SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO

Avustralya'dan Huawei açıklaması

Avustralya Dışişleri Bakanı Marise Payne, 'Çin'de gözaltına alınan vatandaşımızın Huawei kriziyle ilgisi yok' dedi.

Avustralya'dan Huawei açıklaması
24.1.2019 13:09:22

Avustralya Dışişleri Bakanı Marise Payne, Avustralya pasaportu da bulunan Çinli yazar ve eski diplomat Yang Hengjun'un Çin'de gözaltına alınmasının, Huawei krizinin ardından bu ülkede Kanadalılara yönelik yaşanan gözaltı dalgası ile ilgisi olmadığını açıkladı.

Payne, Pekin'deki Avustralya Büyükelçisi'nin Çinli yetkililerle görüştüğünü ve kısıtlı bilgi temin etmelerine rağmen, gözaltının Avustralya'nın Çin'de gözaltına alınan Kanadalılarla ve Avustralya'nın bu gözaltıları kınayan devletler arasında yer almasıyla ilgili olmadığını öğrendiklerini söyledi.

Yang Hengjun Amerika Birleşik Devletleri'nin New York şehrinden havayolu ile Çin'in Guangzhou şehrine ulaştıktan kısa süre sonra gözaltına alındı.

HUAWEİ KRİZİ ÇİN VE KANADA İLE BAŞLADI

Gözaltının, Pekin yönetimi tarafından Çinli teknoloji şirketi Huawei'in Mali İşler Direktörü (CFO) Ming Vancou'nun Kanada'da gözaltına alınmasına verilen bir karşılık olabileceği düşünülüyordu.

Çünkü Ming Vancou ‘ABD'nin İran yaptırımlarını delmek için sahtekarlık yaptığı' gerekçesiyle geçen 1 Aralık'ta gözaltına alınmasının ardından Kanadalı eski bir diplomat ve iş insanıyla bir başka Kanadalı devlet güvenliğini tehlikeye atmak suçlamasıyla Çin'de gözaltına alınmıştı. (Euronews)

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR