DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Başbakan Yardımcısı Akdoğan: (1)

Başbakan Yardımcısı Akdoğan: (1)

01.06.2015 23:04:13
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "Her halükarda biz bu süreci yapacağız. Bu yaz aylarında önemli bir noktaya geleceğimize inanıyorum. Ama bu estirdikleri rüzgar, çok çözüm sürecinin lehine değil. Bunu yeniden değerlendirmemiz gerekecek" dedi.

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, Habertürk televizyonunda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Akdoğan, HDP'nin barajı aşmaması durumunda Çözüm Süreci'ne dahil olup olmayacağının sorulması üzerine şöyle konuştu:

"AK Parti güçlü bir şekilde iktidar olursa, devam ederse çözüm süreci var. Bunu yapabilecek tek aktör AK Parti. Kim olmazsa bu olmaz sorusu sadece AK Parti ile cevap bulur. İmralı'ya gidenler arasında milletvekili olmayanlar da var. Bu süreç başladığında HDP barajı geçmiş, Meclise girmiş filan da değildi. Gerekirse HDP rol alabilir. Ama şu anda öyle bir makas değiştirdiler ve öyle bir iş birliğine gittiler ki bu Çözüm Süreci'nin hayrına olan bir iş birliği değil. Çözüm sürecinin ana aktörü olan AK Parti'yi hedef alan bir senaryonun parçası olmuş durumundalar."

- "İmralı'yı nasıl devre dışı bırakırız hesabı içindeler"

"Selahattin Demirtaş'ı parlatmaya çalışanlar acaba İmralı'yı nasıl devre dışı bırakırız hesabı içindeler" diyen Akdoğan, seçimden sonra AK Parti'nin çok hızlı bir şekilde çözüm sürecini canlandıracağını, hangi aktörlerle nasıl devam edeceğini oturup tekrar değerlendireceklerini kaydetti. Sürecin sabote edildiğini ve yanlış birtakım yollara saptıklarını dile getiren Akdoğan, "Her halükarda biz bu süreci yapacağız. Bu yaz aylarında önemli bir noktaya geleceğimize inanıyorum. Ama bu estirdikleri rüzgar, çok Çözüm Süreci'nin lehine değil. Bunu yeniden değerlendirmemiz gerekecek" dedi.

Abdullah Öcalan'ın "PKK toplansın, silah bırakma kongresi yapsın" çağrısı ile HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın yaptığı "Önümüzdeki günlerde yapılacak açıklama, çok büyük gelişmelere yol açacak gibi kimse beklenti içine girmesin, rutin devam ediyor" şeklindeki açıklamasını hatırlatan Akdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu ne demektir? Bu değersizleştirmek demektir. O mesajı ve muhtevayı değersizleştirmek demektir. 3 hafta boyunca neden Öcalan'ın mesajını açıklamadılar. Kandil ayak diredi. Silah bırakmak istemiyordu. Çözüm Süreci çok iyi bir noktadayken sen niye insanları sokağa dökersin? Neden bir kalkışma denemesi yaptırırsın? Bunların hepsi süreci zehirleyen şeylerdir. Bundan dolayı ben bir makas değişikliği olduğunu düşünüyorum."

Demirtaş'ın "PR objesine dönüşmüş" durumda olduğunu vurgulayan Akdoğan, "Diğer partiler para veriyor, reklam filmi oynatıyor. Onlar, özel bir PR objesine dönüşmüş durumda. Adeta oyun hamuru gibi yoğurup duruyorlar. Bu Tayyip Erdoğan'a karşı bir hamle gibi görülüyor ama İmralı'ya karşı kullanıyorlar. Bunlar hiçbir zaman çözüm sürecinin dostu çevreler olmadı" ifadelerine yer verdi.

- Ciddi bir güven sarsılması var

Çözüm Süreci'ni hangi aktörlerle sürdüreceklerini seçimden sonra değerlendireceklerini tekrar eden Akdoğan, "Çünkü HDP'nin bu girdiği yol ve yaklaşım üzerine ciddi bir güven sarsılması var. İlla milletvekili olmaları gerekmiyor. Bunu biz değerlendiririz. Bu konuda tek somut projesi, vizyonu olan AK Parti'dir ve bunu yaparız" şeklinde konuştu.

Akdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Eğer senin barajı geçmen başka bir senaryonun parçasıysa, sen 'hükümeti bir şekilde devirip Türkiye'de yeni bir kaos çıksın, vesayet düzeni kurulsun ve Çözüm Süreci bitsin' isteyen bir yapının projesi olarak öne çıkıyorsan, ben barajı geçmeni eleştiririm. Ben bir siyasi partiyim. Benim amacım daha çok oy almak ve anayasayı yapan çoğunluğa ulaşmaktır. Bu da gayet doğal. Eğer bu yapı bir tarafta silahlı bir örgüt var, bir tarafta siyasi bir parti var. Bunlardan bir tanesi aşağı gider, örgüt silah bırakır o zaman dersin siyasi parti yükselsin. Ama ikisi birden yükselmeye çalışırsa ciddi bir sıkıntıdır. Siyaset kurumu şantaja açık hale gelir. Sen yüzde 9'u geçtin 45 gün sonra insanları sokağa döktün. Yüzde onu geçersen aynı şeyi yapmayacağının, bir tehdit unsuru olarak örgütü kullanmayacağının garantisi var mı?"

Köy muhtarlarının tehdit edildiğini, vatandaşlara tehdit mektupları gönderildiğini, AK Parti mitinglerine giden vatandaşların yollarının kesildiğini ve AK Parti adaylarına saldırılarda bulunulduğunu anımsatan Akdoğan, "Hükümetsiniz gereğini yapın" şeklinde bunların karşılandığını dile getirdi. Akdoğan, "Ortada mühürlü, damgalı mektuplar var. Açılan davalar var. İsim verecek değilim. Neticede can güvenliği var. Ortada ceberrut, terörist bir örgüt var. Buna karşı vatandaşımı niye ortaya atayım. Bunun gereğini devlet yapıyor. Devlet vatandaşını kimseye ezdirmez. Sen dağda devleti dize getiremedin şehirde mi dize getireceksin" diye konuştu.

Kandil'in iki günde bir açıklama yaptığına dikkati çeken Akdoğan, "O zaman senin güçlenmeni demokrasinin güçlenmesi olarak görmüyorum. Kandil'in amaçlarına hizmet eden bir oyunun parçası olarak görüyorum. Bunu görmekle de son derece haklı olduğumu düşünüyorum" dedi.

- "Medya patronları beyaz Türk sınıfına çıkarttılar"

HDP'ye "Kandil'e senin bu baskına ihtiyacım yok" demesi yönünde çağrıda bulunduğunu hatırlatan Akdoğan, "Yapmadılar. O zaman çık vatandaşa de ki bu Kandil'in dediklerine aldırış etme de. Böyle bir çağrı yap. Güneydoğu'da baskı üzerinden güç devşirmeye çalışıyorlar. Batıda da medya patronları, sermaye ağaları onu beyaz Türk sınıfına çıkarttı. Bir PR objesi olarak parlatmaya çalışıyorlar. Bu bir paradokstur. Bu uzun sürecek bir şey değildir. Bunu gördük, nasıl 45 günde makyajı döküldü" ifadelerini kullandı.

Demokratik siyasete, siyasi çözüme ve siyasi yapılarının güç kazanmasına inandıklarının altını çizen Akdoğan, "Ama bir şekilde aba altından sopa göstereceksin, kuzu postuna bürünmüş kurt olarak devam edeceksen, bir örgütün vesayeti altında olacaksan, ben senin güçlenmeni demokrasinin güçlenmesi olarak görmem" şeklinde konuştu.

- "HDP, önemli rol oynayabilirdi ama ziyan etti"

Türkiye partisi olma söylemiyle yola çıkan HDP'nin marjinal sola savrulduğunu kaydeden Akdoğan, "Hala orada bir örgüt var varlığı demokrasiye tehdit. Türk askerine kurşun sıkıyor. Karakollara taciz ateşi sıkıyor. Türk askerini kaçıran bir örgütün uzantısı olduğun zaman mı Türkiye Partisi olacaksın? HDP bu süreçlerde önemli roller oynayabilirdi ama bunu ziyan etti, boşa çıkardı" dedi.

(Sürecek)

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

abdullah

Ey Refahlarini kaybetmesin diye okadar uğraşılan avrupa Allah sizi aç bıraktığınız afrika gibi zelil ve aç bıraksın

Görüş Bildir Bizimle Paylaş