DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Avrupa'yı Suriye konusunda eleştirdi

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Suriye konusunda Avrupa ülkelerine eleştiriler yöneltti...

6 Yıl Önce
2016-02-16 02:21:06

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, AB ve Türkiye arasında sığınmacı sorunu üzerine varılan uzlaşmayı eleştirdi. Demirtaş, "Türkiye'ye 3 milyar euro rüşvet verip, bu rüşvet üzerinden 'mültecileri orada tutun bize göndermeyin' yaklaşımıyla bu insani sorun çözülebilir mi? Peki Avrupa, Suriye için hiçbir barış projesi önermeyecek mi?" diye sordu.

Ajanslarda yer alan habere göre; Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Demirtaş, Atina Gazeteciler Cemiyeti'nin düzenlediği bir etkinlikte konuştu.

Avrupa'nın Türkiye hükümetiyle sığınmacı akını konusunda anlaşmaya varmasını eleştiren Demirtaş, "Alman, Fransız ya da Yunan toplumu kendilerine doğru akın akın gelen mülteci gruplarına bakıp, eminim ki ciddi şekilde kaygılanıyordur. Hem kendileri hem de gelen insanlar için. Bir çözüm üretilmeye çalışılıyor. Peki, buluna buluna ne bulundu? Sorun yumağı içerisinden çıkan çözüm; AKP ile anlaşma. İnanılmaz bir şey. Bu nasıl düşünülebildi?" şeklinde konuştu. 

'BURNUNUN UCUNU GÖREMEYEN AVRUPA'NIN ÇÖZÜMLERİ'

Demirtaş, bu tutumu 'yüzeysellik' olarak değerlendirerek, şöyle devam etti: 

"Türkiye'ye 3 milyar euro rüşvet verip, bu rüşvet üzerinden 'mültecileri orada tutun bize göndermeyin' yaklaşımıyla bu insani sorun çözülebilir mi? Peki Avrupa, Suriye için hiçbir barış projesi önermeyecek mi? Suriye'de IŞİD'e karşı kahramanca mücadele edenler Cenevre'de çözüm masasına oturtulmadığında, Avrupa bunu izleyerek mi mülteci sorununu çözecek? Bunlar burnunun önünü göremeyen Avrupa'nın çözümleridir."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (1)

vakkas uslu

hükümet aptallık edip 3 milyar doların peşinden gidip mültecileri tutmasın.Halkında sabrı var.erdoğan bunu sınamasın.suriyeliler ya suriyede tutulacak yada avrupaya transit gönderilsin.Bizi ekonomik olarak zayıflatacak mülteci bakıcılığı.sabredilemez seviyede yurt içinde infiale neden olur.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş