Conte'den ABD'ye: Libya'yı Türkiye ve Rusya'ya bırakmayın

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ile yaptığı görüşmede Libya'nın sadece Türkiye ve Rusya'ya bırakılmaması gerektiğini söyledi.

21.01.2020 06:55:59

La Stampa gazetesinin aktardığına göre İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, bugünkü basın toplantısında, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüşmeyle ilgili sorunun yanıtında, "Elbette, ben ona (Pompeo'ya) ABD'nin Libya'yı Türkiye ve Rusya'ya bırakmaması gerektiğini söyledim. Bu, en önemli jeopolitik sorun" dedi.

La Stampa, Conte-Pompeo görüşmesi İtalya tarafının talebi üzerine düzenlendiğini, başlarda Pompeo'nun programında böyle bir görüşmenin olmadığını bildirdi.

Haberde, İtalya'nın Libya'ya Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde Avrupa Birliği (AB) barış gücünün gönderilmesini ve bu liderliği eline almak istediği ifade edildi.

Bu karar, BM Güvenlik Konseyi tarafından onaylanmalı, bu yüzden Roma, Washington'un desteğini almaya çalışıyor.

YORUMLAR (0)

hunkartensi

İtalya ikili mi oynamaya başladı yoksa stratejik hamlemi yapmaya çabalıyor Libya nın bu hale gelmesi ABD nin Kaddafi yi devirme inadından oldu bunu unutmasınlar o zaman bırakıp gitmeselerdi şimdi Libya enazından çarpık çurpukta olsa bir yönetim şekline sahip olacaktı daha yönetim şekli bile oturtulmadan çıkılınca böyle olacağı belliydi şimdi ABD nin Libyada ne yapmasını istiyorlar ABD Libya da kimi desteklese o tarafa halk şüpheyle bakacaktır en iyisi dışarıda kalıp seyretmesi dışarıdan uyarıları daha makbul olacaktır