CIA eski başkanı: IŞİD, silahla yenilemez

CIA eski başkanı Petraeus, IŞİD'in sadece askeri yöntemlerle yenilemeyeceğini söyledi

01.06.2015 13:24:51

Dünya bülteni haberine göre; CIA'in eski direktörü General David Petraeus, IŞİD'in sadece askeri yöntemlerle yenilemeyceğini belirterek siyasi bir yaklaşım da gerektiğini söyledi. 

BBC'ye verdiği mülakatta IŞİD'le mücadelenin “sadece silah gücüyle” yapılamayacağını dile getiren Petraeus, “zorlu bir düşman” olarak tanımladığı terör örgütü için şu ifadeleri kullandı:

“İsyan unsurlarını ve aslında büyük ölçüde terör unsurlarını da bünyesinde barındıran gerçek bir konvansiyonel ordu.”

Irak'ta El Kaide'nin yenilmesinde büyük pay sahibi olan Petraeus, “IŞİD ile El Kaide kıyası” yönündeki görüşünü ise şöyle açıkladı: “El Kaide, Irak'ta çok daha geniş köklere sahip ve sayıca IŞİD'den çok daha fazla."

Anbar vilayetinin başkenti Ramadi'nin IŞİD'in eline geçmesini “stratejik kayıp” olarak nitelendiren eski CIA direktörü, “Birkaç hafta, belki de daha kısa bir süre içinde Ramadi'nin geri alınacağını düşünüyorum” dedi.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Ahmed

Yahu bu haçlıların işi bu. Tarih boyu paraya sıkıştıklarında haçlı savaşları adıyla İslam coğrafyasına saldırmışlar ve ilk talan ettikleri yerler müzeler ve bankalar olmuştur. Kurtuluş savaşı esnasında bizden çaldıklarını hala geri alabilmiş değiliz. Hiç utanmadan kendi mallarıymış gibi sergilerler. Ve bizde bu kafa varken onların talan etmelerine uygun çok değerlerimiz var.Sırası geldiğinde acımasız bir şekilde alırlar. Allahım bize gerçekleri ve hakikatleri anlama kavrama basiret ve şuuru ver.