DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Berat Kandili'nde camiler doldu taştı

Berat Kandili nedeniyle camilere akın eden Müslümanlar, namaz kılıp dua ederek Kur'an-ı Kerim okudu.

02.06.2015 09:08:06

Berat Kandili Türkiye'nin tüm camilerinde ve bir çok ülkede büyük katılımla kutlandı. Camilere akın edenler okunan Kur'an-ı Kerim ve dualarla kandili idrak etti.

İstanbul'da Berat Kandili coşkuyla idrak edildi. 

Ramazan ayının habercisi olarak kabul edilen Berat Kandili'ni ibadetle geçirmek isteyen çok sayıda vatandaş, başta Süleymaniye ve Sultanahmet olmak üzere, İstanbul'daki camilerde saf tuttu. 

Kandile özel program düzenlenen Süleymaniye Camisi'ni dolduran kadın-erkek, genç-yaşlı çok sayıda kişi namaz kılıp, dua etti. Vatandaşlar, okunan Kur'an-ı Kerim, Mevlid-i Şerif ve ilahilerle kandilin manevi atmosferini yaşadı. 

Ayrıca, İstanbul'daki birçok camide kandil dolayısıyla mevlit okutularak, dualar edildi.

ANKARA

Ramazan ayının habercisi olarak kabul edilen Berat Kandili akşamında vatandaşlar camilere akın etti. Başkent'te Hacı Bayram-ı Veli Camii'nde düzenlenen kandil programına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

"PEYGAMBERLER ŞEHRİ"NE ÇEVİRİ İLLERDEN ZİYARET

Şanlıurfa'da da vatandaşlar Berat Kandili dolayısıyla Balıklıgöl Yerleşkesi'ndeki camilere akın etti.

İnanç turizminin önemli merkezlerinden Şanlıurfa'da, vatandaşlar Berat Kandili dolayısıyla Balıklıgöl Yerleşkesi'ndeki camilere akın etti.

"Peygamberler şehri" olarak da adlandırılan kentte, çevre illerden gelen çok sayıda vatandaş, kandili dolayısıyla Hz. İbrahim'in doğduğu rivayet edilen makam ile Hz. Eyüp'ün hastalığında çile çektiği rivayet edilen mekanı ziyaret etti.

Akşam saatlerinde Balıklıgöl Yerleşkesi'ne gelen vatandaşlar camilerde namaz kılıp, Kur'an-ı Kerim okudu.

Yatsı namazının ardından, Şanlıurfa Müftülüğünce Dergah Camisi'nde mevlit okundu. Kentteki camilerin tamamında da kandil dolayısıyla özel programlar düzenlendi.

Programın ardından katılımcılara kandil simidi dağıtıldı.

EDİRNE

Berat Kandili dolayısıyla vatandaşlar, Mimar Sinan'ın ustalık eseri Selimiye Camisi'ni doldurdu. 

Edirneliler ve Batı Trakya'dan gelenler, akşamın erken saatlerinden itibaren Selimiye Camisi'ne gelmeye başladı. Kalabalık nedeniyle camide yer bulamayan vatandaşlar, avluda namaz kıldı. 

Edirne Müftüsü Emrullah Üzüm, vaazında beratın günahlardan arınma ve kurtulma anlamına geldiğini belirterek, şunları söyledi: 

"Bu mübarek gecede, sadece Allah rızası için, berat için toplandık. Allah bu berat kelimesinin manasına ulaşmayı ve beratımızı almayı, cümlemize nasip eylesin. Sevgisini kalplerimize doldursun. Hayatımızı onun sevgisiyle anlamlı kılarak değerlendirmeyi, Efendimizin gösterdiği gibi uygun yaşamayı nasip eylesin. Beratın ikinci manası, vela manasıdır. İkinci derecesi valadır. Yani iyilikle, iyilerle, salihlerle, peygamberlerle beraber olmaktır. Manen, kalben onlarla beraber gibi yaşamaktır. Beratın üçüncü derecesi de bağışlamadır. Allah güzelliklerle, iyiliklerle buluşmayı da cümlemize nasip eylesin."

Kur'an-ı Kerim ve ilahilerin okunduğu gecede, vaazın ardından yatsı namazını kılan vatandaşlar, camiden ayrıldı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Osman Agaoğlu

Cemaat tehlikesi her tehditin üzerinde bir tehdittir. Cumhurbaşkanımız temizleyemezse Türkiye yi çok karanlık günler beklemektedir. Cemaat dışı insanları ötekileştiren sistemde er geç iç savaş çıkacaktır. Devletin önemli ya da gelecekte önem arz edeceğine inanılan kurumların hala etkin bir cemaat hegemonyası aşikardır. Gerekirse kurunun yanında yaşta yakılarak bu kadrolar acil olarak temizlenmelidir. Aksi halde giderek güçlenmekte ve kendilerinden olmayanlara yaptıkları baskı mobbing ile kurumlarından istifaya zorlanmakta açılan kadrolara ise yine kendi yandaşlarını yerleştirmektdirler.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş