DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

CHP'nin Malatya mitingi

CHP'nin Malatya mitingi

7 Yıl Önce
2015-06-03 21:59:38
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Türkiye zengin bir ülkedir. Türkiye'nin parası vardır. Türkiye'nin kaynakları zengindir. Eksik olan namuslu siyasettir. Eksik olan halkı düşünen siyasettir" dedi.

Kılıçdaroğlu, partisince Malatya Büyükşehir Belediyesi yanındaki alanda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, gençlere seslenerek, onlara özgür bir Türkiye vadettiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, "Size özgür, yasaksız bir Türkiye vadediyorum. İnternet yasağı olmayan, düşünceyi özgürce açıkladığımız bir Türkiye vadediyorum" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, 13 yıldır ülkeyi yönetenlerin üniversite öğrencilerinin yurt sorununu bile çözemediğini öne sürerek, "13 yılda beceremediler. Bir yılda bütün üniversite öğrencilerinin yurt sorununu çözeceğim. Ankara'daki beyler, gençleri potansiyel suçlu olarak görüyorlar. Ben gençleri bu ülkenin ve dünyanın umudu olarak görüyorum" ifadelerini kullandı.

İlk kez oy kullanacak gençlerin anne babalarının yoksulluğa mahkum edildiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, "Emekliler oy verirken yanınıza üniversiteye yeni başlamış oğlunuzu, kızınızı getirin. İlk kez oy kullanacak çocuklarınızı getirin. Birlikte anne, baba ve çocuk yeni bir Türkiye'nin, güçlü bir Türkiye'nin, yaşanacak bir Türkiye'nin temelini atalım" dedi.

Türkiye'de 6 milyon 250 bin işsiz olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"6 milyon 250 bin işsize, onların anne ve babalarına sesleniyorum. 13 yıl yetki verdiniz, 13 yıl memleketi yönetiyorlar. Onların çocukları hiçbir sınava girmeden doğrudan devlet memuru oluyorlar. Sizin çocuklarınızın neyi eksik? 13 yıldır yönetiyorlar. İşsizliği çözmediler. Çünkü dediler ki 'bizim çocuklarımız işsiz değil. Vatandaşın çocuğu bizi ilgilendirmez.' Seni ilgilendirmezse beni ilgilendirir. Seçim sonunda başbakan olacağım ve herkese iş vereceğim."

- "Hiç ayrım yapmadık"

"Eskiden her iktidar döneminde Malatyalı bir bakan olurdu" diyen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Rahmetli Özal'a bakın, başbakandı. Rahmetli İnönü, bu toprakların insanıydı. Recai Kutan, bu toprakların insanıydı. Hiç ayrım yapmadık. Yapmaya da niyetimiz yoktur. İnanıyoruz ki kayısısı nasıl meşhursa devlet adamları da meşhurdur Malatya'nın. Malatya'ya sesleniyorum, eski görkemli günlerine ulaşmak istiyorsan, senin de bir bakanın olmasını istiyorsan 8 Haziran'da Kılıçdaroğlu'nu başbakan yapacaksın."

Kılıçdaroğlu, ülkede 17 milyon yoksul bulunduğunu savunarak, "Türkiye'ye söz veriyorum, 13 yıl değil, 4 yıl yetki verin yoksulluğu tarihe gömeceğim" ifadelerini kullandı. Kılıçdaroğlu, "Onlar diyorlardı ki biz, fakir fukara, garip gurebanın partisiyiz'. Şimdi ceplerinden dolarlar fışkırıyor. 17 milyon yoksul yarattılar" diye konuştu.

- "Herkes büyümeden, kalkınmadan nasibini alacak"

Kendisinin de yoksul bir aileden geldiğini, 7 kardeşten üniversiteye sadece kendisinin gittiğini anlatan Kılıçdaroğlu, şunları ifade etti: "Okudum, devletin sınavlarına girdim. Torpilsiz girdim. En önemli görevlerde bulundum. Para nasıl toplanır, bütçe nasıl yapılır, harcamalar nasıl yapılır çok iyi bilirim. O beylerden çok iyi bildiğim bir şey daha var. O beylerden fazla, kul hakkı neden yenmez onu da çok iyi bilirim. Sözüm söz. Bu ülkeye refahı getireceğim. Refahı tabana yayacağım. Herkes büyümeden, kalkınmadan nasibini alacak."

Emeklilere Ramazan ve Kurban bayramlarında birer maaş ikramiye vereceğini dile getiren Kılıçdaroğlu, "Kıyameti koparıyorlar. 'Veremezsin' diyorlar. 'Nasıl vereceksin?' O kadar ezberleri bozuldu ki birisi diyor ki 'Biz hazineyi doldurduk. Kılıçdaroğlu gelip millete dağıtacak.' Öbürü de diyor ki Maliye Bakanları, 'Vallahi para yok. Kılıçdaroğlu parayı nereden dağıtacak?' Hangisi doğru? İkisi de doğru değil. Türkiye zengin bir ülkedir. Türkiye'nin parası vardır. Türkiye'nin kaynakları zengindir. Eksik olan namuslu siyasettir. Eksik olan halkı düşünen siyasettir" ifadelerini kullandı.

"Kaçak saraya bağlanan bütün hortumları keseceğim ve millete vereceğim" diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Sanıyorlar ki emekliye 2 maaş ikramiye vereceğiz, emekli gidecek İsviçre'de banka hesaplarında hesap açacak. Yok öyle bir şey. Verdiğimiz para zaten ne? Emekliye verince esnaf kazanacak, emekliye verince toptancı kazanacak, emekliye verince sanayici kazanacak, emekliye verince Türkiye kazanacak. Sadece ve sadece hortumcular kaybedecek. Ankara'daki beylerin derdi ne? Hortumculara para kalmayacak. Zaten benim derdim halk kazansın, hortumcular kaybetsin."

Refahı tabana yayacaklarını kaydeden Kılıçdaroğlu, şunları vurguladı:

"Kalkınmadan, büyümeden herkes nasibini alacak. Bu ülkede aç ve açıkta kimse kalmayacak. Dedim ki asgari ücreti bin 500 lira yapacağım. Ankara'daki beyler itiraz ediyorlar. 'Ey Kılıçdaroğlu asgari ücreti bin 500 lira yapamazsın.' Malatya'dan söylüyorum, Türkiye duysun, 1,5 milyon asgari ücretli kardeşim duysun. Çatlasalar da patlasalar da vallahi de billahi de asgari ücreti bin 500 lira yapacağım."

Kılıçdaroğlu, "İşverenlere şikayet ediyorlar. 'Kılıçdaroğlu asgari ücreti bin 500 lira yapacak.' Neden Kılıçdaroğlu'na itiraz etmiyorsunuz? Sen niye karşıma çıkmıyorsun? Oturmuşsun Başbakanlık koltuğuna. Çık karşıma, ben sana asgari ücretliyi anlatayım. Cesaret edemiyorsun, çıkamıyorsun. İtiraz da edemiyorsun. İşverenlerin arkasına saklanıyorsun. Allah aşkına, Ankara'da oturan beylere de birisinin arkasına saklanmak yakışır zaten" dedi.

(Sürecek)

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

aziz avar

Fettullahı güleni kurtarıcı göstermek için bir sürü ennetellektüel zırva

Görüş Bildir Bizimle Paylaş