SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO

Batı’nın tavrı ne olacak? ‘İslamcı terör diyenler ‘Hristiyancı terör’ nitelenmesini kullanacak mı?

Yeni Zelanda'da iki ayrı camide gerçekleştirilen İslamofobik terörist saldırıya Türkiye, adını koyarak tepki gösterdi. Kendi ülkelerindeki saldırılarda 'İslamcı' etiketini kullanan Batılı medyada 'Hristiyancı' nitelemesinin kullanılıp kullanılmayacağı merak ediliyor

Batı’nın tavrı ne olacak? ‘İslamcı terör diyenler ‘Hristiyancı terör’ nitelenmesini kullanacak mı?
15.3.2019 14:35:29

Yeni Zelanda'nın Güney Adası'ndaki Christchurch'ün Hagley Park bölgesindeki Al Noor Camisi ve Linwood'daki camiye kimliği belirsiz kişiler tarafından cuma namazı esnasında düzenlenen İslamofobik terörist saldırıya Türkiye, anında tepki gösterdi.

İSLAMOFOBİK FAŞİST TERÖR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kınama mesajında dünyada yükselen ırkçılık ve İslam karşıtlığına dikkati çekti. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın "İslamofobik faşist terörizme dur demeli" çağrısında bulundu. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'in de "Bu saldırlar İslam düşmanı söylemler kullanan siyasilerin oluşturduğu atmosferin sonucudur" tespiti dikkat çekti.

BATI KATLİAM İÇİN NE DEDİ?

Türkiye'den bu tepkiler yükselirken saldırıyı nasıl nitelendireceği merak edilen dünya liderlerinden güçlü bir kınama gelmedi. Katliamı "terörist saldırı" olarak geçen batı medyasında ise henüz İslamofobiye, ırkçılığa bir vurgu yapılmadı. Batı'da gerçekleşen ve Türkiye'nin de anında terörizmin karşısında tutum aldığı saldırılarda Batı medyası "İslamcı terör" ifadesini kullanmaktan çekinmemişti.

"HRİSTİYANCI TERÖR" MÜ?

Batı'nın bu tutumunu birçok konuşmasında eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İslami terör yaftasıyla tüm Müslümanları töhmet altında bırakıyor olmaları da ayrıca bir garabet örneğidir. İslamla terörü kimse bir araya getiremez" demişti. Yeni Zelanda'daki İslamofobik terörist saldırının ardından Batı medyasında ya da sosyal medyada "Hristiyancı terör" gibi ifadelerin kullanıp kullanılmayacağı merak konusu oldu.

Peki Türkiye'den gösterilen tepkilerde hangi ifadeler yer aldı?


    YORUM YAZ

YORUMLAR

Turk Milleti / 15.3.2019 16:22:36
Tum Gazeterimiz bir hafta boyunca parantez icinde Hristiyanci Teror diye baslik atsinlar.
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR