DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

18,4890 ₺

EURO

17,8400 ₺

ALTIN

972,79 ₺

BİST

3.309,35 ₺

CDU’da güç savaşı başladı! Merkel’den sonra yeni lider kim olacak

CDU liderliği için adaylığını açıklayan üç aday ve destekçileri arasında güç savaşı başladı. Yeni seçilecek yönetimin, AfD’ye giden oyları geri kazanmak için partiyi sağa çekmesinden korkuluyor.

4 Yıl Önce
2018-11-02 16:53:44

PARTİNİN koyu sağ muhafazakar kanadının temsilcileri Friedrich Merz ile Jens Spahn ellerini çabuk tutarak, ilk açıklamalarını yaptı. CDU Genel Sekreteri Annegret Kramp Karrenbauer ise gelecek hafta konuşacağını açıkladı. Adaylar arasında seçilme şansı yüksek görülen Friedrich Merz, CDU'nun yeniden eski muhafazakar değerlerine dönmesini istiyor. Merz, “Ulusal kimlik ve geleneksel değerler önemli. Yeni bir yöne ihtiyacımız var” diyerek bu mesajı verdi.

Jens Spahn ise, “CDU bizim demokrasimizin kalbi. Biz bu kalbin güç kaybetmesine izin verdik” sözleriyle Merkel'in mülteci politikasını ana neden olarak gösterdi. Spahn bu sözleriyle, CDU'nun aşırı sağcı AfD'ye kaptırdığı oyları geri kazanmak için partiyi sağa çekeceği mesajını da vermiş oldu.

LASCHET UYARDI

Parti içindeki koyu muhafazakar kanat partiyi Merkel'den sonra tekrar sağa çekmeyi hedefliyor. Bu kanat Jens Spahn'ı destekliyor. Friedrich Merz ise Jens Spahn'a göre Merkel'le arasındaki farkın çok büyük olmadığını göstermeye ve daha ılımlı bir portre sergilemeye çalışıyor.

CDU'nun en büyük teşkilatı Kuzey Ren Vestfalya Teşkilat Başkanı ve Eyalet Başbakanı Armin Laschet, partisini yeni seçilecek yönetimle siyasi yön değişikliğine ve ortadan sağa kayma tehlikesine karşı uyardı. Laschet, “Ben böyle bir eksen kaymasının tehlikeli olduğuna inanıyorum” dedi ve partisinin ortayı terk etmesine karşı mücadele edeceğini açıkladı.

.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş