DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

16,1509 ₺

EURO

17,3303 ₺

ALTIN

967,96 ₺

BİST

2.375,00 ₺

Charlie Hebdo bu kez Aylan'la dalga geçti

Peygambere hakaretleriyle gündeme gelen mizah dergisi Charlie Hebdo, Aylan Kurdi’yi konu alan karikatürüyle yine eleştirilerin hedefi oldu.

7 Yıl Önce
2015-09-14 16:33:05

Charlie Hebdo dergisinin son sayısının kapağında, Avrupa'ya umut yolculukları denizde trajik şekilde son bulan mültecilerin sembolü haline gelen Aylan'ın kıyıya vurmuş haldeki görüntüsüne yer verdi.

‘Hedefine çok yakın' başlığıyla yayınlanan karikatürde, Aylan'ın cesedinin hemen yanında ‘2 çocuk menüsü al 1 öde' ifadesi yazılı bir McDonald's billboard'ı yer alıyor.

‘HIRİSTİYANLAR SUDA YÜRÜR, MÜSLÜMAN ÇOCUKLAR İSE BATAR'

Dergideki bir diğer karikatürde ise, Aylan'ın yarı suya gömülü cesedi ‘Avrupa'nın Hıristiyan olduğunun kanıtı' ifadesiyle çizilmiş. Aylan'ın yanında su üzerinde duran ve Hz. İsa şeklinde tasvir edilen karakter ‘Hıristiyanlar suda yürür, Müslüman çocuklarsa batar' diyor.

ALAYCI KARİKATÜRE SERT ELEŞTİRİ

Charlie Hebdo, ölümüyle tüm dünyayı sarsıp mülteci krizinin sembolü haline gelen Aylan Kurdi hakkındaki bu alaycı karikatürleriyle çok sert eleştiriler aldı.

Sosyal medyada birçok kullanıcı söz konusu karikatürleri ‘saygısızlık' olarak değerlendirdi.

Gaeti isimli bir Twitter kullanıcısı, “Charlie Hebdo ne zaman ifade özgürlüğü arkasına gizlenmeye son verecek? Buna diyecek tek lafım bile yok” diye yazdı.

Aasma takma isimli kullanıcı “Korkunç. Bunun adı gazetecilik mi? İfade özgürlüğü mü? Dehşet verici” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Zariyab “Hanımlar beyler, Charlie Hebdo. Hiçbir zaman Charlie olmamamın ve olmayacağımın nedeni bu. Zavallı bir çocukla nasıl alay edersiniz” ifadelerini kullandı.

Gazeteci Jerome Taylor ise Charlie Hebdo dergisinin Aylan Kurdi ile değil; minik çocuğun ölümü üzerinden Avrupa'nın hassasiyetleri ile alay ettiğini söyledi. .

YORUMLAR (5)

Sezai

Herkes kendinde olanı satıyor. Kurt yavrusu koyun doğurmaz kurt doğurur. Dedeleri ne idi ki kendileri ne olsun. Ne diyelim ölümü gelen it cami duvarına işermiş. Aşşağılık herifler. Elbet zalimler için verilen mühlet dolacaktır.

Mehmet hayırlı

Bu ne arkadaş .. Nasıl bir dönemdeyız Allahım..

Furkan Anadol

Bu Hain Charlie Hebdo denilen bu dergi için liderler yürümüş kimin için bir avuç çapulcu için insalıktan çıkmış adına sanat dedikleri karikatürcüler için Bir ders verilmeli Mazlum yavru için bu müstehak mı? Bunların topu zavallı ve iki yüzlü

akif

avrupa ve hristiyan kökleriyle alay etmiş. Dergi haklı. görmemek için aptal ya da sahtekar olmak lazım. çarpıtmak yakışmıyor yani.

Yusuf

Bunlar hiçbir değere sahip olmadıkları gibi kalp de taşımıyorlar

Görüş Bildir Bizimle Paylaş