının taşınmasına yardımcı oldu.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre; Avrupa'da, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak kabul edilen Srebrenitsa soykırımında hayatını kaybeden 136 kurbanın cenazesi kılınan cenaze namazının ardından Potoçari Anıt Mezarlığı'nda toprağa verildi. Cenaze törenine katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu kurbanların tabutlarını taşıdı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da katıldığı törende çok sayıda devlet ve hükümet başkanı da hazır bulundu. Heyetler, ilk olarak Potoçari Anıt Mezarlığı'ndaki soykırım anıtına çiçek bırakıp saygı duruşunda bulundu.

Bosna Hersek İslam Birliği Başkanı Husein Kavazoviç, cenaze namazı öncesinde yaptığı konuşmada,soykırım kurbanlarının defnedildiği bu mezarlığın Boşnaklar için kutsal bir mekan olduğuna işaret ederek, tüm Müslümanların buna uygun davranması gerektiğini söyledi.

Kavazoviç'in konuşmasının ardından 136 soykırım kurbanı için toplu cenaze namazı kılındı. Kılınan namaz ve okunan duaların ardından cenazeler, mezarlarına taşınarak yakınları ve vatandaşlar tarafından gözyaşları arasında toprağa verildi.

Potoçari Anıt Mezarlığı'nda düzenlenen cenaze töreninin ardından toprağa verilen 136 kurbanın en yaşlısı öldürüldüğünde 75 yaşında olan Yusuf Smayloviç. Smayloviç, oğlu ve torunu ile birlikte yanyana toprağa verildi. Defnedilenler arasında ayrıca, öldürüldüklerinde henüz reşit olmayan 18 kurban da bulunuyor.

Potoçari Anıt Mezarlığı'nda defnedilen soykırım kurbanlarının sayısı bugünkü cenaze törenin ardından 6 bin 377'ye yükseldi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Hakki

Kırmızı çizgi : bu konuları siyasî ve stratijik olarak zamanla yaşayacak sonra onlarla imtihan olacaksiniz unutmamak lazım kiiiiii çok sevdiginiz canınız ve canlarınız yanacak umid ediyorum canımız yanmadan emaneti sahibine teslim edecek ilahi aşk manevi neş e yi ölüm bizi bulmadan biz buluruz unutmayın EMANETEN YAŞIYORUZ

Görüş Bildir Bizimle Paylaş