DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Brezilyalı Joelma 'Rabia' oldu

Brezilyalı Joelma 'Rabia' oldu

7 Yıl Önce
2015-06-04 12:56:53
Müslüman olan Brezilyalı Joelma Freitas, bir Türk ile evlenerek yerleştiği Bursa'nın Karacabey ilçesinde düzenlenen ihtida töreniyle "Rabia" adını aldı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, yaklaşık üç yıl önce ülkesinde tanıştığı Volkan Gündeş sayesinde İslam dinine ilgi duymaya başlayan Freitas, bir sene süren araştırmalarının ardından Müslüman oldu.

Gündeş ile Brezilya'da evlenen ve daha sonra onunla Karacabey'e yerleşen Freitas, adını değiştirmek için İlçe Müftülüğüne müracaat etti. Freitas, ihtida töreninde, İlçe Müftüsü Hikmet Yazıcı'nın İslamiyet ile ilgili konuşmasını ve okunan Kur'an-ı Kerim'i dinledi. Daha sonra Yazıcı, Freitas'a ihtida belgesini vererek, Kur'an-ı Kerim meali ile ilmihal kitabı hediye etti.

"Rabia" adını alan ve tören sırasında duygulanan Freitas, Müslümanlığı benimsedikten sonra tesettüre büründüğünü, namazlarını hiç aksatmadığını ve Portekizce eserlerden İslam dini hakkında bilgi sahibi olmaya çalıştığını söyledi.

Resmi prosedür nedeniyle ülkesinde adını değiştiremediğini belirten Freitas, bundan sonra "Rabia Gündeş" ad ve soyadı ile anılacağı için büyük mutluluk duyduğunu vurguladı.

Karacabey'de, okunan ezanla insanların bu davete iştirak edip camilere yönelmesinden çok etkilendiğini vurgulayan Freitas, "Fırsat buldukça camilere gidip cemaatle namaz kılmaya çalışıyorum. Türkçeyi öğrenmek için de büyük çaba gösteriyorum. Annem ve babam için Müslüman olmadan vefat etmeleri nedeniyle çok üzülüyorum. Brezilya'da yaşayan yakınlarımın da Müslüman olması için hem dua ediyorum hem de gayret sarf ediyorum" diye konuştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

fatih Yüncüoğlu

Şartları tutan öğretmenlere verilen atama sözü de tutulmali. Istenirse bir b planı bulunur. Zamanında Sn. ERDOĞAN DA. Bu konuda alacagız demişti. Akpartinin eskiden bir özelligi vardı: birşey dedi mi? Yapardı arkadaş. Şimdi bizi aym nin insafına terketme Akparti

Görüş Bildir Bizimle Paylaş