CERN'de yeni parçacıklar keşfedildi

CERN'de yeni parçacıklar keşfedildi

14.07.2015 15:20:56
Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN), evrenin yapısını anlamaya yardımcı olacak yeni parçacıklar keşfedildiğini duyurdu.

CERN'den yapılan açıklamada, "Higgs Bozonu" adı verilen atomaltı parçacığın keşfinde kullanılan dünyanın en güçlü ve en büyük parçacık hızlandırıcısı olan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nda "pentakuark" adı verilen parçacıkların keşfedildiği bildirildi.

CERN Sözcüsü Guy Wilkinson, "Pentakuark sadece yeni bir parçacık değil, aynı zamanda 50 yıldan fazla yürütülen deneysel araştırmalarda daha önce gözlemlenmemiş bir şekilde parçacıkları yani sıradan proton ve nötronların temel bileşenlerini bir araya getiren bir yol gösteriyor" ifadesini kullandı.

Wilkinson, beş atomaltı parçacığının bir araya gelerek oluşturduğu "pentakuark" adı verilen yeni parçacıklar üzerinde yapılacak çalışmaların evrenin yapısını daha iyi anlamaya yardımcı olabileceğini belirtti.

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, iki yıldan uzun süren bir aradan sonra haziran ayında ilk çalıştırmaya göre iki kat fazla enerjiyle tekrar atomları çarpıştırmaya ve fizik verisi sağlamaya başlamıştı. 27 kilometrelik halka şeklindeki tünelde yapılan deneylerin fizik verisi sağlayarak evrenin daha iyi anlaşılmasında yeni keşiflere ışık tutacağı düşünülüyor.

CERN'de yapılan deneyler sonucunda Mart 2013'te parçacıklara kütlelerini verdiği düşünülen Higgs Bozonu keşfedilmişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

TUNCER

Bir Kürt olarak ben özkökü anlıyorum. Hendekleri iran kazdırdı. PYD ye Rusya emrediyor. Selahattin FETÖ nün emrinde. PKK Güneydoğunun anasını ağlattı. Tamda Özkökün istediği Kürt. Hem kendini hem ülkesini mahveden Kürt. Kürt tarihi aldatılma ve kullanılma tarihidir. En iyi de Ruslar İngilizle ve İranlılar bu işi yapmıştır.Ben PKK lı,PYD li Kürt olacağıma! neyse Allah ıslah etsin. ne diyeyim