DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Azerbaycan sandığa gitti

Azerbaycan'da yaşayan Türk vatandaşları, Türkiye'de 7 Haziran'da yapılacak genel seçimler kapsamında oy kullanmaya gitti.

31.05.2015 10:45:36

Seçmenler, Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliği ile Nahçıvan ve Gence Başkonsolosluklarında saat 10.00'da kurulan sandıklarda oy kullanmaya başladı.

Bakü'de kurulan beş sandıkta 5 bin 916, Gence'de 340, Nahçıvan'da 302 kişi olarak toplam 6 bin 558 seçmenin oy kullanacak. Oy verme işlemi yerel saatle 19.00'a kadar devam edecek.

Bakü Büyükelçiliği'nde oy kullanmak isteyen vatandaşlar için bekleme yerleri oluşturulurken, ilk iki saatte yoğunluk yaşandığı gözlemlendi.

Oyunu kullandıktan sonra basın mensuplarına açıklamada bulunan Bakü Büyükelçisi İsmail Alper Coşkun, vatandaşların en temel ve demokratik haklarını huzurlu, güvenli ve şeffaf ortam içerisinde kullanabilmelerini sağlamaya çalıştıklarını söyledi.

Seçimlerin vatandaşların ülkelerine aidiyet duygusunu pekiştiren en temel demokratik hak olduğunu vurgulayan Coşkun, "Ülkemize, milletimize hayırlı uğurlu olsun. Daha önce yapılan Cumhurbaşkanı seçimleriyle kıyasladığımızda şu ana kadar daha yüksek katılım olduğu gözüküyor. İnşallah gün içerisinde de devam edecektir. Katılım ne kadar çok olursa o kadar çok memnun oluruz" diye konuştu.

Oy kullanma işlemi tamamlandıktan sonra, oy pusulaları mühürlü odada koruma altına alınacak, yarın ise parti temsilcilerinin eşliğinde, diplomatik kuryeler tarafından uçakla Türkiye'ye gönderilecek.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 7 Haziran'da yapılacak 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için 54 ülkedeki 112 temsilcilikte sandık kurdu. Yurtdışında yaşayan Türk seçmenler için oy verme işlemi bugün sona eriyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Selami Çiğdem

O zaman dinsiz ama milliyetçi bir kimseden farkımız kalmaz. Çünkü onlarda aynısını diyorlar

Görüş Bildir Bizimle Paylaş