DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'Bana Mahşeri Anlat' son kez oynanacak

'Bana Mahşeri Anlat' son kez oynanacak

27.05.2015 18:12:53
Tiyatro oyuncusu ve yazarı Hasan Nail Canat'ın kaleme aldığı "Bana Mahşeri Anlat" adlı oyun yarın son kez tiyatroseverlerle buluşacak.

Fatih Ali Emiri Kongre ve Kültür Merkezi'nde sahnelenecek oyunla ilgili AA muhabirine açıklamada bulunan Yakaza Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Birol Cürgül, 2004'te hayatını kaybeden Canat'ın Türk tiyatrosuna çok sayıda eser kazandırdığını aktardı.

Canat vefat etmeden önce oyunu birlikte sahnelediklerini aktaran Cürgül, "Oyunları içinde çok özel bir yeri var. Günümüz seyircisi için yeniden yorumlamak istedik. İki sezon boyunca seyirciden gördüğümüz ilgi, ustamızı hatırlatmak için çıktığımız yolda bizi sevindirdi" diye konuştu.

Cürgül, oyunda metropolde apartman dairesine sıkıştırılan bir Kurtuluş Savaşı gazisinin geçmiş ile günümüz arasında kalışı ve bir zamanlar uğruna insanların öldüğü değerleri korumak için gösterdiği çabanın dramatik bir dille anlatıldığına dikkati çekti.

- "Köklü geçmişimizi inkar eden bir çizgi benimsendi"

Yakaza Tiyatrosu'nun milli anlayışla oyunlar sahneye koymak istediğini kaydeden Cürgül, şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye'de tiyatro denilince çığırtkanlık yapan, halkın değerleriyle alay eden, sahne yerine sokaklara nümayişle çıkanlar akla gelir oldu. Dindarların sanatla irtibatı birtakım sanal illüzyonlarla yok gösterilmeye çalışıldı. Köklü geçmişimizi inkar eden bir çizgi benimsendi. Hasan Nail Canat, tiyatroda sözü olan bir isim. Onun sesini hem günümüze ulaştırmak hem de bize ait dünyanın var olduğu güçlü bir oyuna dikkati çekmek istedik."

Birol Cürgül, en büyük hedeflerinin Canat'ın ismini kültür merkezine vermek olduğunu dile getirerek, "Günümüz seyircisine ustamızı tanıtmak istiyoruz. Onun halkın değerleriyle kucaklaşan tiyatro çizgisini yeni kuşaklara aktararak sürdürmekten yanayız. Yazdığı diğer eserleri de Yakaza Tiyatrosu olarak sahnede izleyiciyle buluşturacağız" dedi.

Yeni sezonda yeni oyunlarla seyirci karşısına çıkacaklarını kaydeden Cürgül, şunları aktardı:

"İki oyun üzerinde çalışıyoruz. Türkiye'nin yakın tarihine sahne diliyle bakmak istiyoruz. Yaz boyunca provalarda olacağız. Hale Canat Cürgül'ün yazdığı oyun, hayatın kıyısında yaşayan insanların yaşadıklarına odaklanıyor. 'Yürekteki Güç' adlı çocuk oyunumuz ise yeni dönemde de minik izleyicilerimizle buluşmaya devam edecek."

Erol Karaduman, Birol Cürgül, Fatih Mehmet Koç, Bünyamin Yılmaz, Harun Arvas, Fatih Bulut ve Mert Yıldırım'ın rol aldığı oyunun ses ve ışık düzenlemesini Oktay Ergin, müziklerini Ömer Çelik, seslendirmelerini ise Sırrı Er üstlendi.

- Hasan Nail Canat kimdir?

Kayseri'de 1943'te dünyaya gelen Canat, "Günahkar Baba", "Dilsiz Şeytan", "Bir Avuç Ateş", "Afganistan Dramı", "Bir Demet Gençlik", "Ebabil Kuşları", "Bana Mahşeri Anlat", "Sokak Kızı Elif", "Süper Bekçi" ve "Mindrella" isimli eserleri yazdı, yönetti ve oyunlarda rol aldı.

Canat ayrıca Salih Tuna'nın yazdığı "Şeytan Üssü Haber Merkezi" ile "Kara Geceler Efendim", İbrahim Sadri'nin yazdığı "Efendi Hayrettin Süperstar" ile "İnsanlar ve Soytarılar", İranlı yönetmen Muhsin Mahmelbaf'ın yazdığı "Başkasının Ölümü" ve Erkay Yavuz'un yazdığı "Demedim mi?" isimli oyunlarda başrolde oynadı.

Hasan Nail Canat, 21 Ekim 2004'te yaşamını yitirdi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

ali çolak

işte kürtlerin asıl temsilcieri sizlersiniz . zira müslüman olmanız bu kapitalist düzenin dönüştüremeyeceği , satın alamayacağı gerçeğini koyuyor ortaya. selam olsun selahaddinin mirasçılarına ..

Görüş Bildir Bizimle Paylaş