DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Cerablus'taki 'Fırat Kalkanı Harekatı'

Cerablus'taki 'Fırat Kalkanı Harekatı'

30.08.2016 10:13:24
Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK), Suriye'de koalisyon güçleri desteğindeki Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) tarafından gerçekleştirilen "Fırat Kalkanı Harekatı" kapsamında, dün saat 16.30'dan itibaren Cerablus ve civarındaki bölgede teröristlere ait 21 hedefin, Fırtına obüsleriyle 108 atım yapılarak tam isabetle vurulduğu bildirildi.

TSK'dan yapılan açıklamada, terör örgütü DAEŞ başta olmak üzere, terör örgütlerinin yarattığı tehdidi bertaraf ederek hudut güvenliğini artırmak ve koalisyon güçlerine destek vermek amacıyla 24 Ağustos'ta başlatılan "Fırat Kalkanı Harekatı"nın, Türkiye'nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları ve Birleşmiş Milletler (BM) Sözleşmesinin 51'inci maddesinde yer alan meşru müdafaa hakkı ile BM'nin DAEŞ ile mücadeleye yönelik almış olduğu kararlar çerçevesinde sürdüğü belirtildi.

Harekatın 7'nci gününde, dün saat 16.30'dan itibaren Cerablus ve civarındaki bölgede teröristlere ait olduğu belirlenen ve yerleri tespit edilen 21 hedefin, Fırtına obüsleriyle 108 atım yapılarak tam isabetle vurulduğu kaydedildi.

Öte yandan, koalisyon hava kuvvetlerine ait A-10 tipi iki uçakla, dün gece saat 23.10'da Cerablus bölgesi civarında tespit edilen iki DAEŞ hedefinin vurularak imha edildiği açıklandı.

Açıklamada, Suriye kuzeyinde yürütülen koalisyon harekatına destek veren Türk Silahlı Kuvvetlerinin, bölgede yaşayan sivillerin zarar görmemesi için her türlü tedbiri aldığı ve bu konuda azami hassasiyet gösterdiği vurgulandı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş