Avustralya'da develerden sonra sıra kedilere mi geldi?

En az bir milyar hayvanın yaşamını yitirdiği büyük felakete yol açan tarihi yangınlar Avustralya'da bioçeşitliliği tehdit ederken, 5 binden fazla deve su kaynaklarını tükettikleri gerekçesiyle katledildi. Şimdi ise hükümetin vahşi kedileri hedef alacağı belirtiliyor.

21.01.2020 16:51:55

Euronews'ten Gülsüm Alan'ın haberine göre Avustralya'da ağaçların yok olması ile birlikte yaralı veya bitkin düşen hayvanları daha kolay avlayan ve doğaya zarar veren başıboş kediler hükümetin hedefinde. Geçmişte Avrupalılar tarafından ülkeye getirilen kedilerin birçok hayvan türünün yok olmasına neden olduğu veya tehlikeye attığı belirtiliyor.

KEDİLER FAZLA AVLANIYOR

2017 yılında 'Biological Conservation' dergisinde yayımlanan bir araştırmada kedilerin her yıl 377 milyon kuş, 649 milyon sürüngen öldürdüğünü belirtti.

2019 yılında Nature dergisinde yayımlanan araştırma sonuçları ise başıboş kedilerin her yıl 800 milyon memeli hayvan öldürdüğünü kaydetti.

Bazı araştırmalar Avustralya topraklarının yüzde 99,8'inde bulunan kedilerin doğa ve dengeyi tehdit ettiğini iddia ediyor.

NE KADAR KEDİ VAR?

Ülke genelinde 2 ila 6 milyon kedi olduğu düşünülüyor, bu da kilometre kare başına 100 kedi anlamına geliyor.

2015'TE 2 MİLYON KEDİ ÖLDÜRÜLDÜ

2015 yılında hükümet iki milyon kedinin öldürüleceğini açıklamıştı. 2019'da ise kedileri hedef alan zehirli sosisler ülke geneline dağıtılmıştı.

(Habere gitmek için fotoğrafa tıklayınız)

1335306_1_2

1336384_1

YORUMLAR (0)

6789

allah avustralyayı bildiği gibi en ağır hükümle hakkını versin inşallah amin alemlere rahmet olarak gönderilen hz muhammed s.a.v efendimizin nuru hürmetine dilerim rabbimden avustralya tamamen yok olur çevresindeki ülkelerde dahil çünkü onlarda avustralyanın hayvan soykırımına engel olmadıkları için dilerim rabbimden tüm avustralya kıtası dünya haritasından yok olur amin

ali

Anlaşılan bunlar olayı tam anlamamış. Akıllanmayacaklar.

Hayvanlar yasarsa dsha iyi olur

Ilahi adalet tecelli ediyo aslinda ama imanlari olmadigi icin kafakari basmiyo aslinda onlar dil hayvanlar yasasa

Rabbim onlari cezalandiriyo yandilar akillanmiyolar beyinsizler