DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Çin'de Müslümanlar ilk iftarını yaptı

Çin'de Müslümanlar ilk iftarını yaptı

18.06.2015 14:20:55
Çin'de ramazan ayının ilk iftarı yapıldı.

İftar saatinin gelmesiyle oruçlarını açan Müslümanlar, dualarında huzur, bolluk ve bereket istedi.

Ülkenin doğusundaki Şanghay kentinde bulunan Şiaotaoyüen Camisi'nde toplanan Çinli Müslümanlar, pirinç lapası, haşlanmış sebze, kavurma gibi yiyeceklerle oruçlarını açarak akşam namazını kıldı.

Müslümanların bir araya geldiği, kardeşlik ve dayanışma kültürünün arttığı bu ayda Çinli Müslümanlar, ramazan ayını mümkün olduğu kadar birlikte idrak etmeye çalışıyor.

Çinli Müslümanlar özellikle dini günlerde birlikte olmak için azami çaba gösteriyor ve ülke genelindeki tüm iftar yemekleri ve organizasyonlar camilerde imece usulü yapılıyor.

Çin'deki 56 etnik azınlıktan 10'u Müslüman. Hui (Çinli Müslümanlar), Uygur, Kırgız, Kazak, Tacik, Tatar, Özbek, Salar, Baoan ve Dongşiang etnik azınlıkları, genelde yoğun olarak ülkenin kuzey ve kuzeybatısında yaşıyor.

Huilerin ve Uygurların ayrıca Ningşia Hui Özerk Bölgesi ve Sincan Uygur Özerk Bölgesi adlı iki otonom bölgesi bulunurken, bazı eyaletlerde Müslümanlara ait küçük otonom idareler de yer alıyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

M.N.A

Bu yaziyi ne için? kimin için tercüme ettiniz? anlamak mümkün değil iran kendileri hakkinda yazilan bir ysziyi hiç kimse sitesine almaz

Görüş Bildir Bizimle Paylaş