Bakan Çavuşoğlu: Türkiye sözünü yerine getirir, AB de sözünü tutmalı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Brüksel'de AB ve NATO ile temaslarının ardından AB gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Çavuşoğlu, 'Diyaloğu devam ettirme konusunda AB ile hemfikiriz' derken 'Vize serbestisi konusunda adım bekliyoruz' dedi

22.01.2021 17:43:12

Mevlüt Çavuşoğlu, Brüksel'de AB ve NATO ile temaslarının ardından değerlendirmelerde bulundu.

“Vize serbestisi konusunda adım bekliyoruz”

AB ile ilişkiler hakkında konuşan Çavuşoğlu, Çavuşoğlu, "Diyaloğu devam ettirme konusunda AB ile hemfikiriz. Somut atılabilecek adımları gözden geçirdik. Biz vize serbestisi konusunda bir adım bekliyoruz" dedi.

Çavuşoğlu, "Türkiye sözünü yerine getirir, Avrupa Birliği de verdiği sözleri tutmalı. Muhataplarımızda da aynı kararlılığı gördük, uygulamada da görmek istiyoruz" şeklinde konuştu.

Bakan Çavuşoğlu, "(Türkiye-AB ilişkileri) Atılabilecek somut adımlar için bir yol haritası üzerinde çalışma konusunda mutabık kaldık" ifadelerini kullandı.

Yunanistan ile başlayacak istikşafi görüşmeler ile ilgili açıklamada bulunan Çavuşoğlu, "Yunanistan başlayacak istikşafi görüşmeler öncesinde gerilimi arttıracak adımlar atmamalı" dedi.

“AB Konseyi ve Komisyonu Başkanı davet edildi”

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Cumhurbaşkanımız, AB Konseyi ve Komisyonu Başkanı'nı Türkiye'ye davet etti. Onlar daveti kabul etti. Tarihi belirliyoruz" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevl, bugün NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile ayrı ayrı görüşmek için Brüksel'de bulunuyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)