DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan: (3)

Cumhurbaşkanı Erdoğan: (3)

27.05.2015 00:16:44
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ziyaret ettiği illerde şu ana kadar HDP'nin belediye başkanlarının kendisin karşılamadığını belirterek, "Mardin'e, Diyarbakır'a gittim, gelemedi. Niye, dağdan talimat gelmiş. Bunlar kendi iradeleriyle belediyeyi yönetmiyor ki bunları dağ yönetiyor. Terör örgütünü arkasına almış oy toplamaya çalışıyor" dedi.

Erdoğan, NTV canlı yayınında, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Siyasi partiler geçmişte laiklik gibi değerler üzerinden siyaset yaparlardı, şimdi vaatler üzerinden yapıyorlar. Bunu neye bağlıyorsunuz?" sorusu üzerine, "Onların hepsi bu ülkenin geri kalmasının en önemli sebebidir" karşılığını verdi.

Laikliğin bir ülkeyi ne ayağa kaldıracağını ne de çökerteceğini belirten Erdoğan, "Laiklik bir işin sosyolojik yapısı içinde değerlendirilecek, idari noktada değerler silsilesi içinde yerini alacak bir anlayış. Bu zaten bu bizim anayasamızda da yerini almış. Onun üzerinden kalkıp da bir yere varamazsınız" diye konuştu.

Türkiye'nin zaten demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olduğunu, demokrasi kavramının da unutulmaması gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Demokratik kavramı bir kenara atılmış, hiç kaile alınmamış, laiklik üzerinde eze eze durulmuş, ama sosyal kavramı da hiç kaile alınmamış" dedi.

Sosyal devlet anlayışının Türklerin genlerinde olduğu halde, fakir fukara, garip gurebanın üzerine hiç gidilmediğini belirten Erdoğan, iktidarları döneminde sosyal devlet anlayışının gereklerini yerine getirdiklerini anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletin ayağa kalkmasını sağlayacak en önemli şeyin eğitim olduğu bilinciyle hareket ettiklerini dile getirerek, eğitimde yaptıkları yenilikleri anımsattı.

Erdoğan, Türkiye genelinde 76 olan üniversite sayısını 191'e çıkardıklarını, Cumhuriyet tarihinde yapılan derslik sayısına, ulaşmak üzere olduklarını, üniversite öğrencilerine verilen bursların miktarını artırdıklarını vurguladı.

- "Marmaray, bu milletin gurur abidesidir"

"Yaptıklarımızı anlatmak zorundayız" sözlerini kullanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bunların yanı sıra sağlıkta yaptıklarına da değinerek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, SSK Genel Müdürü olduğu dönemle bugünkü hastanelerin karşılaştırılmasını istedi.

Erdoğan, hastanelerin artık özel sektör hastaneleriyle aynı konumda bulunduğunu kaydetti.

Marmaray'ın, "Bu milletin gurur abidesi" olarak görüldüğünü iddia eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrasya tüneli ve Yavuz Sultan Selim köprüsünün yapımının devam ettiği bilgisini paylaştı.

İzmir-İstanbul arasının 3.5 saate düşeceğini, İzmit geçişindeki köprünün yapımının sürdüğünü de hatırlatan Erdoğan, bunların hepsinin Türkiye'ye bir sıçrama süreci yaşatacağını, Türkiye'nin tüm bunlarla iktidarları döneminde tanıştığını bildirdi.

Hakkari'ye yapılan havalanının, bölücü terör örgütü ve arkasındaki zihniyetin engellemeleri nedeniyle 2 yıl gecikmeli açıldığına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "99 kez müdahale oldu. Ama açılışı yaptık" diye konuştu.

Erdoğan, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın "Sayın Erdoğan, herkesin Cumhurbaşkanı olsaydı da Hakkari'ye yapılan havalanının kurdelasını beraber kesseydik" dediğinin hatırlatılması üzerine, "Muhatap almak istemem. Bu ülkenin Cumhurbaşkanına önce kullandığı kelimeleri, cümleleri hepsini çok çok iyi bilecek" dedi.

Ziyaret ettiği illerde, CHP veya MHP'nin belediye başkanlarının kendisini karşıladığını, kendisinin de o belediyeleri ziyarete gittiğini anlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Ama şu anda HDP'nin belediye başkanlarının beni karşıladığı bir il olmamıştır. Mardin'e, Diyarbakır'a gittim, gelemedi. Niye, dağdan talimat gelmiş. Bunlar kendi iradeleriyle belediyeyi yönetmiyor ki, bunları dağ yönetiyor. Terör örgütünü arkasına almış oy toplamaya çalışıyor. Bunlar Batı'da farklı, Güneydoğu'da farklı konuşuyor. Eğer bu kadar Selahattin Eyyubi havalaanına aşıksa 2 yıldır bu gecikirken milletvekiliydin, niye tehdit edenlerle kalkıp müdahale etmedin. İşinize geldiği zaman dağa gidip konuşuyorsunuz, pazarlık yapıyorsunuz. Niye bunu yapmadınız. Bunlar samimi, dürüst değiller. Bugün, onun oraya gelmesi önemli değil, onu gönderenlerin oraya gelmesi önemli. Bizim için önemli olan Hakkari halkının oraya gelmesiydi."

-"Musluktan kan akar mı, ama akıyor"

Hakkari ve Yüksekova'da yaptıkları hastane açılışına tehdit edildikleri için vatandaşların katılamadığını aktaran Erdoğan, şöyle konuştu:

"Önce bu beyler, bu yaptıkları yanlışları bir düşünsünler. Bunların, bu ülkede, barış, kardeşlik, birlik, beraberlik diye bir dertleri yok. Bunlar bu ülke kendi o kan kokan ideallerini, ideolojilerini gerçekleştirmek için ellerinden geleni yapıyorlar. İşte Van'da musluklardan kan akıyor. Biz feveran edip, 'ne oluyoruz' deyince öbür hafta Van'daydım, musluklardan şimdi su akıyor. Musluktan kan akar mı, ama bunların musluklarından akıyor. 6-8 Ekim olaylarında kim sokağa davet etti herkesi, bu beyefendi değil mi. 50 kişi öldü. Yasin Börü'yü 5. kattan attılar. Onu ezerek, çiğneyerek şehit ettiler. Bunun hesabını nasıl verecek? Yani milletimin bunları görmesi, bilmesi için meydanlardayım. Onun için milletime bunları anlatmak durumundayım ki, Müslüman bir sokulduğu yerden bir daha sokulmaz, sokulmayalım istiyorum."

(Sürecek)

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Zafer

Beş yıldır sadece endişeleniyordu. En azından kızmaya başlamış. Muhtemelen beş yıl da kızgınlığı devam eder.. Zaten Suriye diye bir şey de kalmamış olur. Sonunda Esadın devrilmesine ramak kala IŞİD i bahane edip kafir PYD kuklalarıyla beraber Suriyenin direnişçi evlatlarına saldırır ve kurtarıcı olurlar. Türkiye de sadece seyreder.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş