Birce Akalay kimdir?

Birce Akalay kimdir?

Türk dizi, film oyuncusu Birce Akalay kimdir? İşte Birce Akalay'ın biyografisi

19 Haziran 1984 tarihinde İstanbul'da doğdu,

2003 yılında Pera Güzel Sanatlar Lisesi Tiyatro bölümünde lise eğitimini tamamladı.

İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji bölümünü kazandı.

Üçüncü sınıftayken okulu bıraktı.

Haliç Üniversitesi Konservatuvar Tiyatro bölümünü kazandı ve eğitimini orada tamamladı.

 2004 yılında Miss Turkey yarışmasında 3.seçilerek Avrupa'da a ülkemizi temsil etti.

2009 yılında TRT 1'de ekrana gelen Alayına İsyan isimli dizinde de Sevtap rolüne hayat veren Birce Akalay, 2009'un Eylül ayında Sizi Seviyorum isimli  filmde Emre Altuğ ile başrolleri paylaştı.

2009'da atv'nin yeni sezon dizilerinden Kış Masalı'nda Zişan rolüyle izlediğimiz Birce Akalay'ın aynı yıl TRT Müzik kanalında başlayan ve TV8'de devam eden programı Sinema Dünyası bir yayın dönemi devam etmiştir. 2010 yılında eski eşi Murat Ünalmış ile birlikte Ürgüp'te bir aşkı anlatan Yer Gök Aşk dizisinde Havva karakterini canlandırdı. 2013 yılında yakında atv ekranlarında Başbakan Adnan Menderes'in hayatını konu alan "Ben Onu Çok Sevdim" dizisinde opera sanatçısı Ayhan Aydan karakterini oynadı. 2013 yılında TRT 1'de yayınlanan "Böyle Bitmesin" dizisine konuk oyuncu olarak katıldı.

Kanal D'de yayınlanan "Küçük Ağa" dizinde Sinem karakterini canlandıran Birce Akalay, Küçük Ağa dizisinde başrolü paylaştığı Sarp Levendoğlu ile 1 Ağustos 2014 tarihinde evlendi. 2 yıl süren evliliklerinin ardından şiddetli geçimsizlik sebebiyle 17 Ocak 2017'de boşandı. 2015 yılında ATV'de yayınlanmakta olan Evli ve Öfkeli adlı dizide dört başrolden birini üstlendi. 2017 yapımı Siyah Beyaz Aşk dizisinin kadrosunda yer alan Birce Akalay, İbrahim Çelikkol ile başrolü paylaşıyor.