SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
“Corona virüsü, 2003’te ABD’de geliştirildi” iddiası

“Corona virüsü, 2003’te ABD’de geliştirildi” iddiası

Çin'de ortaya çıkan yeni corona virüs yayılmaya devam ettikçe, bu gizemli salgınla ilgili özellikle sosyal medyada farklı iddialar gündeme geliyor. O iddialardan biri virüsün 2003'te Amerika Birleşik Devletleri'nde laboratuvar ortamında geliştirildiği yönünde.

“Corona virüsü, 2003’te ABD’de geliştirildi” iddiası
27.1.2020 16:40:44

0x0-1579876742082

Çin'de ortaya çıkan ve bütün dünyayı ayağa kaldıran yeni corona virüs yayılmaya devam ettikçe, bu gizemli salgınla ilgili özellikle sosyal medyada farklı iddialar gündeme geliyor. O iddialardan biri virüsün 2003'te Amerika Birleşik Devletleri'nde laboratuvar ortamında geliştirildiği yönünde.

İddiayı gündeme taşıyan sosyal medya kullanıcıları ayrıca, üzerinde resmi kayıt numarası olan bir belge paylaşıyor. İddialara göre, 2003'te geliştirilen ve patenti alınan virüs, 2020'te yok olacak. Bundan dolayı virüs yok olmadan önce salgın başlatıp aşı satışı hedefleniyor.

Ancak belge üzerindeki patent numarasına bakıldığında söz konusu kaydın bugün Çin'de görülen 2019-nCoV virüsü değil, 2002-2003 yılları arasında yine Çin'de etkili olan SARS-CoV virüsüne ait olduğu görülüyor

Şiddetli akut solunum yolu sendromu (Severe acute respiratory syndrome-SARS) hastalığına yol açan başka bir corona virüsle ilgili biyolojik çalışmalara ait kayıtlı doküman bugün görülen 2019-nCoV virüsüne ait bir belge gibi sunuluyor.

808x546_cmsv2_38fcebae-4ad0-5b0d-9e00-3b5a8c37475f-4466004

CORONA VİRÜS TEK BİR VİRÜS DEĞİL

Diğer yandan, iddia sahiplerinin sandığının aksine corona virüs kavramı tek bir virüsü ifade etmiyor. Kavram aynı tip birçok virüs için kullanılan jenerik bir isim. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre corona virüsler, basit bir soğuk algınlığından SARS'a kadar insanlarda çok çeşitli hastalıklara neden olabilecek birçok virüsün genel adı. Bu virüsler ayrıca hayvanlarda da çeşitli hastalıklara neden olabiliyor.

Virüs, daha önce SARS hastalığının yanı sıra ve 2015'te Suudi Arabistan'da ortaya çıkan şekliyle ölümcül sonuçlar doğurmuştu.

PATENT NUMARASI TEDAVİ
ÇALIŞMASIYLA İLGİLİ

Diğer yandan bir virüsle ilgili alınan patent numarası o virüsün laboratuvarda geliştirildiği anlamına gelmiyor. Virüslere karşı aşı geliştirme aşamasında, eğer virüs izole edilebilmişse bunun için patent alınır. Yani, SARS-CoV virüsüne ait söz konusu patent ABD'li bilim insanlarının virüsle başa çıkmanın yolunun bulduklarını gösteriyor.

Bağlantısını yukarıda paylaştığımız ilgili belgenin detaylarına bakıldığında bu bilgileri görmek mümkün.
Ayrıca, hali hazırda 2019-nCoV virüsünün aşısının ya da herhangi bir tedavisinin bulunmadığını dikkate aldığımızda "aşı satmak için virüsün yok olamadan önce halka bulaştırıldığı" iddiaları da çürüyor.

ÖLDÜRME ORANI SEZONLUK GİRİP VİRÜSÜYLE AYNI

2019-nCoV virüsünün öldürme oranı şu an için yüzde 3, yani virüsün bulaştığı hastaların yüzde 3'ü hayatını kaybetti. Ölenlerin büyük bir kısmı 60 yaşının üzerinde.
Öldürme oranı dikkate alındığında şu an için yeni corona virüsün sezonluk grip virüsünden daha ölümcül olduğu söylenemez. Ancak uzmanlar semptomlarını göstermeden önce de bulaşan virüsün daha ölümcül sonuçlar doğurabileceğinden endişe ediyor.

Kaynak: https://tr.euronews.com/

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR