DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'Biz Avrupalıların kaderi kendi elimizdedir'

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Trump'a cevap vererek 'Biz Avrupalıların kaderi kendi elimizdedir' dedi.

5 Yıl Önce
2017-01-16 22:22:47

Merkel, Yeni Zelanda Başbakanı Bill English ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuştu.

İzlediği sığınmacı politikasının Trump tarafından eleştirilmesine değinen Merkel, çok sayıda Suriyelinin sadece iç savaş nedeni ile değil, aynı zamanda ülkelerindeki terörizmden kaçtığını vurguladı.

Merkel, Trump'ın AB'yi eleştirilerine ise "Biz Avrupalıların kaderi kendi elimizdedir" diyerek cevap verdi.

"ABD'NİN POLİTİKASINI BEKLEYİP GÖRECEĞİZ"

Brüksel'de NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bir görüşme yapan Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier de Trump'ın NATO'yu ‘demode' olarak nitelendirmesinden kaygı duyduklarını belirtti. Trump'ın açıklamalarının ABD'nin müstakbel savunma bakanı James Mattis'in ifadeleri ile çeliştiğini vurgulayan Steinmeier, Amerika'nın politikasının ne olacağını bekleyip göreceklerini kaydetti.

"AB'NİN İÇİŞLERİNDE DIŞARIDAN ÖNERİYE İHTİYACI YOK" 

Trump'ın açıklamalarına ilişkin son yanıt Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'dan geldi.

ABD'nin Paris büyükelçisi Jane Hartley'nin görevden ayrılması nedeniyle yapılan etkinlikte konuşan Hollande "Burada açıklıyorum,Avrupa her zaman transatlantik işbirliğinin takipçisi olacak ancak bu yolu kendi çıkar ve değerleri belirleyecek. Dışarıdan ne yapması gerektiğini söyleyen tavsiyelere ihtiyaç yok" dedi.

"TEKRAR MİLLİYETÇİLİĞE DÖNÜLMEMELİ"

Daha önce Trump'a verilecek en iyi yanıtın Avrupa ülkelerinin birbirlerine daha fazla yakınlaşması olacağını belirten Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, dünya siyasetinde yeniden milliyetçiliğe ve herkesin kendi çıkarlarına uygun siyaset izlediği günlere dönülmemesi konusunda uyardı. Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz da Avrupa Birliği'nin sığınmacı krizi ve İngiltere'nin Brexit kararı nedeni ile geçen yıl zor bir dönemden geçtiğini, ancak birliğin bu sebeplerden dolayı kötülenemeyeceğini ve bu zorlu süreci bazı şeyleri değiştirmek için bir motivasyon olarak görmesi gerektiğini belirtti.

NE OLMUŞTU?

Trump Alman Bild gazetesine veridği röportajda, İngiltere'nin Brexit kararının doğru olduğunu savunmuş ve birlikten daha fazla ülkenin ayrılacağını söylemişti. Trump ayrıca, Avrupa Birliği'ni Almanya'nın çıkarları için bir araç olarak nitelendirmiş, Merkel'in sığınmacıları kabul etme kararını da ‘bir felaket' olarak değerlendirmişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş