SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAKORONAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKFOTOVİDEO
Cezayir Cumhurbaşkanı: Direnişçilerin kafataslarını Fransa'dan alacağım

Cezayir Cumhurbaşkanı: Direnişçilerin kafataslarını Fransa'dan alacağım

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, Fransa'daki müzede muhafaza edilen ve Cezayirli direnişçilere ait olduğu belirlenen kafataslarını geri alma sözü verdi.

Cezayir Cumhurbaşkanı: Direnişçilerin kafataslarını Fransa'dan alacağım
18.2.2020 22:43:21

Tebbun, Cezayir Ulusal Şehit Günü dolayısıyla sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Cezayir'in şehitlerini andığımız bu kutlu günde, eski sömürgeciden hatıralarımızı ve şehitlerimizin kalıntılarını geri getireceğime dair sözümü yineliyorum" ifadelerini kullandı.

Cezayir'de her yıl 18 Şubat Fransa sömürgesine karşı verilen mücadelede hayatını kaybedenler anısına Ulusal Şehit Günü olarak anılıyor.

Fransa'ın başkenti Paris'teki İnsan Müzesi'nde dünyanın pek çok yerinden getirildiği belirtilen 18 bin kafatası bulunuyor.

CEZAYİRLİLERİN KAFATASLARI FRANSA'DA

Kimlik tespiti yapılan 500 kafatasından 36'sının 19. yüzyıl ortalarında, Fransa'nın Cezayir'i sömürgesi altına almaya başladığı zamanlarda öldürülen Cezayirli mücahitlere ait olduğu belirlenmişti.

İnsan hakları örgütleri ve tarihçiler, Fransa'nın 1830-1962 yıllarındaki sömürge döneminde Cezayirlilere yönelik katliamlar gerçekleştirildiğini ve yüz binlerce kişinin tehcir edildiğini belirtiyor.

Cezayir İnsan Hakları Savunma Birliği, Fransız sömürgesi döneminde yaklaşık 10 milyon kişinin öldürüldüğünü kaydediyor.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR