Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi: Sincan’da üst üste 4 yıldır şiddet eylemleri yaşanmamaktadır

Çin Devlet Müsteşarı ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Şark’ul Avsat’a verdiği mülakatta, Çin’in Müslüman Uygurlar meselesine dair açıklamalarda bulundu. Wang Yi, Doğu Türkistan ile ilgili yansıtılan iddiaları yalanlayarak, “tarafsız ülkeler”i Sincan’ı ziyaret çağrısında bulundu. Wang Yi, konuyla ilgili olarak şöyle konuştu;

05.12.2020 20:22:01

“Sincan'da üst üste 4 yıldır şiddet eylemleri yaşanmamaktadır”

ABD ve diğer bazı Batı ülkelerinin Sincan ile ilgili davalarda Çin'e yönelik suçlamaları tamamen temelsizdir. Sincan ile ilgili konular insan hakları, ırk veya din meselesi değildir. Daha ziyade terörizm, şiddet eylemleri ve ayrılıkçılıkla mücadele davasıdır. Geçtiğimiz yıllarda Sincan, uluslararası terörizm unsurlarının sızıntılarına maruz kaldı. Binlerce şiddet ve terörizm olayını gerçekleştiren ‘üç gücün' (ulusal ayrılıkçı güçler, aşırı dinci güçler ve şiddetli terörist güçler) büyümesine tanık oldu. Sonuç olarak masum insanlar öldürüldü ve yaralandı. Sahip oldukları her şey gasp edildi. Sincan Uygur Özerk Bölgesi Halk Hükümeti, ülkenin güvenliğini sağlamak, Sincan'da istikrar ve kalkınmayı sürdürmek, insanların can ve mal güvenliğini sağlamak ve her milletten insanın acil çağrılarına cevap vermek amacıyla uluslararası toplumun terörizmle mücadeledeki deneyimlerinden yararlanmış, yasalar uyarınca terörizm ve radikalleşmeyle mücadele için önlemler almıştır. Teröre karşı alınan bu ihtiyati tedbirler somut sonuçlar elde etmiştir. Her milletten insanın yaşam, sağlık ve gelişme haklarını olabildiğince koruyan, onlara mutlu ve güvenli bir yaşam sağlayan, ülke egemenliğinin, birliğinin ve güvenliğinin korunmasına katkıda bulunan bir durumun yansıması olarak üst üste 4 yıldır şiddet eylemleri yaşanmamaktadır. Aynı zamanda Sincan, her zaman yasalara uygun olarak, tüm milletlerden insanların devlet işlerine eşit şekilde katılma, kendi bölgelerinin ve milletlerinin işlerini özerk bir şekilde yönetme haklarını garanti etmiştir. Her milletten insanlar tarafından uygulanan dini inanç özgürlüğü yasalara uygun olarak korunmaktadır.

“Yaşadığı güzel yaşama tanıklık etmeleri için Sincan'ı ziyaret etmeye çağırıyoruz”

Çin'in Sincan bölgesinde terörle mücadele için aldığı ihtiyati tedbirler ve Suudi Arabistan gibi birçok ülkenin terörizm ve radikalleşme ile mücadelede aldığı önlemler arasında niteliksel olarak bir fark yoktur. Uluslararası toplumun geneli, Çin'in Sincan ile ilgili konulardaki politikalarını olumlu olarak değerlendiriyor. 2018'in sonundan bu yana Suudi Arabistan'ın Çin Büyükelçisi de dahil binden fazla kişi içerisindeki en az 90 yabancı heyet ardı ardına Sincan'ı ziyaret etti. Sincan'daki sosyal istikrarın, milletler arası uyumun ve ekonomik büyümenin kapsamını kendi gözleriyle incelediler. Geçen ekim ayında, BM Genel Kurulu'nun 75'inci oturumunun 3'üncü Komitesi'nin genel görüşmelerine Suudi Arabistan ve diğer 48 ülke, Çin'in Sincan ile ilgili politikalarını desteklemek için ortak bir bildiriye katıldı. Bu ülkelerin gerçeğin yanında yer alması ve adil bir ses yükseltmeleri, hakikatin ve adaletin uluslararası toplumda hakim bir eğilim olduğunu göstermektedir. Sincan ile ilgili davaların istismar edilmesinin neden olduğu korkunç söylentiler, gerçeğin testine dayanamayacaktır. Yalanlar bin defa tekrarlansa da gerçeğe dönüşmeyecektir. Tarafsız herkesi her milletten insanın yaşadığı güzel yaşama tanıklık etmeleri için Sincan'ı ziyaret etmeye çağırıyoruz.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)