SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAKORONAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKFOTOVİDEO
Bosnalı Sırplardan, ‘ayrılık’ tehdidi!

Bosnalı Sırplardan, ‘ayrılık’ tehdidi!

Bosna-Hersek Cumhuriyeti'ndeki Sırplar, dün federal kurumların çalışmalarını dondurmak için oy kullandılar. Cumhuriyet’ten ayrılmakla tehdit eden Sırplar, uluslararası hakimleri de, ‘Sırp karşıtı’ olmakla suçlayarak, ülkeden ayrılmalarını istediler.

Bosnalı Sırplardan, ‘ayrılık’ tehdidi!
18.2.2020 16:11:17

Bosna-Hersek'de, 'Sırp krizi' sürüyor. Bosna-Hersek Cumhuriyeti'ndeki Sırplar, dün federal kurumların çalışmalarını dondurmak için oy kullandılar. Cumhuriyet'ten ayrılmakla tehdit eden Sırplar, uluslararası hakimleri de ‘Sırp karşıtı' olmakla suçlayarak, ülkeden ayrılmalarını istediler.

Merkezi hükümetin kurulmasından iki ay sonra Bosnalı Sırplar tarafından yapılan oylama, ülkeyi yeni bir krize sürükleyeceği öne sürüldü.

Bosnalı Sırp Cumhurbaşkanı Jilka Zvanoviç ise, "Sırplar, kimliklerinin tanınmaması ve kurumsal kapasitesinin azaltılması yönündeki çabalarından dolayı hayal kırıklığına uğradı" dedi.

Sırp Milletvekilleri, Anayasa Mahkemesi'nde uluslararası yargıçların varlığına son verecek şekilde reform yapmak için merkez parlamentoya 60 gün verdi.

Savaşın sona ermesinden bu yana, bu mahkemede Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından adlandırılan üç uluslararası hakimin yanı sıra altı yerel yargıç (iki Sırp, Boşnak ve Hırvat) bulunmaktadır.

Ve Cuma günü, Batı ülkelerinin büyükelçileri, "kurumlardan tek taraflı çekilme ya da karar almayı engellemenin kabul edilemez olduğunu" ilan ettiler.

Sırplar daha önce uluslararası hakimler konusunu gündeme getirdiğinden bu türünün ilk örneği değil. Çatışma bu kez arazi mülkiyetine ilişkin bir karar zemininde başladı.

Mahkeme arazi mülkiyetiyle ilgili bir davada, kayıt dışı tarım arazilerinin Sırp kanununa aykırı olarak iki devletten birine değil, merkezi devlete ait tahvillerle sahip olduğuna karar verdi.

Son günlerde Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı üyesi Milorad Dodik, Sırp varlığının bağımsızlığı konusunda referandum yapma arzusunu dile getirdi.

Dodik, geçtiğimiz Cumartesi günü yaptığı açıklamada, “Kırmızı çizginin aşıldığını ve Batılı ülkeleri de, Sırp Cumhuriyeti'ni boğma çabalarına katkıda bulunmakla" suçladı.

Bosna Hersek'te 1992-1995 yılları arasında yaşanan kanlı savaşı bitiren Dayton Barış Antlaşması imzalanmıştı.
Dayton Barış Antlaşması'na göre, Bosna Hersek, Hırvat ve Boşnak nüfusun yoğun olarak yaşadığı Bosna Hersek Federasyonu (FBIH), nüfusun büyük çoğunluğu Sırp olan Bosna Sırp Cumhuriyeti (RS) ve Brçko Özerk Bölgesi olmak üzere üçe bölündü. Bosna Hersek Federasyonu da kendi içerisinde her birinin kendi başbakanı, meclisi, bakanları bulunan 10 kantona ayrıldı.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ

YORUMLAR

/ 20.2.2020 15:01:54
Boşnaklar tabi aynı 1992 de katliama ugradıkları gibi duruyorlar hiç bir tedbir hiç bir hazırlık hiç bir yerel teşkilatlanma savaşa hazırlık yok. O gün neyse bugünde kudurmuş köpek gibi saldıran sırpların önünde yavru ceylan gibi kaçabilirse kaçacak kaçamazsa katledilecekler. Müsmülanlar niye böyle aptal ve angutki ben bunu anlıyamıyorum. Halbuki dinimiz bize aklını kullanmayı kafirlere karşı uyanık ve birlik olmayı emreder. Peygamber efendimiz hadisi şerifte müslüman bir yılan deliginden ikinci kez sokulmaz diyor. Şimdi bosna karışırsa yine aynı senaryo oynanacak.
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR