DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Biden'den Rusya'ya yaptırım mesajı

Biden, Rusya'ya yönelik yaptırımların Minsk anlaşması tam olarak uygulamaya geçirilene kadar devam edeceğini söyledi.

7 Yıl Önce
2015-05-28 04:32:45

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Brookings Enstitüsü adlı düşünce kuruluşunda Ukrayna'daki gelişmeler konusunda konferans veren Joe Biden, "ABD'nin Rusya üzerindeki yaptırımları, Minsk anlaşması tam olarak yerine getirilene kadar devam etmeli ve edecek" dedi, Avrupalı liderlere mevcut yaptırımları yenilemeleri çağrısında bulundu.

Ukrayna'daki durumu, "Rusya'nın saldırganlığının yol açtığı insani bir trajedi" olarak niteleyen Biden,  "bu saldırganlığa karşı Ukrayna'ya yardımcı olmanın kritik önem taşıdığını" kaydetti.

Biden, Ukrayna'ya silah yardımları yapılmasının gerekip gerekmediği konusunun da "tartışılmaya değer" bir konu olduğunu dile getirdi.

Konuşmasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e sert ifadelerle yüklenen Biden, Rusya'da Dmitriy Medvedev'in devlet başkanı olduğu dönemde hayata geçirilen siyasi reformları memnuniyetle karşıladıklarını, 2009-2012 yılları arasında Rusya ile önemli boyutta işbirliğine gittiklerini ifade ederken, Putin iktidara geldikten sonra ise ülkesini hemen "çok farklı bir yola çektiğini" bildirdi.

"Rejim değişikliği peşinde değiliz"

Putin'in vizyonunun, "mitler ve ilüzyonlar" dışında Avrupa ve Rusya halkına sunacağı pek fazla bir şeyinin olmadığını anlatan Biden, Putin'in, Ukrayna'ya yönelik "acımasız saldırganlığının" yanında, kendi ülkesinde de "saldırgan bir baskı ortamı" uyguladığını söyledi.

Biden, Rusya'ya karşı attıkları adımlarla "rejim değişikliği" peşinde olmadıklarını, sadece Putin'in "rasyonel" davranmasını sağlamaya çalıştıklarını dile getirdi.

Bununla birlikte, Putin'in gerçekçi bir kişiliğe de sahip olduğunu vurgulayan Biden, "(Ukrayna'da) Ödenecek büyük bir bedel olduğunu söyleyen bir direnişle karşılaşana kadar, yapabildiği kadar bastıracağını düşünüyorum" dedi.

Biden, tüm bunlara karşın, ABD ve Rusya'nın, İran'la nükleer müzakereler, IŞİD tehdidi gibi "karşılıklı net çıkarların" bulunduğu küresel konularda işbirliği yapmasının doğal olduğunu da sözlerine ekledi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş