SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMSPORÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜREMLAKEĞİTİMFOTOVİDEO

Bu ülkede insanların yüzde 50'si tuvaletten çıkınca ellerini yıkamıyor!

Araştırma sonuçlarına göre Türkiye'de insanların yüzde 94'ü tuvaletten çıktıktan sonra ellerini yıkarken, Hollanda'da halkın yüzde 50'si tuvalet sonrası el yıkama alışkanlığından yoksun!

Bu ülkede insanların yüzde 50'si tuvaletten çıkınca ellerini yıkamıyor!
9.3.2018 20:42:30

Göğüs hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, kendisine ait web sitesinde yayımladığı yazısında ülkelere göre tuvaletten sonra el yıkama alışkanlıklarına dair bir araştırmayı yayımladı. Araştırma sonuçlarına göre Türkiye'de insanların yüzde 94'ü tuvaletten çıktıktan sonra ellerini yıkarken, Hollanda'da halkın yüzde 50'si tuvalet sonrası el yıkama alışkanlığından yoksun!

Küçükusta, "Bu ülkenin insanlarının yarısı tuvaletten sonra ellerini yıkamıyor" başlığını attığı yazısında şunları yazdı: 

Bir Gallup araştırmasında “Tuvaletten çıktıktan sonra ellerinizi su ve sabunla yıkıyor musunuz?” sorusuna cevap arandı.

Bosnalıların yüzde 96' sı, Türklerin ise yüzde 94' ü evet cevabını vererek ilk iki sırayı paylaşırken onları Balkan ülkelerinde yaşayanlar takip etti: Kosovalılar (yüzde 85), Yunanlar (yüzde 84), Sırplar (yüzde 83), Makedonlar (yüzde 82).

Avrupa ülkelerinde ise Portekiz yüzde 85 ile ilk sırada yer alırken, peşinden yüzde 78 ile İzlanda, İsveç ve Almanya, yüzde 76 ile Finlandiya, yüzde 74 ile Birleşik Krallık ve yüzde 73 ile İsviçre geliyor.

Tuvaletten sonra ellerini en az yıkayan ülkenin ise yüzde 50 ile Hollanda olduğu ortaya çıktı.

 Anket, “her 4 Avrupalıdan ve her 2 Hollanda' lıdan birinin tuvaletten sonra ellerini su ve sabunla yıkamadıklarını” ortaya koyuyor.

El yıkama sağlıklı yaşamanın temel unsurlarındandır

BİR: Medeni (!) dünyanın önemini bizden yüzyıllar sonra anladığı temizlik sağlıklı yaşamanın olmazsa olmaz unsurlarındandır.

İKİ: El temizliği su ve sabunla yapılır.

ÜÇ: Elleri ıslak mendil, jöle gibi kimyasal ihtiva eden ürünlerle temizlemek de sakıncalıdır.

DÖRT: El temizleme oranlarının Balkan ülkelerinde yüksek olmasının sebebi oralarda asırlarca hüküm süren Osmanlı İmparatorluğu' dur.

Gelelim neticeye

BİR: Nasıl taharetlendiklerine zaten bir türlü akıl erdiremediğim Avrupalıların tuvaletten sonra ellerini yıkamamalarına da şaşırmadım.

İKİ: Bu araştırmaya göre Avrupalıların ellerini sıkmanın hiç de doğru bir şey olmadığı anlaşılıyor, hele de Hollanda' lıların.


      YORUM YAZ
  Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
  TİMETÜRK SON HABERLER
  ÇOK OKUNANLAR
  TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
  SON YORUMLANANLAR